ERZURUMLU MİNİK YÜREKLER HAYALLERİNİ "ŞAMPİYON OL" İLE KURUYOR

06.02.2017
06.02.2017

EYOF 2017 Erzurum kapsamında başlatılan “Şampiyon Ol”projesiyle kentin dört bir yanında ilkokul, ortaokul ve liseler ziyaret edildi. Öğrencilere festivalin maskotu Karbeyaz aracılığıyla branşlar hakkında hem eğitici hem eğlendirici sunumlar yapıldı. Böylece geleceğin şampiyonları erken yaşta kış sporları ile tanıştırıldı.

Hayallerini Şampiyon Ol ile kuruyor

Şampiyon Ol projesi kapsamında ziyaret edilen ve ziyaret sonrası kendi imkanlarıyla  “EYOF Sokağı” kuran 50. Yıl Ortaokulu, projenin de pilot okulu olma yolunda. Okulun 7. sınıf öğrencilerinden Yaşar Alaca Şampiyon Ol projesinden çok umutlu. Bugüne kadar futbol başta olmak üzere birçok branşa ilgi duyan Yaşar, yeni tanıştığı buz hokeyinde şampiyonluklar yaşamak istiyor.

“Gerekli imkanlar sağlandığında şampiyon olacağıma inanıyorum, buz hokeyinde milli sporcu olup ailemi, okulumu ve vatanımı temsil etmek istiyorum” diyen Yaşar Alaca şimdi dört gözle çalışmaları bekliyor.

Şampiyon Ol Proje Koordinatörü İrfan Kurudirek, ziyaret ettikleri her okulda minik yüreklere büyük umutlar ektiklerini dile getirerek, “Yaşar gibi yüzlerce şampiyon adayımız var. Bu çocuklara şampiyon olmaları için gerekli imkanları sağlamak adına var gücümüzle çalışıyoruz, bu proje çocuklarımızın umut yolu” dedi.

Proje iki aşamada büyüyor

EYOF 2017 Erzurum’un sportif anlamda kalıcı etkiler bırakması adına 17 Ocak’ta başlatılan ve Erzurum'da bulunan 14 okul ziyaret edilerek binlerce çocuğa ulaşan Şampiyon Ol Projesi ile 920 öğrenci şimdiden farklı branşlara (kayakla atlama, alp disiplini, snowboard, biatlon, curling, buz pateni, sürat pateni ve buz hokeyi) kayıtlarını yaptırdı.

Kayıt yaptıran şampiyon adayları, yapılan test ve ölçüm sonuçlarına göre branş çalışmalarına başlayacak ve belirlenen eğitim programına tabi olacaklar. İlerleyen dönemlerde elde edilen veriler ışığında başvuru yapan öğrenciler içerisindeki en başarılı şampiyon adaylarına yoğunlaştırılmış eğitimler uygulanacak, İlgili federasyonların altyapı programlarına yönlendirilmeleri sağlanacak.

İkinci etapta ise illerin branşlaştırılması ve özel tesis gerektiren branşların illere entegrasyonu sağlanacak. Bu sayede farklı şehirlerdeki yüzlerce adayın oluşturacağı 'Şampiyon Havuzu' genişleyecek, daha kaliteli bir kadronun oluşturulması sağlanacak.

“Sporcu sayımız artacak”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali kapsamında düzenlenen “Şampiyon Ol” projesi kapsamında, kış sporlarının çocuklar arasında yaygınlaşmasıyla Türkiye’nin gelecekte daha fazla şampiyonluk umudu taşıyan sporcuya sahip olacağını kaydetti.

Çocuklara, kendi okullarında kış sporlarıyla tanışma imkanı vermenin okul ve sporun bir arada ilerleyebileceği algısının yerleşeceğini belirten Bakan Çağatay Kılıç, “Maalesef Türkiye’de kış sporları denildiği zaman çok fazla bir bilinirlik yok. Öne çıkan kayak ve patenle ilgili bazı branşlar biliniyor sadece. Fakat Şampiyon Ol projesi gibi çalışmalarla, kış sporlarına ilgili olan genç kardeşlerimizin sayısı ve sporcu sayımız artacak” dedi.

Türkiye’de sporcular için sağlanan imkanların birçok ülkede bulunmadığına vurgu yapan Bakan Çağatay Kılıç, “Biz çocuklarımıza öncelikle onlara sunulan imkanları anlatmalıyız, ülkemizde hangi sporları yapabilirler bunlardan bahsetmeliyiz. Ne kadar çok çocuğumuzu bu konuda eğitir, bilinçlendirirsek gelecekte o kadar çok şampiyon umudu taşıyan sporcuya sahip oluruz” ifadelerini kullandı.