BİNLERCE GENÇ, SARIKAMIŞ’TA ECDADIN İZİNDE YÜRÜDÜ

05.01.2014
05.01.2014 Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce vatandaş Sarıkamış Harekatı'nın 99. yıl dönümünde Sarıkamış’ta ecdadın izinde yürüdü. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sarıkamış’a gelen binlerce gencin, bu tarihi olayın ne anlama geldiğini açık bir şekilde ortaya koyduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bu kutlu yürüyüşü hiçbir zaman durmayacaktır.” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ‘Gençlik Şühedanın İzinde’ projesi kapsamında düzenlediği "Türkiye Şehitleriyle Yürüyor Anma Yürüyüşü", Sarıkamış Harekatı’nın 99. yıl dönümünde Sarıkamış’ta gerçekleşti.

Sarıkamış’ta bundan 99 yıl önce şehit olan 90 bin askerin anısına düzenlenen etkinlik Kızılçubuk mevkiinde başladı. Kars Müftüsü Mehmet Genç ve beraberindekilerin, Kur'an-ı Kerim okuduğu, dua ettiği buradaki programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ile çok sayıda askeri yetkili katıldı.

“ECDADA HÜRMET İÇİN BURADAYIZ”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı konuşmada, programa katılanların ecdadının ve şühedanın izinde yürüyeceğini belirterek, "Sizler buraya gelmiş olmakla bir kere daha ne kadar büyük bir ecdadın torunları olduğunuzu ispatladınız. Allah hepinizden razı olsun. Bu vatan için, bu millet için inancımız, kutsallarımız ve bayrağımız için şehit olmuş bütün kardeşlerimizi hayırla şükranla ve rahmetle yâd ediyoruz. Bugün burada hepimiz onların en büyük fedakarlıklarını, yani canlarını vermiş olmalarının hürmeti üzerine buradayız." dedi.

“ÜZERİNİZDE TAŞIDIĞINIZ EMANETİN SAHİBİ OLUN”
Bugün herkesin eşit olduğunu vurgulayan Bakan Kılıç, "Her zaman eşitiz ama bugün başka bir eşitiz. Çünkü, biz onların yürüdüğü, nefeslerinin donduğu yerde onlar gibi yürüyeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kutlu yürüyüşü hiçbir zaman durmayacaktır. Sizler bunun en büyük garantisisiniz. Milletimizin ve devletimizin geleceğisiniz. Bugün buraya nasıl geldiyseniz her zaman ve her yerde sizlerden bir ricam var, üzerinizde taşıdığınız emanetin sahibi olun. Burada dalgalandırdığınız bayrağımız her zaman üzerimizde dalgalanacak inşallah." ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KUTLU YÜRÜYÜŞÜ SONSUZA KADAR DEVAM EDECEK”
Bakan Kılıç, bu yürüyüşün sonsuza kadar devam edeceğini belirterek, şöyle devam etti: 
"Bugün bizler ve sizler, yarın çocuklarımız, torunlarımız inşallah onlar da bizi, bizlerin bugün şehitlerimizi yâd ettiğimiz gibi dualarla anacak. Burada şehit olanlar 'Allah Allah' nidalarıyla şehit oldu. Vatan ve millet sevgisiyle şehit oldu. İnşallah bizler de bu şuur içerisinde milletimize ve devletimize hizmet edeceğiz. Bugün burada milletvekillerimiz var, belediye başkanlarımız var, valimiz var, üst düzey bürokratlarımız var ama hepimiz bu yürüyüşü yan yana, kol kola ve sizlerle gençlerle beraber yapacağız. Sadece gençlerle değil buraya gelmiş olan her kardeşimizle... Ülkemizin her yerinde bugün Sarıkamış şehitleri hatırlanıyor, onlar için dualar, mevlitler okunuyor, Allah kabul eylesin inşallah. Şimdi buradan 8,5 kilometrelik yürüyüşümüze başlıyoruz. Hep beraber kol kola, omuz omuza 99 sene evvel nasıl yürüdüysek yine bu şekilde yürüyeceğiz inşallah, Allah hepinizden razı olsun."

Kızılbuçuk mevkiindeki programın ardından Bakan Kılıç ve beraberindekiler 8,5 kilometrelik yürüyüşe başladı. Yürüyüş Yukarı Sarıkamış Şehitliği'nde sona ererken burada anma töreni düzenlendi. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Muammer Türker, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Servet Yörük, Kars Valisi Eyüp Tepe, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Yunus Kılıç, AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BAKAN KILIÇ ŞEHİTLİK ÖZEL DEFTERİNİ İMZALADI
Tören kapsamında Bakan Kılıç, Kara Kuvvetleri Komutanı Yörük ve Kars Valisi Eyüp Tepe ile Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen, Şehitlik Anıtı'na çelenk sundu.

Daha sonra şehitlik özel defterini imzalayan Bakan Kılıç, yaptığı konuşmada, gençlerin buraya gelmekle en büyük onuru, şerefi ve aynı zamanda Sarıkamış'ın ne anlama geldiğini açık seçik bir şekilde ortaya koyduğunu söyledi.
Bundan dolayı gençlere teşekkür eden Bakan Kılıç, "Bugün ülkemizin her köşesinde Sarıkamış şehitlerimiz ve vatan için canını vermiş olan bütün şehitlerimize dualar okunuyor, Kur'an-ı Kerim'ler okunuyor, mevlitler okunuyor. Allah hepsinden razı olsun, Allah bütün dualarımızı kabul etsin." dedi.

“MİLLETİMİZİN NE KADAR BÜYÜK OLDUĞUNU DÜNYAYA HAYKIRDINIZ”
Mehmet Akif Ersoy'un "Rabbim bir daha milletimize İstiklal Marşı yazdırtmasın" sözüne atıf yapan Bakan Kılıç, şunları kaydetti:
"Bu, Mehmet Akif Ersoy'un duasıyla dileğiydi. Biz inşallah hep beraber bir olarak, beraber olarak bu duaya layık olacağız. Ülkemizi hep beraber muasır medeniyetler seviyesinin üstüne taşıyacağız. Bizler ve sizler bir olarak, beraber olarak her zaman Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ilelebet payidar olması için gece gündüz hiç durmadan çalışacağız, yürüyeceğiz ve koşacağız. Buraya teşrif eden, kendi imkanlarıyla olsun, başka imkanlarla olsun buraya gelen herkese teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. Sizler milletimizin ne kadar büyük ve kuvvetli olduğunu bir daha bütün dünyaya haykırdınız."

Törenin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tek F-16 gösteri ekibi olan SOLOTÜRK, şehitlik üzerinde gösteri yaptı. Tören alanına 2 kez telsizle bağlanan Yüzbaşı Yusuf Kurt'un F-16 ile havada yaptığı gösteri katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.