“SPORLA KAL GÜVENDE KAL”

10.01.2019
10.01.2019

Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının desteğiyle düzenlenen "Sporla Kal Güvende Kal Projesi"nin üçüncü buluşması, Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı katıldı.

“Attığınız her adımda, yaptığınız her tercihte neye hizmet ettiğinizi mutlaka sorgulayın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan burada yaptığı konuşmada, gençlerle bir arada olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, salonda bulunan gençlere, "Sizler bizim geleceğimiz, yarınlara verdiğimiz sözümüzsünüz. Bu güzel ülkenin emanetçilerisiniz. İnanıyorum ki dünyanın bu en özel coğrafyasında, bu ülkenin hakkını verecek bir gelecek inşa edeceksiniz." diye seslendi.

Devletin tüm organlarının, bu güzel geleceğin temellerini atmak için uğraş verdiğini, gençleri tehditlerden korumak için de çalışıp çabaladığını anlatan Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına gayretleri nedeniyle teşekkürlerini, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği gibi, bağımlılıklarla mücadeleye destek veren tüm sivil toplum kuruluşlarına da tebriklerini iletti.

Her gün bağımlılıklara teslim olan hayatların sayısı arttığını, gencecik insanların bazen birtakım etkiler sonucu, sonu hiç de güzel olmayan yollara girdiğini ifade eden Emine Erdoğan, gençlere şu tavsiyelerde bulundu:

"Sizlerin, etrafınızda olup biten hadiselerin perde arkasını çok iyi okumanızı istiyorum. Bugün uyuşturucu denen, toplumları çökertmek için tasarlanmış zehir, ihracat pazarı en çok olan birkaç ürünün içinde yer alıyor. Buradan sağlanan gelir, kanlı terör örgütlerinin finansmanını sağlıyor. Dünyada dökülen kanın, yetim kalan çocukların, yıkılan ülkelerin, akan gözyaşının ardında işte böylesine korkunç bir gerçek var. Attığınız her adımda, yaptığınız her tercihte neye hizmet ettiğinizi mutlaka sorgulayın. 'Bir kereden bir şey olmaz' denilen şeylerin bir silah mermisine dönüşebileceğini, bir çocuğun anne ve babasını son görüşü olabileceğini unutmayın."

"Bir spor türü ile mutlaka ilgilenin"

Emine Erdoğan, gençlere şu çağrılarda bulundu:

"Ruhunuzu, aklınızı, bedeninizi, sizi uyuşturan, yok eden şeylere teslim etmeyin. İleride yaşlı bedenler içinde, olgunlaşmamış, bir türlü kendi farkına varamamış ruhlar olmak istemiyorsanız, iç dünyanızı zenginleştirin. Bunun yolu da bilimdir, sanattır, spordur. Hepiniz sanatın bir dalıyla meşgul olun, bir spor türüyle mutlaka ilgilenin. Geceleri yatmadan önce gözlerinizin son gördüğü şey, sosyal medya hesaplarınız değil, kitap satırları olsun. Aklınızı, ruhunuzu doyurun. Bedeninizi sporla güçlendirin. Spor sadece bedeni gelişiminizi değil, karakter gelişiminizi de olumlu etkiler. Dışa dönük, yeni şartlara daha kolay uyum sağlayan bireyler olmanızı sağlar."

Emine Erdoğan, genç yaşta büyük işlere imza atmak konusunda Fatih Sultan Mehmet'i örnek verdiklerini hatırlatarak, Fatih Sultan Mehmet'in komutan olmasının yanında birçok dili konuşan, sanata büyük ilgisi olan, bilimi destekleyen, döneminin büyük fikir insanlarından biri olduğuna vurgu yaptı.

Gençlere her alanda büyük imkanlar sağlanması gerektiğini belirten Emine Erdoğan, spor imkanlarının sonuna kadar açılması gerektiğine değindi.

“Spor yapan kişiler, farkında olmasalar da yüksek bir ahlak dünyasının parçası olurlar”

Gençlere spor alanında verilecek imkanların düşünülenden çok kazanç sağlayacağını kaydeden Erdoğan, "Çünkü sportmenlik aynı zamanda bir ahlaktır. Spor, sizden belli davranışları geliştirmenizi bekler. Bunları yapmadığınızda sizi dünyasına kabul etmez. İş birliği, dürüstlük, başkasına saygı, gerçek bir sporcunun sahip olduğu erdemlerdir. Bu ahlak, hile, yalan, kurallara uymama gibi davranışları reddeder. Dolayısıyla spor yapan kişiler, farkında olmasalar da yüksek bir ahlak dünyasının parçası olurlar." ifadelerini kullandı.  

