33 BİN KİŞİLİK ESKİŞEHİR STADYUMU’NUN TEMELİ ATILDI

23.08.2013
23.08.2013 Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile birlikte 33 bin kişilik Eskişehir Stadyumu’nun temel atma törenine katıldı. Onlarca spor tesisini barındıran ve iki yıl sonra hizmete girecek olan kompleksin açılış töreni büyük coşkuya sahne oldu. Stadyumun yapılacağı bölge balonlar ve bayraklarla süslenirken, Eskişehirsporlu gençler katılımcılara çeşitli gösteriler sundu.

“ESKİŞEHİR BÜYÜK BİR RÜYASINA KAVUŞACAK”

Gençlik ve Spor Bakını Suat Kılıç, törende yaptığı konuşmada, kentin uzun yıllardan beri en önemli hayallerinden olan, tarihi bir projeyi temel atma merasimiyle gerçekleştirmiş olduklarını söyledi. Eskişehir’in çok büyük bir rüyasına kavuşacağını ifade eden Kılıç, şöyle konuştu: “Es-Es'ler kendilerine, Eskişehir'in futbol geleneğine ve  kalitesine yakışan bir stadyuma kavuşmuş olacaklar. Bugün attığımız adımla Eskişehir, aynı zamanda bir spor kentine dönüşmüş olacak. TOKİ ile yürüttüğümüz inşaat çalışmasını tamamlayıp, iki sezon sonra Es-Es'leri, Eskişehir'i bu muhteşem stadyumda futbol oynayacak hale getirmiş olacağız." 

“KENTİN SPORUNU HAREKETE GEÇİRİYORUZ”

Bugün itibariyle ülke genelinde 700'den fazla spor tesisin yapımının devam ettiğini dile getiren Bakan Kılıç, Cumhuriyet döneminde en fazla spor alanları ve tesislerin yapıldığı bir dönemin iktidarları dönemi olduğunu vurgulayarak, "Sadece stadyumlar değil, kentin spor alanlarını yeniliyoruz. Kentin sporunu harekete geçiriyoruz." dedi.

BAKAN AVCI: BU STADYUM ŞEHRİMİZE ÇOK YAKIŞACAK

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise herkese yakışacak bir stadyumun temelinin atılmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu kaydetti. Bakan Avcı, "Eskişehir her alanda başarılarıyla gurur duyduğumuz şehirlerin arasında başta geliyor. Futbolun yanında bireysel spor alanlarında da gençlerimiz bu spor tesislerinden yararlanacak ve buradan başarılı güzel gençler yetişecektir. Bu yeni stadyum hem taraftarı hem de güzel şehre ve sporcularımıza çok yakışacaktır." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Bakan Suat Kılıç ve Milli Eğitim Bakanı Avcı diğer katılımcılarla birlikte söz konusu stadyumun temelini attı. Tören sonunda Eskişehirspor Kulüp Başkanı Mesut Hoşcan Bakan Kılıç'a üzerinde 1965 yazan ve futbolcuların imzalarının yer aldığı Eskişehirspor formasını ve atkısını hediye etti.

ESKİŞEHİR STADYUMUNUN ÖZELLİKLERİ

34 bin 930 seyirci kapasiteli Eskişehir Stadyumu’nun toplam 122 bin metrekarelik inşaat alanına sahip. 970 araçlık otoparka sahip alana 377 adet ağaç dikilecek. 166 dönümlük toplam araziye sahip projede stadyumun yanı sıra çok amaçlı spor tesisleri, spor salonu, yüzme havuzu ve kapalı atletizm salonu da bulunacak. Bölgede sosyal aktivite da alanı yer alacak. 107 milyon 620 bin lira ihale bedelli tesis, 2015 yılında sporseverlerin hizmetine girecek. Eskişehirspor maçlarını bu stadyumda oynayacak.

ESKİŞEHİR’İ SPOR KENTİNE DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

Yüksek hızlı trenle (YHT) Eskişehir'e gelen Bakan Kılıç, garda Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, Eskişehirspor Kulübü Başkanı Mesut Hoşcan ve ilgililer tarafından karşılandı.  Eskişehir Reşadiye Camii'nde kıldığı Cuma namazı sonrasında vatandaşlarla sohbet eden Bakan Kılıç, daha sonra Vali Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret etti. Bakan Kılıç, ziyarette yaptığı konuşmada Eskişehir'i spor kentine dönüştürmeyi planladıklarını söyledi.

ESKİŞEHİR’DEKİ YATIRIMLARIN MALİYETİ 250 MİLYON LİRA

Stadyumun Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eskişehirlilere söz verilen bir proje olduğunu hatırlatan Bakan Kılıç, diğer yatırımlar hakkında bilgi verdi. "4,5 Milyon lira maliyetli gençlik merkezi ile 2 bin 500 seyirci kapasiteli 11 milyon liraya mal olacak spor salonunu da kente kazandıracağız. Eskişehir'e, bin seyirci kapasiteli, 18 milyon liraya mal olacak olimpik kapalı yüzme havuzu kazandıracağız. Sivrihisar'da sentetik çim yüzeyli futbol sahasının Bakanlık tarafından yapımı gerçekleşiyor. Ayrıca tahsisini beklediğimiz arsa üzerinde Tepebaşı ilçesinde yeni bir gençlik merkezinin daha yapımına başlamayı planlıyoruz. Yine bin 500 yatak kapasiteli yüksek öğrenim öğrenci yurdunun inşaatına da bu yıl başlamayı düşünüyoruz. Ayrıca yap-işlet modeliyle özel sektör eliyle 750 kişilik öğrenci yurdunun yapımını buna ilaveten gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Yani Eskişehir'de mevcut yurt yatak kapasitesine ilave 2 bin 250 yeni yatak kapasitesini bir sonraki eğitim öğretim yılına yetiştirme yönünde hedefimiz var."

