TOBB İLE "GİRİŞİMCİLİK, MENTORLUK VE STAJ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ" İMZALANDI

13.02.2020
13.02.2020

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında "Girişimcilik, Mentorluk ve Staj İş Birliği Protokolü" imzalandı.

TOBB'un sosyal tesislerinde düzenlenen imza törenine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yusuf Sarınay katıldı.

İmza töreninde bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlığın ana çalışma alanının gençlerin hayata en etkili şekilde hazırlanmalarını temin etmek olduğunu belirterek, "Bu anlayışla gençlerimizin, sanattan spora, eğitimden iş hayatına, üretimden sanayiye, siyasete kadar hayatın her alanında nitelikli bir şekilde yer almalarını sağlamak için projeler üretiyor, teşvik ve faaliyetler ortaya koyuyor, etkili ve güçlü iş birlikleri gerçekleştiriyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin gücünü de kullanarak birçok kurum ve kuruluşla önemli iş birliklerine imza atıldığını ifade eden Bakan Kasapoğlu, Türkiye'ye değer katan gençlere nitelikli hizmetler sunan onlarca ortak çalışmanın hayata geçirildiğini, imzalanan protokollerle süreçlerin hızlandığını, bu doğrultuda da talep ve ihtiyaçların alanında uzmanlaşmış isimlerin öncülüğünde ve ortak aklın ışığında karşılanmış olduğunu dile getirdi.

Bakan Kasapoğlu, Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya geldiklerinde gençlere sunulan imkanların daha fazla nasıl geliştirilebileceğini, Türkiye'nin girişimci ekosistemini besleyecek ne gibi yeni uygulamalar başlatılabileceğini görüştüklerini, genç insan kaynağını nicel ve nitelik olarak desteklemek ve çalışma hayatına geçişi kolaylaştırmak için atılacak adımları masaya yatırdıklarını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOBB'un gençlerin girişimcilik, staj ve mentorluk başlıkları kapsamında bir güç birliğine gitmesini uygun gördüklerini dile getiren Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Ortada samimi bir gayret var. Sayın Başkan'ın ve değerli TOBB ekibinin bu konulardaki bilgi, birikim ve tecrübesi, ülkemiz için son derece kıymetli... Bu birikimin Bakanlığımızın kendi birikimi ve imkanlarıyla harmanlanması, gençlerimiz için bir fırsattır. Bu nedenle imzalayacağımız protokolün gençlerimize çok önemli özellikler kazandıracağını düşünüyorum. İş birliği protokolü kapsamında Bakanlığımız; girişimcilik ve mentorluk girişimciliğin önemi konusunda eğitim, tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerini ve etkinliklerini yürütecek. İş dünyasının deneyimli yöneticilerinden mentor havuzunu oluşturacak ve mentorluk ile ilgili çalışmaları hayata geçirecek. Girişimcilik eğitim, faaliyet ve etkinlikleri için de gençlik merkezlerini, gençlik kamplarını ve genç ofisler ile öğrenci yurtlarını koordine edeceğiz. Girişimcilik konusunu gençlik merkezleri ve gençlik kamplarında temel atölye ve programlarının bir parçası haline getireceğiz ve staj imkanlarını artırmak için de TOBB tarafından geliştirilecek yeni bir yazılım hayata geçireceğiz."

Yazılım üzerinden staj

Bakan Kasapoğlu, gençlerin staj başvurusu için gerekli akademik ve iletişim bilgileri ile staj taleplerinin geliştirilecek yazılım üzerinden toplanacağını ifade etti.

Taleplerin TOBB aracılığıyla firmalar tarafından aramaya açılacağını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "Yazılımda, firmaların girdiği stajyer taleplerinin staj talepleri ile eşleştirilmesi, TOBB tarafından firmanın olur verdiği stajyerlerin verilerinin sisteme alınması ve stajyerlere duyurulması gibi modüller yer alacak. Bu şekilde teknolojinin imkanlarını da etkin bir şekilde kullanarak, hem gerekli iş alanlarını, staj taleplerini gerçek zamanlı bir şekilde görebileceğiz hem de iş kolları üzerinde varsa bir yoğunluğu tespit etme şansı yakalayacağız. Bu veriler, ileriki dönemde gençlerimize iş deneyimi kazandırılması amacına yönelik tedbirler almamıza imkan sağlayacak" ifadelerini kullandı.

TOBB'un hem girişimcilik eğitimleri ve mentorluk konularında gerekli bütün çalışmaları yapacağına hem de oda ve borsa üyelerini stajyer çalıştırma ve staj sonrası gençlerin istihdam edilmeleri noktalarında teşvik edeceğine dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, "İşte bu samimi gayretler, inanıyorum ki ülkemizi hedeflediği neticelere ulaştıracaktır" diye konuştu.

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde son 18 yılda birçok alanda ciddi bir ivme ortaya koyduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ekonomik verilerimiz, geleceğin ülkemiz için çok parlak olduğunu bizlere göstermektedir. Borsamız 3 kez üst üste rekor kırdı. İhracatımız artıyor, üretimimiz artıyor, istihdamımız artıyor. İşte geçtiğimiz haftalarda yerli otomobilimizin tanıtımını büyük bir gururla, hep birlikte izledik. Türkiye olarak, elektrikli otomobilde dünyaya öncülük edebilecek, bu alanda ilkleri gerçekleştirebilecek bir pozisyondayız. Rasyonel adımlar atmalı, dünyayı doğru okumalı, kendimizi iyi yetiştirmeli ve kendimize sonuna kadar güvenmeliyiz. Yapacak çok işimiz var. 2023 hedeflerimize, 2053 ve 2071 hedeflerimize el ele, omuz omuza, çok çalışarak ulaşacağız."

"Nitelikli elemanın ön koşulu staj"

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise konuşmasında, Bakanlığın ve birliğin uzun soluklu bir iş birliğine başladığını dile getirdi.

İş birliği çerçevesinde gençlere girişimcilik eğitimleri verileceğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Her işin bir inceliği var. Özellikle teknoloji tabanlı bir iş yapacaksanız bazı temel kavramlara hakim olmak zorundasınız. Eğitimlere ek olarak illerimizdeki başarılı girişimcileri, Bakanlığımızın uhdesindeki gençlerimizle buluşturacağız" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, girişimciliğe ek olarak gençlere staj imkanı sağlamanın da önemli olduğunu belirterek, "Nitelikli elemanın ön koşulu staj" ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Girişimcilik, Mentorluk ve Staj İş Birliği Protokolü imzalandı.