Son Güncellenme: Ağustos 2023

Yüz binlerce gence barınma, burs/kredi imkânı sunan GSB, öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenmeleri için yurtlarda kalan öğrencilere beslenme yardımında da bulunmaktadır.

Bakanlığa bağlı yurtlarda barınan öğrencilere ucuz, kaliteli ve hijyenik şartlara uygun olarak yemek verilmesi amacıyla öğrencilerin talepleri dikkate alınarak yurtlarda lokanta ve kantin hizmeti verilmektedir.

Günlük 120,00 TL Beslenme Yardımı

2023-2024 eğitim öğretim yılı için yurtlarda barınan öğrencilere yapılan günlük beslenme yardımı; sabah kahvaltısı için 40,00 TL, akşam yemeği için ise 80,00 TL olmak üzere günlük 120,00 TL, aylık 3.600,00 TL olarak uygulanmaktadır.

Bakanlık yurtlarında yurt ücreti ve güvence bedeli alınmadan barındırılan öğrencilere, günlük 140,00 TL beslenme yardımı yapılmaktadır.

KKTC’de barınan öğrenciler için ise beslenme yardımı: sabah kahvaltısı için 45 TL, akşam yemeği için 85 TL olmak üzere günlük toplam 130 TL olarak uygulanmaktadır.

Beslenme yardımı tutarı Bakanlıkça belirlenmekte ve her yıl eylül ayında öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda artırılmaktadır.

Yemekler Piyasa Fiyatlarının %35 Altında

Yurtlarımızda barınan öğrencilerimizin yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için öğrenci talepleri doğrultusunda 2022-2023 öğretim döneminde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için fiks menü sistemine geçilmiştir.

Yemeklerin fiyatı, öğrencilerin maddi imkânları göz önünde bulundurularak piyasa fiyatları ortalamasından en az %35 oranında indirimli olarak belirlenmektedir.

Yemek Saatleri

Yurt yemekhanelerinde kahvaltı yardımı hafta içi 06.30-12.00, hafta sonu 06.30-12.30 saatleri arasında uygulanırken akşam yemeği yardımı ise 16.00-22.30 saatleri arasında geçerli olmaktadır. Yemekler Uzman Kişilerin Kontrolünde

Mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler, gıda mühendisleri ve yurt yöneticileri tarafından devamlı denetlenmektedir.

Yurt idaresince her gün yemeklerden numune alınarak steril bir ortamda +4 °C de 72 saat muhafaza edilmekte, gerektiğinde numuneler ilgili birimlerce tahlil edilmektedir.

Yaşam Alanı Olarak Yurtlar

GSB yurtları, öğrenciye sunduğu barınma imkânının yanı sıra sunduğu diğer hizmetlerle de adeta gençlerin yaşam alanı haline gelmiştir. Yurtlarda lokanta ve kantinin yanı sıra fotokopi-kırtasiye, kuaför, berber, terzi gibi öğrencinin ihtiyaç duyduğu pek çok işletme de hizmet vermektedir.

Bu işletmelerin ehil kişi veya kuruluşlar tarafından işletilmesi, gıda ve ihtiyaç maddelerinin piyasadan daha uygun fiyata sunulması, hijyenik şartlara uygun olarak hizmet vermesi açısından işletmeler sürekli denetlenmektedir.