Eskişehir'de yapılması planlanan yatırımların değerlerinin 250 milyon lira olduğunu ifade eden Bakan Kılıç, "Yapacağımız spor kompleksleri ile Eskişehir'i iki yıl içinde gerçek bir spor kentine dönüştürmeyi planlıyoruz. Eskişehir'in hak ettiklerini Eskişehir'le buluşturuyoruz.” dedi.

ESKİŞEHİR, GENÇLİK MERKEZİ’NE DE KAVUŞTU

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, stadyumun temel atma töreninin ardından Arifiye mahallesindeki Eskişehir Gençlik Merkezi’nin açılışına katıldı. Açılışta konuşan Bakan Kılıç, milli değerlerini yaşayan ve manevi değerlerlerine sıkı sıkıya bağlı olan nesiller yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.  Milli Eğitim Bakanı Avcı ise gençlik merkezlerinin çok önemli bir görevi yerine getirdiğini belirterek, bu alanların gençleri çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, kültür, sanat ve sportif etkinlikler gibi bir dizi faaliyet için bir araya getirdiğini söyledi.

“MALAZGİRT’TE BARIŞ VE KARDEŞLİĞE VURGU YAPACAĞIZ”

Bakan Kılıç, Eskişehir programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.  26 Ağustos'ta Malazgirt'te 10 gençle birlikte Alparslan'ın Anadolu'ya girişini canlandırmayı planladıklarını söyleyen Bakan Kılıç, “Biz Malazgirt'te Romen Diyojen'in ordularına, bir gazetede iddia edildiği gibi savaş açmayacağız. Tam aksine Alparslan'ın ordularındaki Türklerin, Kürtlerin, Arapların ortak yazılmış kaderleriyle, evrensel barış ve sonsuz kardeşliğe vurgular yapacağız.” dedi.

Projenin sadece 26 Ağustos'ta Malazgirt'ten ibaret olmadığını belirten Bakan Kılıç şöyle konuştu: “Malazgirt'e bu alakayı gösterenlerden 30 Ağustos'ta Dumlupınar'dan Zafer Tepe'ye yapacağımız yürüyüşe de aynı alakayı, Atatürk'ün izindeki yürüyüşümüze de göstermelerini bekliyoruz. Ayrıca 1 Eylül'de Domaniç'te Osmanlı'nın kuruluş yıl dönümünü yad edeceğiz. Domaniç'te Osmanlı'nın kuruluş yıl dönümüne de aynı alakayı göstermelerini bekliyoruz."

“SURİYE’DEKİ OLAYI ANLAMAMAK, KATİLİN YANINDA SAF TUTMAKTIR”

Bakan Kılıç, Suriye'de Esed yönetiminin insanları kimyasal silahlarla öldürmesini de sert bir dille eleştirdi. Esed için 'katil' ifadesini kullanan Bakan Kılıç, katliama sessiz kalanlar için de "Bu olayı anlamamak, bu olaya ağlamamak insanlığını yitirmiş olmaktır, katilin yanında canavarca hislerle saf tutmaktır." dedi.

Katledilen çoğu çocuk olmak üzere bin 300 kişinin cesetlerinin üzerlerinde hiçbir kurşun yarası olmadığının altını çizen Bakan Kılıç, "Bu olayı anlamamak, bu olaya ağlamamak insanlığını yitirmiş olmaktır, katilin yanında canavarca hislerle saf tutmaktır. Dünyayı ve bütün insanlığı bu konuda duyarlılığa davet ediyorum." ifadesini kullandı.

“FATİH TERİM, MİLLİ TAKIMA YAKIŞAN BİR İSİM”

Bakan Suat Kılıç, milli takımın başına getirilen Teknik Direktör Fatih Terim’le ilgili açıklamalarda da bulundu. Terim’in rüştünü ispat etmiş ve milli takıma yakışan bir teknik direktör olduğunu vurgulayan Kılıç, "Temennimiz Türk Milli Takımına yeni bir sistem kurması, yeni bir kadro altyapısı oluşturması ve milli takımı, Türk milletinin beklediği başarılara, heyecanlara koşturmasıdır. Fatih hocanın başarılı olacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

BAKANLAR ESNAFI UNUTMADI

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, programının son bölümünde Bakan Avcı ile birlikte Eskişehir esnafını ziyaret etti. İki Eylül Caddesi'ndeki esnafla sohbet eden Bakan Kılıç, daha sonra Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara'ya gitmek üzere kentten ayrıldı.