BAKAN KASAPOĞLU KARADAĞ'DA GENÇLER VE SPORCULARLA BİR ARAYA GELDİ

03.10.2019
03.10.2019

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu Karadağ'daki Türk kurumlarının temsilcileri, Türk ve Karadağlı iş adamları, sporcular, Türkiye mezunları ve İslam Birliği yetkilileri ile bir araya geldi.

Başkent Podgorica'daki bir otelde Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlenen toplantıda, Bakan Kasapoğlu, Karadağ'da yaşayan Türklerin de sorunlarını dinledi.

Burada yatırımları bulunan Türk vatandaşları, çocuklarının eğitimleri için Türkiye Maarif Vakfı (TMV) tarafından okul açılması talebinde bulundu.

Bakan Kasapoğlu da, Maarif okullarının Karadağ'da açılması için yasal prosedürlerin sürdüğünü dile getirdi.

Üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan öğrenciler hakkında da Karadağ Türkiye Mezunları Derneği (MASAT) temsilcilerinden bilgi alan Bakan Kasapoğlu, bakanlık olarak mezunların faaliyetlerini desteklemeye ve olası sorunlarını çözmeye hazır olduklarını ifade etti.

Bakan Kasapoğlu, bu buluşmanın kendisi için çok anlamlı olduğunu belirterek, "Gerek geçmişe dayalı atalarımızın tesis ettiği ilişkilerimizi yarınlara taşımak adına, gerekse iş birliklerini daha verimli kılma adına çok önemli görev ve sorumluluklarımız var." dedi.

Bakan Kasapoğlu’ndan Karadağlı gençlere Türkiye daveti

İki ülke gençlerinin önemli bir potansiyeli olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "İnşallah gençlerimizi de bu bilinçle, bu sorumluluk duygusuyla yarınlara taşıyacağız." ifadelerini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye'deki spor tesisleşmesine dikkati çekerek, Türkiye'nin tüm spor altyapısının da her daim Karadağlı gençlerin hizmetinde olduğunu kaydetti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin akdedilen anlaşmalardan öte olduğuna inandığını söyleyen Bakan Kasapoğlu, "Kalplerimizin birlikte çarpması, yüreklerimizin beraberliği çerçevesinde çok daha güçlü yarınlara omuz omuza yürüyeceğiz." diye konuştu.

Toplantının sonunda Bakan Kasapoğlu, bir süre Galatasaray Spor Kulübünün Karadağlı kurucuları Milo ve Pavle Bakiç kardeşlerin hayattaki akrabalarından Bojan Bakiç ile sohbet etti.

Toplantıya Türkiye'nin Podgorica Büyükelçisi Songül Ozan'ın yanı sıra Karadağ Meclis Başkan Yardımcısı Genci Nimanbegu ile Karadağ İslam Birliği Başkan Yardımcısı Behlül Kanaçi de katıldı.