Trabzon, Eskişehir, Şanlıurfa, Gaziantep, Van, Manisa, Bursa, Bolu, Kahramanmaraş ve Ankara illerinde bulunan Ceza ve İnfaz Kurumlarındaki gençler ziyaret edildi, Efsane Futbolcular ve gençler birlikte yemek yiyerek ardından bir söyleşi gerçekleştirdiler. Söyleşi programının akabinde Âşık Sayın Zeki ERDALİ' nin sazıyla-sözüyle milli ve manevi değerlere vurgu yapan programı icra edildi. Programın ardından gençler ve Futbolcular arasında bir gösteri maçı yapıldı.

Gösteri maçı öncesi;
• 20 adedi kırmızı/beyaz, 20 adedi turkuaz/beyaz renkte olmak üzere toplam 40 adet forma
• 2 adet kaleci eldiveni
• 20 adet halı saha ayakkabısı

Gösteri maçı sonrası;
• 20 adet futbol topu

Katılımcı genç hükümlülere dağıtılmıştır.

Sonuç
Proje, gençlerin sosyalleşmesine ve sosyal rehabilitasyonuna fayda sağlayarak onların tutukluluk/hükümlülüklerinin sona ermesinden sonra, hayatın normal akışına intibaklarının hızlandırılmasına katkıda bulunulmuştur.

Uygulamaya konulan “Futbolun Efsaneleri Genç Hükümlülerle Buluşuyor” projesi ile Ceza ve İnfaz Kurumlarında bulunan gençlerimize sporun olumlu etkilerinden faydalanmaları imkanı sağlanmıştır.

28 Temmuz 2017 tarihinde uygulanmasına başlanılan ve 08 Aralık 2017 tarihinde sona eren proje kapsamında Eskişehir, Trabzon, Şanlıurfa, Manisa, Gaziantep, Van, Bursa, Bolu, Kahramanmaraş ve Ankara illeri olmak üzere toplamda 10 program halinde gerçekleştirilmiştir. Projeden yaklaşık 3000 tutuklu ve hükümlü gencimiz faydalanmıştır.