Gençler Sabah Namazında Buluşuyor: Hedefimiz, yurdumuzun dört bir yanında gençlerimizin sabah namazında bir araya gelerek manevi duyguları birlik ve beraberlik içinde yaşamalarını sağlamaktır.

 
Kodadı 2023: projesi ile teknolojik anlamda Türkiye’yi ekonomi, eğitim ve askeri alanda ileriye taşıyacak donanım ve yazılım eğitimleri ile tüketen değil üretken bir gençlik yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

 
Kıraathaneler Aslına Dönüyor: Hedefimiz, kıraathaneleri eskiden olduğu gibi kitap okuyanların doldurduğu, okunulanların tartışıldığı, fikir mülahazalarının yapıldığı canlı mekânlar haline getirmek. 

 
Çaya Geliyoruz: Gençlik Merkezleri olarak akşamları çay muhabbeti için gençlerimize misafir oluyoruz. Bu şekilde gençlerimizin aileleri ile tanışıyor gençlik merkezlerimizdeki faaliyetlerimizi anlatıyoruz. Gençlerimizin ve ailelerinin bizlerden beklentilerini dinleme fırsatını elde ediyoruz.

 
Kitap Okuma Halkaları: Hedefimiz,: 81 ilde eş zamanlı olarak gençlerimizin kitap okuma alışkanlığı kazanmalarını ve aynı zamanda eleştirel bir okuma yaklaşımı geliştirmelerini sağlamaktır. 

 
Ensar-Muhacir Kardeşliği:
Hedefimiz, sıkıntılı süreçler sonunda ülkemize sığınan kardeşlerimiz için özellikle sınır bölgesinde çadır gençlik merkezleri ve kampları kurup bu kamplarda gerçekleştirilecek sosyal faaliyetlerle kendilerini terk edilmiş, unutulmuş, bir başlarına bırakılmış hissetmelerini önlemek, hayata tutunmalarını, ülkemiz insanlarına olan güvenlerini daha da artırmak, kendilerini geleceğe hazırlayabilecek imkânları sunmaktır.

 
Girişimcilik Eğitimi: KOSGEB’le ortaklaşa yapılan proje etrafında genç istihdamını arttırmak, aynı zamanda gençlerin girişimci yönlerini ortaya çıkararak gençlere destek olmaktır. 


 
10 Parmağımda 10 Marifet Küçük Yaşam Becerileri: Proje ile gençlere günlük hayatta lazım olan ömür boyu kullanacakları temel bilgi ve becerileri kısa sürede, uzman kişilerin uygulamalı eğitimleri ile kazandırma amaçlanmaktadır.


 
Gençlerin İyilik Ağacı: İyilik yapmanın alışkanlık haline dönüşmesi, iyiliklerin paylaşılması yoluyla toplumda bu bilincin artırılması ve kişilerin değil, yapılacak iyiliklerin ön plana çıkmasını sağlamaktır. Topluma Hizmet Alanlarını, Çevre, Halk Sağlığı, Güvenlik, Okuma-Yazma ve Eğitim, Afet Yardımı, Toplumun Geliştirilmesi, Çocuklara Yardım, Yaşlılara Yardım, İhtiyaç Sahiplerine Yardım, Ulusal ve uluslararası çalışmalar oluşturmaktadır.


 
Her Gençlik Merkezinin Bir Yetim Kardeşi Olsun: Her gençlik merkezimizin üyelerince bir yetimin aylık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla proje kapsamında gençlik merkezlerimize kumbara konulacak, gençlik merkezlerimizin sahiplendiği yetim kardeşlerimiz belirli dönemlerde gençlik merkezlerimizde ağırlayacaktır.


 
Genç Dönüşüm:
Gençlerde sosyal sorumluluk ve gönüllülük bilincinin arttırılması ve gençlik alanıyla ilgili çalışan sivil toplum kuruluşlarıyla ortak proje ve faaliyet gerçekleştirebilme becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, tüm gençlik merkezlerimizde Tek Kullanımlık Sanma; Çöpe Atmaya Kalkma” sloganıyla Sınav Seti Toplama Kampanyası  “Dünyamızın Pili Bitmesin” sloganıyla Atık Pil Toplama Kampanyası düzenlenmiştir.


Kitap Kafe: Gençlerin kitapla buluşmasını sağlayacak olan Kitap Kafeler, kitap okumayı gençler için keyifli bir hale getirerek gençler arasında kitap okuma alışkanlığını yaygınlaştırmak amacıyla gençlik merkezlerinde hizmete sunulmaktadır. 2017 sonuna kadar 30 Kitap Kafe gençlerimizin hizmetine sunulacaktır.

 
Mobil Gençlik Merkezi: Gençlik Merkezi faaliyetlerimizden yararlanamayan kırsal kesimdeki gençlerimize ulaşabilmek amacıyla, öncelikle Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde olmak üzere Mobil Gençlik Merkezleri tesis edilerek en ücra köylere ulaşılacaktır.