‘’MARMARİS RALLİSİ’Nİ DÜNYANIN TÜM TURİZM ÜLKELERİNE MEYDAN OKURCASINA YAPTIK’’

15.09.2019
15.09.2019

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2019 Dünya Ralli Şampiyonası'nın 11'inci yarışı olan Türkiye Rallisi'nin final etabına katılarak, dereceye giren sporculara ödüllerini verdi. Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin bu önemli organizasyonu, dünyanın tüm turizm ülkelerine meydan okurcasına dört dörtlük bir şekilde gerçekleştirdiğini vurguladı.

Toplam 22 ülkeden 54 otomobil ile 108 sporcunun katıldığı ve dört gün süren Dünya Ralli Şampiyonası'nın Marmaris etabı tamamlandı. Yarışlar sonunda gerçekleştirilen törende İstiklal Marşı'nın okunması sonrası rallide ilk 3'e giren pilotlar podyumdaki yerlerini aldı. Törene katılan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, pilotları tebrik etti ve ralliyi birincilikle tamamlayan Fransız pilot Sebastien Ogier'e kupasını verdi.

Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin bu tür organizasyonlara en güzel şekilde ev sahipliği yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

‘’Ralli, bizim kültürümüze, geleneklerimize, misafirperverliğimize uygun olarak ve dünyanın tüm turizm ülkelerine meydan okurcasına dört dörtlük bir şekilde yapılıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen yarışçılar ve sporseverler var. Bu rallinin Marmaris'te ikincisinin düzenlenmesi önemli."

Yarışların gelecek yıl yine Türkiye'de gerçekleştirileceğine işaret eden Bakan Kasapoğlu, "Ülke olarak her türlü organizasyonu en güzel şekilde yapabildiğimizi tüm dünyaya kanıtladık. Spor tesisleşmesinde çok önemli bir aşamaya geldik. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 18 yılda gerçekleşen spor yatırımlarının dünyada eşi benzeri yok" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin sporun her alanında pistleriyle, salonlarıyla, havuzlarıyla, statlarıyla dört dörtlük bir tesis envanteri bulunduğunu kaydeden Bakan Kasapoğlu, bu tesisleri ulusal ve uluslararası müsabakalarda, yarışlarda en güzel şekilde değerlendirdiklerine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Geçen hafta Afyonkarahisar'da motokros yarışları vardı. O da çok güzel bir şekilde nihayetlendi. Yine voleybol şampiyonasına ev sahipliği yaptık. Bunun yanında tabii bu organizasyonlarımızın yanı sıra sportif başarıda geldiğimiz nokta bu anlamda takdire şayan. Biliyorsunuz voleybolda, basketbolda çok önemli müsabakalar gerçekleştirdik. Son saliselere kadar zorladığımız çok müsabakalar oldu. Önümüzdeki süreçte bu sonuçların, çok güzel başarıların müjdecisi olduğuna inanıyorum. Elbetteki paralimpik yüzmede 3 sporcumuzun başarısı bizleri gururlandırdı."

"Hayranlıklarını ifade ettiler"

Bakan Kasapoğlu, hem spor ülkesi olma noktasında hem de spor tesisleri ile sportif başarılarla sporu tabana yayan bir ülke olma çerçevesinde çok hızlı bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

Final yarışları öncesi Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Başkanı Jean Todt ile çok önemli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Kasapoğlu, "FIA olarak onlar bu işin başında bulunuyorlar. Onlar da Türkiye'nin bu işi çok güzel bir şekilde yaptığını ve hayranlıklarını ifade ettiler. Şampiyonayı yeniden Türkiye'de yapmaya yönelik girişimlerini, federasyonumuzun da çabalarıyla neticelendirecekler" şeklinde konuştu.

Yarışlara bu yıl yurt dışından gelen seyirci ilgisinin çok fazla olduğunu aktaran Bakan Kasapoğlu, geçen sene yarışlara hiç katılmayan ülkelerden yarışçı ve izleyicilerin bu yıl geldiğini ve gelecek yıllarda bu katılımın daha da fazla olacağını ümit ettiklerini kaydetti.