Bu nedenle, "sporla kal, güvende kal" hareketini, getireceği bütün kazanımlarla yürekten desteklediğini vurgulayan Emine Erdoğan, "Bağımlılıkların her geçen gün arttığı çağımızda sporun, sanatın en iyi ilaç olduğunu düşünüyorum. Uyuşturucu kullanım yaşının 15’in altına düştüğü dünyamızda, panzehir olarak bizim de bu şifa kaynaklarına sarılmamız gerekiyor." dedi.

"Gençlerimizi bağımlılığın hiçbir türüne teslim etmeyeceğiz, bu kırmızı çizgimizdir"

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, programda yaptığı konuşmada Türkiye'nin geleceği gençlerle çok önemli olduğunu düşündüğü bu proje vesilesiyle bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

"Bağımlılıkla mücadelede ben de varım" diyen bütün paydaşlara şükranlarını sunan Bakan Kasapoğlu, "Gençlerimizi bağımlılık illetine teslim etmemek gibi çok kıymetli bir amaç uğruna elimizi taşın altına koymak için bir aradayız. Gençliğimiz, Türkiye’nin hem istiklali, hem de istikbali için bir teminattır. Bu sebeple onları her türlü tehlikeden, her türlü yanlış alışkanlıklardan korumak hepimiz için çok hayati bir görevdir." diye konuştu.

Uyuşturucu bağımlılığının bütün dünya için en önemli tehditlerden biri olduğuna vurgu yapan Bakan Mehmet Kasapoğlu, "Gençlerimizin böyle karanlık girdaplara sürüklenmemeleri için her türlü tedbiri almak zorundayız. Görevimiz, bağımlılığın her türüyle mücadele etmek ve gençlerimizi bu bataklığa düşmekten korumaktır. Biz sporu bunun için önemli ve değerli bir imkan olarak görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Kendine saygılı, öz güvenli, dinç, üretken, hayal kuran, düşünen, araştıran, okuyan bir gençliğin herkesin en büyük hayali olduğunu dile getiren Bakan Mehmet Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Bu gençler arasından bilimde, sanatta, sporda şampiyonlar çıksın, bayrağımızı dünyanın her yerinde gururla dalgalandırsınlar istiyoruz. Bütün bunlar sağlıklı bir toplumsal hayatın neticeleridir. Sağlıklı bir hayat için de sporu kitlelere yaymak, özellikle de gençlere sevdirmek gerekiyor. Spor, her türlü kötü alışkanlığı hayatımızın uzağında tutacak bir iyi alışkanlıktır."

"Hiç kimse bu tehlikenin kimin kapısını çalacağını bilemez"

Proje kapsamında düzenlenen buluşmalar ve çalışmalarla bağımlılıkla mücadelede etkin bir farkındalık oluşturulduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, "Hiç kimse kendi yakınını, sevdiği kişileri 'bağımlı' olarak düşünmek istemez. Fakat bu öyle sinsi ilerleyen bir illet ki gerekli önlemler vaktinde alınmaz ise hiç kimse bu tehlikenin kimin kapısını çalacağını bilemez." şeklinde görüş belirtti.

Sürece empatiyle yaklaşmanın bağımlılıkla mücadeleyi çok daha samimi ve verimli kılacağını ifade eden Bakan Kasapoğlu, "Bu mücadele için en büyük destekçimiz ve gücümüz, şüphesiz gençleri ve sporu çok seven bir Cumhurbaşkanımızın olmasıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliklerinde 2002’den bu yana sporda büyük yatırımlar gerçekleştirdik. Gençlerimize yönelik çok önemli çalışmalara imza attık. Bu çalışmaların meyvelerini ülke olarak hep birlikte topluyoruz ve daha da toplayacağız." diye konuştu.

Sporda, bilimde, sanatta kıymetli isimler yetiştirileceğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, salondaki gençlere seslenerek, şunları kaydetti:

"Bunlar sizlerin aranızdan çıkacak. Sizleri spor alanlarında, sahalarda, gençlik merkezlerimizde daha çok görmek istiyoruz. Biz sizler için bütün imkanlarımızı seferber ediyor, sporu olduğunuz her yere taşıyoruz. Amacımız sporu tabana yaymak, bulunduğunuz her yerde spor yapabilmenizi sağlamak. Bunun için yurtlarımıza spor salonları yapıyor, gençlik merkezlerimizde spor faaliyetlerini daha yaygın hale getiriyoruz. Sporun insana sağladığı emniyet duygusunu hissetmeniz için gayret gösteriyoruz."

"Gençlerimizi bağımlılığın hiçbir türüne teslim etmeyeceğiz"

"Gençlerimizi bağımlılığın hiçbir türüne teslim etmeyeceğiz, bu kırmızı çizgimizdir." ifadesini kullanan Bakan Mehmet Kasapoğlu, "Bağımlılığın en büyük silahı, yalnızlık hissidir. Genç arkadaşlarım, yalnız olmadıklarını ve olmayacaklarını bilsinler." şeklinde konuştu.

Sporun, birlikte sevinmenin, birlikte hüzünlenip heyecanlanmanın ortak dili olduğuna dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, "Sporla Kal, Güvende Kal" projesi kapsamında gençlerin aynı dili konuşmalarına da katkı sağlandığını belirtti.

Ailesi ve çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen, konuşabilen gençlerin kötü alışkanlıklara yöneleceklerine ihtimal vermediğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Çünkü bağımlılığın en büyük silahı, yalnızlık hissidir. Genç arkadaşlarım, yalnız olmadıklarını ve olmayacaklarını bilsinler. Biz varız. Buradayız. Burada olacağız. Devlet olarak bütün imkanlarımızla sizlerin yanındayız. Nerede olursanız olun, size bir telefonluk mesafedeyiz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Bizim nazarımızda silahlı terör neyse uyuşturucu terörü de odur." dediğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, "Bizler de bağımlılıkla mücadelemizi bu şiar üzerine yürütmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin gençlerini bağımlılıktan uzak tutmak için canla başla çalışacağız. Çünkü bu mücadele, Türkiye’nin geleceğine sahip çıkma mücadelesidir. Yalnızlığa, çaresizliğe, sevgisizliğe, ilgisizliğe mahkûm edilen her gencimizin vebali hepimizin omuzlarındadır." ifadelerini kullandı.

Ailelere "Çocuklarınıza sevginizi, ilginizi göstermekte cömert olunuz.", gençlere de "Ailelerinizden uzaklaşmayın, ailenizle aranıza duvarlar örmeyin. Kimlerle arkadaşlık ettiğinize lütfen dikkat edin. Sıkıntılı olduğunuz zamanlarda çareyi size zarar verecek maddelerde değil, sizi seven insanların arasında arayın." çağrılarını yapan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bütün sıkıntıları birbirimizi severek, gözeterek, aramızda iyiliği, dayanışmayı, paylaşımı yaygınlaştırarak aşabiliriz. Bugün bizleri buluşturan bu proje bu yolda atılmış bir adım olarak başka güzel adımlara öncülük ve örneklik edecektir. Bu konuda sivil toplum kuruluşlarımız ve diğer bakanlıklarımızla hareket ediyor ve bu birliğin çok güzel neticeler doğuracağına inanıyoruz. Kıymetli vakitlerini ayırıp Türkiye’nin gençleri için burada olan ve bu sorumluluğa omuz veren bütün değerli konuklarımıza teşekkür ediyorum."

“Uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, programda yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak dün olduğu gibi bugün de, gençlerin yaşamını tehdit eden ve onları ölüme sürükleyen uyuşturucu ile mücadele konusunda önemli bir farkındalığın ve gayretin içerisinde olduklarını belirtti.

Uyuşturucuyla mücadeleyi 2019'da çok daha üst noktaya taşımak gerektiğini vurgulayan Soylu, "Tedbir aldık, sonuç aldık ama uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez." dedi.

Dünyadaki uyuşturucu arzında büyük artış olduğuna işaret eden Soylu, uyuşturucunun, coğrafi konumu itibarıyla Türkiye üzerinden doğu ve batı arasında transfer edildiğini dile getirdi.

Uyuşturucuyla mücadeleyi aynı zamanda bir anne ve baba olarak yürüttüklerini ifade eden Soylu, İçişleri Bakanlığı olarak bu mücadelede arzı önleme ve kolluk tarafında olduklarını ancak anne ve babaların bu işin her tarafında olmaları gerektiğini vurguladı.

Soylu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için 'UYUMA' isimli bir aplikasyon yaptık. Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Henüz bu bir başlangıç ama sayı halen çok az. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin. Bildirdiği andan itibaren çok kısa süre içerisinde emniyet görevlilerimiz olay yerinde olmaktadır. Gördüğü şüpheli durumları mutlaka bu uygulama üzerinden bize bildirsin."

Salondaki gençlere bazı uyarılarda bulunan Soylu, "En kıymetlimiz sizlersiniz. Onun için genç nüfusumuzu bizim bir avantajımız değil bu melanetlerle karşı karşıya bırakıp dezavantajımız haline getirmeye sizler de fırsat vermeyin." dedi.

“Bağımlılık bireyin yanında aile ve toplum yapısını da tehdit eden önemli bir sorundur”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise konuşmasında, insan ve toplum sağlığına en büyük zararı verenlerin sigara, alkol, uyuşturucu ve madde bağımlılığı olduğuna işaret ederek, bağımlılığın bireyin yanında aile ve toplum yapısını da tehdit eden en önemli sorunların başında geldiğini vurguladı.

Gençleri, aileleri uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı korumanın, önlemler almanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu kaydeden Selçuk, bağımlılıkla mücadeleyi ilgili kamu kurumlarıyla tam bir koordinasyon içinde yürüttüklerini belirtti.

Bakan Selçuk, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak araştırma, sosyal uyum ve talep azaltımı alanlarında sorumluluk üstlendiklerini vurgulayarak, uyuşturucu kullanım yaygınlığını tespit etmeye yönelik Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırmasını (TÜGPA) tamamladıklarını bildirdi.

Araştırmanın, sadece gençlerle ve gençlik üzerine ülkede yapılmış ilk profil araştırması olma özelliği taşıdığına değinen Selçuk, araştırmaya 33 ilde 68 farklı üniversiteden 20 bini aşkın gencin dahil olduğunu anlattı.

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeli marifetiyle uyuşturucu kullanımı konusunda yerinde tespitler yaptıklarına işaret eden Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede tedavi kadar tedavi sonrasında kişinin sosyal hayata uyumunu sağlamak ve yeniden uyuşturucuya başlamasını önlemek de son derece önemli. Bu amaca uygun olarak da Bakanlığımızın 19 ilde açtığı 21 sosyal uyum birimimiz mevcut. Bu birimlerimizde kısa ve uzun süreli tedavilerini tamamlamış 18 yaş ve üstü uyuşturucu bağımlılarından gönüllü olan tüm bireylere gündüzlü olarak hizmet vermekteyiz. Birimlerimizin etkinliğini artırmak için buralardan faydalanan kişilerin boş vakitlerini geçirebilecekleri, iş ve uğraş terapilerini yapılabilecekleri mekanlar oluşturuyoruz."

"Projeyi, gençleri bağımlılıktan uzak tutmak için oluşturduk"

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Şebnem Bursalı da tüm gazetecilerin "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nü kutlayarak, madde bağımlılığıyla mücadele konusunda gençleri bağımlılıktan uzak tutmak ve enerjilerini doğru yöne yönlendirmeleri için farkındalık projesi oluşturduklarını anlattı.

Bursalı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan başta olmak üzere, projeye katkı verenlere teşekkür etti.

Programda tiyatro oyunu sahnelendi, panel düzenlendi

Konuşmaların ardından hediye takdimi yapıldı ve katılımcılarla hatıra fotoğrafı çektirildi.

Program kapsamında gençlik merkezleri tanıtımı ve "Sporla Kal Güvende Kal Projesi" videolarının gösterimi yapıldı. Ayrıca bağımlılıkla ilgili kısa bir tiyatro oyunu da sahnelendi.

Proje kapsamında Ersin Düzen'in moderatörlüğünde düzenlenen panele, dünya serbest dalış rekortmeni Şahika Ercümen, milli serbest güreşçi Taha Akgül, Kanal D Ankara Temsilcisi Ercan Gürses, psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş ve şarkıcı Yusuf Güney'in aralarında bulunduğu spor, sanat ve televizyon dünyasından birçok isim katıldı.