“ENGELLİ SPORCULARIMIZIN BAŞARILARIYLA İFTİHAR EDİYORUZ”

10.03.2020
10.03.2020

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, engelli gençlerin hayatlarını kolaylaştırmak için her türlü çabayı gösterdiklerini, bakanlık olarak engelli gençlerin spora yönlendirilmesini önemsediklerini dile getirerek, “Engelli sporcularımızın başarılarıyla iftihar ediyoruz. 2002 yılındaki engelli lisanslı sporcu sayımız 2 bin 763 iken bugün bu rakam 54 binden daha fazla” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Erciyes Kamp Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Engelleri Aşan Gençler Projesi Eğitim Programı"na katıldı.

Projenin gençlere ve ailelerine hayırlı olmasını temenni eden Bakan Kasapoğlu, 2016 yılında Otizm Ulusal Eylem Planı'nın açıklandığını, planın toplumun tüm kesimini içerisine alan etkili bir proje olduğunu belirtti.

Geçen yıl 120 projeye imza attıklarını ve çocukların her şeyi için destek vermeye hazır olduklarını aktaran Bakan Kasapoğlu, "Sadece sanatta ve sporda yönlendirmelerle değil, etkileşimli kitaplarımız, eğitim ve seminer çalışmalarımız, antrenörlerimizin geliştirilmesi ve herkesin bilgi ve becerisini artırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Engelli gençlerin hayatlarını kolaylaştırmak için her türlü çabayı gösterdiklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, gönüllülük faaliyetlerinin de artarak devam edeceğini vurguladı.

Bakan Kasapoğlu, hem nicelik hem de nitelik anlamında çeşitli faaliyetler yaptıklarını anımsatarak, Bakanlık olarak engelli gençlerin spora yönlendirilmesini önemsediklerini aktardı.

54 binden daha fazla engelli lisanslı sporcu var

Sporun, rehabilite eden ve iyileştiren tarafı olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Spor, her birimiz için stratejik bir kavram. Engelli sporcularımızın hem ulusal anlamda hem de uluslararası arenada ortaya koydukları performans bizleri her zaman gururlandırıyor. Onların başarılarıyla iftihar ediyoruz. 2002 yılındaki engelli lisanslı sporcu sayımız 2 bin 763 iken bugün bu rakam 54 binden daha fazla. İnşallah bu sayıları da artıracağız."

Bakan Kasapoğlu, gençlerin Erciyes Kayak Merkezi'nde kayak eğitimi ile ailelerin de seminer ve eğitim faaliyetleriyle kendilerini geliştireceğini söyledi.

"Koronavirüs ile ilgili iptal edilen etkinlikler var"

Bakan Kasapoğlu ayrıca koronavirüs ile ilgili devletin önemli çalışmalara imza attığını vurgulayarak şöyle devam etti:

"Spor camiası olarak bu anlamdaki önlemleri federasyonlarımızla, uluslararası federasyonlarla takip ediyoruz. İptal edilen etkinlikler var, bizim çalışma yaptığımız etkinlikler var. İnşallah bunları da federasyonlarla, uluslararası camiayla olan temaslarımız sonucunda yarın sizlerle paylaşacağız."

Konuşmasının ardından Kasapoğlu, Engelleri Aşan Gençler Projesi kapsamında Erciyes'te engelli çocuklar ve aileleriyle bir araya gelip fotoğraf çektirdi.

Bakan Kasapoğlu Kayseri Valiliğini ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kayseri'ye gelen Kasapoğlu, valiliği ziyaret etti. Vali Şehmus Günaydın tarafından karşılanan Kasapoğlu, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesine geçen Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, hem dün akşamki toplantı hem bugün yaptıkları çalışmaların çok bereketli, faydalı bir şekilde yürüdüğünü söyledi.

Kayseri'yi özellikle genç potansiyeli, sportif altyapısı ve sportif potansiyeli açısından çok önemsediklerini belirten Bakan Kasapoğlu, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerle gerek bugüne kadar gerçekleştirdikleri projeler gerekse bundan sonraki projelerin, yarınlar adına çok stratejik ve kritik olduğunu kaydetti.

Bu manada güzel bir iletişim halinde olduklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, bu gündemi daha somut çalışmalar ve yatırımlarla yarınlara taşıma gayretleri olduğunu vurguladı.

“Gençlerimiz en önemli varlığımız ve her çalışmamız onlar için”

Bakan Kasapoğlu, bugün de yine bu çerçevede projeleri imkanları itibarıyla daha yukarılara taşıma adına gayretleri olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

“İnanıyorum ki Kayseri gençlerini çok daha donanımlı yetiştirme adına çalışmalarımız, çok çok daha yukarılara taşınacaktır. Hem sportif altyapıyı hem de potansiyeli yukarıya taşıyarak yarınların şampiyonlarını her branşta Kayseri'mizden yetiştirme adına ve halkımızı sporla bütünleştirme, sporu tabana yayma adına önemli mesafeleri de alacağız. Birazdan gençlerle bir araya geleceğiz. Gençlerimiz en önemli varlığımız ve her çalışmamız onlar için. Çünkü yarınların Türkiye'si onların. Onlar da bu emaneti daha da yukarı çıkaracaklar."

“Erciyes'in spor turizmi açısından çok ciddi katkısı var”

Spor turizmine yönelik çalışmaları olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, “Özellikle Erciyes'in mevcut imkanları itibarıyla spor turizmi açısından ciddi bir katkısı var. İnşallah buraya katkı sunacağız. Yüksek irtifa merkeziyle ilgili çalışmalar, orayı özellikle spor turizminde çok çok ayrı bir destinasyon haline getireceğiz. Şimdiden inşallah bunun hızlıca tamamlanacağına da inanıyorum. Bu konuda tüm çabamızı ortaya koyacağımızı da ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da çalışmaları hakkında bilgi vererek, "Erciyes'i 4 aylık kullanım süresinden inşallah 12 aya çıkaracak, özellikle de yüksek irtifa sporun merkezi mantığındaki projelere verdiğiniz özel destekten dolayı ayrıca minnet duyuyoruz." dedi.

Büyükkılıç ziyarette Bakan Kasapoğlu'na kilim ve kil tablet hediye etti.

Bakan Kasapoğlu öğrencilerle sohbet ederek, hediyeler verdi

Buradan AK Parti İl Başkanlığına geçen Bakan Kasapoğlu, yol güzergahında bulunan Refika Küçükçalık Ortaokulu öğrencileriyle bir süre sohbet ederek, çeşitli hediyeler verdi.