KONYA STADYUMU’NUN TEMELİ ATILDI

17.10.2012
17.10.2012

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Konya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Konya Stadyumu'nun temelini attı.  Bakan Kılıç, “AK PARTi Hükümeti adeta yağmur oldu hizmetleriyle, proje ve eserleriyle Konya'ya sağanak sağanak yağıyor" dedi. Bakan Kılıç, Konya’da bir Gençlik Merkezi ve 5 sentetik yüzeyli futbol sahasının temelini atarken, iki adet sentetik yüzeyli futbol sahasını ise hizmete açtı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte temel atma törenine katılan Bakan Kılıç, törende yaptığı konuşmada temelini atacakları Konya Stadyumu ile Konya'nın, İç Anadolu'nun en büyük spor kenti haline geleceğini vurguladı.

400 bin metrekare alan üzerinde yapımına başlanan stadyumun Konyalılar adına büyük bir iftihar vesilesi olduğunu ifade eden Bakan Kılıç, "Dünyadaki ekonomik, diplomatik ve politik istikrarsızlıklara rağmen adeta kendi ülkesini bir istikrar dalgası haline getirerek yatırım cennetine dönüştüren ve bütün bu hizmetlerin kaynağında bulunan en büyük destekçimiz ve bu hizmetlerin en büyük motivasyon unsuru olan AK PARTi Genel Başkanı ve Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın selam ve saygılarını Konyalılara iletmeyi bir görev olarak değerlendiriyorum. AK PARTi Hükümeti adeta yağmur oldu hizmetleriyle proje ve eserleriyle Konya'ya sağanak sağanak yağıyor. Bu bir iftihar vesilesi" diye konuştu.

Bakan Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yatırımlarının da ilavesiyle Konya'nın gerçek anlamda bir spor kenti olmaya doğru hızla ilerleyeceğini ifade etti. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Konya Stadyumu'nun bir dünya markası olacağını ifade etti. Bakan Kılıç da Konya Stadyumu'nun her ne kadar mimari bir şaheser niteliği taşısa da Konya’nın en büyük markasının Mevlana Celalettin Rumi olacağını söyledi. Bakan Kılıç’ın bu sözleri temel atma törenine katılan vatandaşlardan büyük alkış aldı.

“Türkiye’nin Dört Bir Yanını Benzer Hizmetlerle Donatıyoruz”

Bakanlık olarak, spor tesislerinin yanı sıra Konya'ya çok önemli yatırımlar yaptıklarına dikkati çeken Bakan Kılıç, AK PARTi hükümetleri döneminde kente birçok yüksek öğrenci yurdu kazandırdıklarını hatırlattı. Açılışını gerçekleştirdikleri 3 yurt inşaatına ilaveten Konya'da 8 ayrı yükseköğrenim yurdunun inşaatına devam ettiklerini vurgulayan Bakan Kılıç, şunları söyledi:

"Konya'daki spor yatırımları, yükseköğretim yatırımları bütün hızıyla devam ediyor. AK PARTi Hükümeti adeta yağmur gibi hizmetleriyle Konya'nın üzerine yağıyor. Verene değil verdirene bak demek lazım. Yapana değil yaptırana bak demek lazım. Getirene değil isteyene bak demek lazım geldiğini düşünüyorum. Konya'da çok şükür dinamik bir yapımız var. Ne zaman, nerede, ne isteyeceğini bilen bir yapımız var. Ve nihayetinde bu hizmetleri Konyamıza yönelik olarak sürdürüyoruz. Konya'dayız, Konya'dan bahsettik ama Diyarbakır'dan Edirne'ye, Samsun'dan Muğla'ya, Antalya'dan Kars'a, Erzurum'a varıncaya kadar Türkiye'nin dört bir yanını benzer hizmetlerle donatmaya gayret ediyoruz. Bir medeniyet geçmişimiz var, tarihimiz var, sağlam bir mazimiz var. Gençlerimizi geçmişin derinlikleriyle buluşturabilmemiz lazım."

Davutoğlu: “Konya Dünya Ölçeğinde Bir Şehir Olacak”

Konya Stadyumu'nun temel atma töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Konya'nın son dönemde yapılan yatırımlarla tam bir marka şehir haline geleceğini ifade etti.

