104. YILINDA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİ ANILIYOR

05.01.2019
05.01.2019 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı etkinliklerine işaret ederek, "Yarın sabah Sarıkamış'ta gençlerimizle şehitlerimizi anmak için omuz omuza yürüyeceğiz" dedi.

Bakan Kasapoğlu, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yıl etkinliklerine katılmak üzere gittiği Kars'ta ilk olarak Valiliği ziyaret etti ve şeref defterini imzaladı. Burada bir açıklama yapan Bakan Kasapoğlu, Sarıkamış şehitlerini anmak üzere Kars’a geldiklerini hatırlatarak, "Her yıl gerçekleştirdiğimiz Sarıkamış şehitlerini anma törenlerinde gençlerimizle anma yürüyüşümüzü gerçekleştireceğiz" dedi.

Kars’ta bakanlığınca yapılan çalışmaları yerinde inceleme fırsatı da bulacağını dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Sarıkamış'ta bazı anma etkinliklerimiz olacak, kardan heykellerin açılışını yapacağız. Bakanlığımız tarafından yapılan ve yapılmakta olan çalışmaları inceleyip gözden geçireceğiz, projeleri tekrar konuşacağız. Yarın sabah da Sarıkamış'ta gençlerimizle şehitlerimizi anmak için omuz omuza yürüyeceğiz. Kars'ta olmaktan mutluluk duyuyorum" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu daha sonra Valilik binasında bakanlık tarafından yapılan çalışmalara ilişkin ilgililerle bir toplantı gerçekleştirdi.

"Hiçbir gencimizi, çocuğumuzu, hiçbir şebekenin ağına teslim etme hakkımız yok"
Bakanlık olarak tüm ekibiyle iki gününü Kars'a ayıran Bakan Kasapoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kars'ta önemli yatırımlar yaptıklarını anlatarak, şunları dile getirdi:

"Tüm çalışma ekibim burada. Hepsi arazide. 'Kars için ne yapabilirizin gayreti içinde olacağız. Yarın gençlerimiz ile Sarıkamış şehitlerimizi anmak için hep birlikte yürüyeceğiz. Bu aziz vatanı bize emanet eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle yad ediyorum. Rabb'im şehitlerimize layık şekilde bu vatana, bu emanete sahip çıkabilmeyi hepimize nasip etsin."

Cumhurbaşkanlığı sisteminin önemine değinen Bakan Kasapoğlu, bu sistemle ülkeye hizmet etme adına gece gündüz çalıştıklarını vurguladı. Bakan Kasapoğlu, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'ne de değinerek, şu ifadeleri kullandı:

"31 Mart'ta hep birlikte Kars'ı emin ellere bırakmayı gerçekleştirmiş olacağız. Hedefimiz Kars'ta uluslararası olimpiyat şampiyonu çıkarmaktır. Çünkü Kars'ın gençliği sportif anlamda ciddi potansiyele sahip. Bu potansiyeli harekete geçirmek için güzel tesisler inşa ediyoruz. Kars'taki yüzme havuzumuz birçok ildeki yüzme havuzundan çok daha güzel. Bu tesisler sizler için. Eksiklikleri bize bildirirseniz eksiklikleri gidermeye çalışırız. Bu çalışmalarımız tüm ilçelerde sürüyor."

Bazı gençlerin bağımlılıkların esiri olduğuna da işaret eden Bakan Kasapoğlu, "Bu gençleri kurtarmakla mükellefiz. Hiçbir gencimizi, çocuğumuzu, hiçbir şebekenin ağına teslim etme hakkımız yok. Her çocuğumuz ve gencimiz bizim için çok kıymetli. Bu anlamda gençlik merkezlerimiz ciddi öneme haiz tesislerdir" şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu daha sonra beraberindekilerle Ebul Hasan Harakani Türbesi ve İsmail Aytemiz Spor Salonu'nu ziyaret etti. Spor salonunda çeşitli incelemelerde bulunan Bakan Kasapoğlu, burada sporculara çeşitli hediyeler verip sporcuların sorun ve taleplerini dinledi, Kafkas Halk Oyunları ekibinin gösterisini izledi.

"7'den 70'e herkese yüzme öğreteceğiz"
Bakan Kasapoğlu, Kars’taki inceleme ve temaslarını Bakanlığınca inşa edilen Kars Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ile sürdürdü. Burada basın mensuplarına bir açıklama yapan Bakan Kasapoğlu, yüzme havuzundaki çocukların motivasyonunun kendisini son derece mutlu ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yüzme havuzlarımızdan tenis kortlarımıza, futbol sahalarımıza kadar birçok tesisimiz var. Bu gençler bizi çok heyecanlandırdı. Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projemiz Türkiye geneli tüm hızıyla devam ediyor. Çocuklarımız başta olmak üzere 7'den 70'e herkese yüzme öğreteceğiz. Bu alanda hedeflediğimiz rakamların çok çok üstüne ulaştık. İnşallah hedefe hep birlikte ilerleyeceğiz:"

Kardan Heykeller Sergisi açıldı
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Sarıkamış Harekatı'nın 104. yılı anma etkinlikleri kapsamında şehitler anısına yapılan Kardan Heykeller Sergisi'nin de açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Kasapoğlu, beraberindeki AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Aslan ile heykellerin üzerindeki Türk bayrağını topladıktan sonra bu alana karanfil bırakarak sergiyi açtı.

Bakan Kasapoğlu, ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, ecdadın 104 yıl önce bu vatan için şehadete yürüdüğünü belirtti. Şehadetlerin 104. yılında şehitleri minnetle yad etmek için bir arada olduklarını ifade eden Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"Bu etkinlikler kapsamında yarın düzenlenecek yürüyüşü, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak diğer bakanlıklarımızın da işbirliği ile halkımızla omuz omuza yürüyerek gelenek haline getirdik. Bu geleneği inşallah yarın omuz omuza yürüyerek devam ettirmiş olacağız. Ben katılan halkımıza şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca bugün buzdan heykeller sergimizi de açmış olduk, o da geleneksel. Emeği geçen herkese ayrıca şükranlarımı sunuyorum."

Bakan Kasapoğlu, gençliğin önemine işaret ederek "Amacımız elbette bu vatana sahip çıkmak, bu vatanı kimseye yar etmemek. Gençlerimiz de bu bilinç ve şuurla yetişiyor. Onları burada, bu inanç ve kararlılıkla görmek bize ayrı heyecan veriyor ve çalışmalarımızda bize ışık tutup güç veriyor. Gençlerimize teşekkür ediyorum" dedi.

Sarıkamış şehitleri için meşaleli kayak gösterisi
Bakan Kasapoğlu, Sarıkamış’ta Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timlerince Sarıkamış şehitleri anısına düzenlenen meşaleli kayak gösterisini izledi. Cıbıltepe Kayak Merkezi'ndeki gösteride 12 kişilik JAK timi, ellerinde meşalelerle zirveden aşağı indi.

Vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği gösteride Bakan Kasapoğlu, JAK timinin gösterisini tamamlamasının ardından merkezin pistinde, demir kullanılarak hazırlanan, üzeri gazlı bezlerle sarılı "Sarıkamış 104. yıl" yazısını ateşledi. Bakan Kasapoğlu, katılımcılarla fotoğraf çektirdi.