Konya'nın tarih, kültür, doğa ve sanayi şehri olmasının yanı sıra spor şehri olmasını da istediklerini kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Dünya ölçeğinde bir şehir olacaksanız. Şehrin entegre bir şekilde gelişmesi önem taşır. Pazar günü temel atma ve açılış için Konya'daydık. Önce Afşar Barajı'nın temel atma törenini gerçekleştirdik. Bu, Toros dağlarının suyunun Konya Ovası'yla buluşması için başlatılan projenin önemli bir parçasıydı. Sonra Selçuklu Belediyesi'nin Kelebekler Vadisi'nin temelini attık. O da doğayla şehri buluşturdu. Doğayla buluşmayan, doğayla beraber gelişmeyen şehrin geleceği olamaz. Sonra Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi'nin yeni kampüsünün açılışını yaptık. Bilgi ile buluşmayan bir şehir de kendini geleceğe hazırlayamaz. İnşallah 4 üniversitesiyle Konyamız, Türkiye'nin değil dünyanın en önemli bilgi üretim merkezlerinden biri olacak. Bu sabah da bir Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi'nin açılışını yaptık. Sanayisiyle buluşmayan, sanayisiyle eğitimini bir araya getiremeyen bir şehir de gençleri geleceğe hazırlayamaz. Şimdi de şehri gençlikle bütünüyle birleştiren büyük bir projenin temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Yıllardır Konya, hak ettiği stadyumun yapılmasını bekliyordu. Bu konuda son aylarda ciddi bir tempo içinde çalışıldı. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Kılıç, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Vali Vekili Hasan Karakaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK PARTi Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı, Kerim Özkul ve protokol üyeleri birlikte butona basarak stadyumun temeline ilk harcı attı.

Konya’ya bir gençlik merkezi, 7 sentetik saha

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Konya temasları kapsamında bir Gençlik Merkezi ve 5 adet sentetik yüzeyli futbol sahasının da temelini attı.  Bakan Kılıç, stadyum temel atma törerininden sonra Selçuklu Belediyesi ile birlikte ortaklaşa gerçekleştirilecek Gençlik Merkezi’nin temelini de attı. Bakan Kılıç, daha sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun 1000 yatak kapasiteli yurt inşaatında incelemelerde bulundu. İki bloğu kısa sürede hizmete açılacak olan yurt inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Konya programı kapsamında Bakan Kılıç, son olarak Meram Belediyesi tarafından yaptırılan Şehit Süleyman Ballan Spor Kompleksi'ni hizmete açtı.  Bu tören sırasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından Konya’nın Akören ve Seydişehir ilçelerinde yapımı tamamlanan sentetik yüzeyli futbol sahalarının da sembolik açılışı gerçekleştirildi. Bakan Kılıç, yine bu tören esnasında Taşkent, Karatay, Emirgazi, Akşehir ve Karapınar sentetik yüzeyli futbol sahalarının da topluca temelini atmış oldu.

Bakan Kılıç Milli Takım Yenilgisini Değerlendirdi

A Milli Futbol Takımı'nın, 2014 Dünya Kupası Avrupa Grubu Elemeleri'nde Macaristan'da aldığı 3 - 1'lik mağlubiyetle ilgili basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Kılıç, "Sonuçtan ziyade sorun üzerine odaklanmamız gerekiyor. Bu sorunun çözümü olarak mutlaka futbolun yöneticileri karar vereceklerdir. Yaşadığımız büyük bir hüzün. Brezilya biletini alabileceğimize inandığımız bir maçta ortaya çıkan tablo bize milli bir hüzün yaşattı" dedi.

Milli Takımın, geçmişte avrupa ve dünya şampiyonalarında yakaladığı büyük başarıyı yeniden yakalaması ve sevinçlerin kaynağı haline gelmesi temennisinde bulunan Bakan Kılıç,  milletin buna ihtiyacı olduğunu ve başarıyı hak ettiğini kaydetti. Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı'nın “istifa etmeyi düşünmüyorum” açıklamasının nasıl bir sonuca varacağıyla ilgili soruya ise Bakan Kılıç, " Devlet ve Hükümet olarak bize düşen görev, Türk Milli Futbol Takımı'nın ihtiyaç hissettiği her konuda duyulan ihtiyacı karşılamak üzere atılması gereken adımları atmaktır. Bakanlık ve Hükümet olarak biz bugüne kadar bu adımları attık. Bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. Ama kadro nasıl tanzim edilir, hangi mevkide hangi oyuncuya yer verilir, hoca takımı hangi taktikle sahaya çıkarır gibi hususların üzerine Bakanlık olarak yorumda bulunmamız doğru değil. Böyle bir yanlışın içine de girmeyiz. Yapılan tercihler hocanın tercihidir, teknik heyetin tercihidir, yapılan açıklamalar da kendilerini bağlayan açıklamalarıdır. Tabii ki yapılacakları değerlendireceğiz. Bu noktada alelacele kararlar almak Türk futboluna fayda getirmez diye düşünüyorum. Herkes mutlaka düşünmeye bir zaman ayıracaktır. Federasyondan başlayarak mutlaka sonuca yansıyan sorunların neler olduğu, hangi adımlarla bu sorunların çözüme kavuşturulabileceği üzerine herkesin düşünmek için bir zamana ihtiyacı olacaktır. Bu zamanı herkese tanımak lazım” şeklinde yanıt verdi.

İşte Yeni Konya Stadyumu'nun Özellikleri:

Stadyum, kentin kuzeyinde şehir merkezine 9 km uzaklıkta, 450.000 m2 bir alan üzerinde yer alıyor. Yerleşkede spor salonu, yüzme havuzu, veledrom, atletizm pisti gibi spor yapıları da bulunuyor. Yerleşkeye kent merkezinden ulaşım, raylı sistem, otobüs, minibüs ve özel araçlarla sağlanabiliyor.

Konya Şehir Stadyumu, kültürel kodlarla, çağdaş strüktürün, benzetmeci yaklaşımla ele alındığı bir tasarım. Yapının kabuğunda Konyaspor’un rengi olan yeşil-beyaz , Selçuklu yapılarında kullanılan geometrik formlar ve futbol topunu oluşturan üçgen, beşgen ve altıgen formlar kullanıldı. Planlamada ise UEFA Kriterleri esas alındı. Stadyumda atletizm pisti bulunmuyor.

Yapının tribünlerinde betonarme, çatısında ve cephesinde çelik sistemler kullanıldı. Cephe ve çatının kaplanmasında kompozit panel, Quadroclad panel, alüminyum kilit geçme sistem, solar olympic polikarbonat panel ve tinted yeşil cam kullanıldı. Cephede 30 cm eninde, 15 cm derinliğinde metal tavalar kullanılarak üçgen formların tanımlanması, cephe ve çatı suyunun tahliyesi ve çizgisel led aydınlatmanın montajı için sürekli bir kanal sağlandı.

Tribünler 2 katlı, yay biçiminde ve 44 basamak olacak şekilde tasarlandı. Tribünlerin sahaya uzaklığı 9-11 m arasında değişiyor. Futbol sahasının merkezine en uzak seyirci 90 m uzaklıkta konumlandırıldı.

İki tribün arasında, uzun kenara paralel 50 adet loca bulunuyor.

Basın ve VIP için alt kat batı tribünün orta kısmı kullanıldı. Tribünlerin alt bölümlerinde 10.000 m2′lik alana sahip çok amaçlı salonlar bulunuyor.

Stadyumda 4 adet soyunma odası bulunuyor. Sporcu otobüsleri için hem bodrum katta, hem zemin katta kapalı park alanları planlandı.

Seyirci, medya, loca, VIP, sporcu ve güvenlik görevlilerinin girişleri ve sirkülasyon alanları birbirinden ayrıldı. Alt kat ve üst kat tribünlerin merdiven çekirdekleri ayrıldı. Yapıda dördü servis asansörü olmak üzere toplam 16 adet asansör bulunuyor. Her 500 seyircinin girişi için 1 adet turnike hesaplandı. Bütün tribünlerin bodrum katında kapalı otopark bulunuyor.

Seyirci konforu için çatının alt kısmına radyan ısıtıcılar konumlandırıldı. Ayrıca çim sahada alttan ısıtma sistemi kullanılarak ağır kış şartlarında zeminin korunması amaçlandı.

Teknik Özellikler:

Koltuk kapasitesi: 38.656 kişi

- Alt tribün: 11.166 kişi

- Üst tribün: 21.968 kişi

- VIP+basın: 3.773 kişi

- Protokol: 29+600 kişi

- Localar: 920 kişi

- Engelli: 200 kişi

Otopark:

- Seyirci otoparkı (açık): 920 adet

- Seyirci otoparkı (kapalı): 600 adet

- Takım otobüs otoparkı (kapalı): 6 adet

- Misafir seyirci otobüs otoparkı (açık): 15 adet

- Canlı yayın araç otoparkı (açık): 12 adet

- Protokol otoparkı (açık): 108 adet

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın Konya temaslarından fotoğraflar: