TÜRK KONSEYİ 3. GENÇLİK FESTİVALİ 2019’DA TÜRKİYE'DE YAPILACAK

05.12.2018
05.12.2018 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türk Konseyi 3. Gençlik Festivali'nin önümüzdeki yıl Türkiye'de yapılacağını bildirdi.
Bakan Kasapoğlu, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen 3. Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'na katıldı.

Toplantı sonrasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, gençlik ve spor alanındaki iş birliğini çok önemsediklerinin altını çizerek, “Gençlik Festivali’ni önümüzdeki yıl Türkiye’de düzenleme kararı aldık. Türk Konseyi’ne üye ülkelerimiz ve ülkemizin ciddi gayretleriyle çok güzel bir organizasyona ev sahipliği yapmanın heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Türk Konseyine üye ülkelerin gençleriyle birlikte düzenleyecekleri spor organizasyonlarında Türk Konseyi ülkeleri arasındaki iş birliğinin çok daha ileri noktalara taşınmasının önemine değinen Kasapoğlu, “gençlerimiz bizim için çok önemli. Türk dünyası olarak çok dinamik, genç bir nüfusa sahibiz. Gençlerimizi çok önemsiyoruz. Bugüne kadar köklü geçmişe sahip olan ilişkilerimizi gençlerimizle birlikte çok daha güçlü kılacağız. İlerlere onlarla beraber taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Bugün gerçekleştirilen toplantının çok verimli geçtiğini belirten Bakan Kasapoğlu, “Bizim gerek ülke olarak gerek Türk Konseyi’ne üye diğer ülkelerin bu anlamlı amaca yönelik olarak göstermiş olduğu performans, heyecan ve kararlılık bizim için de ayrıca sevindirici bir durum” dedi.

“Beraberliğimizi ekonomik, politik ve teknolojik iş birlikleriyle taçlandırmak zorundayız”
Bakan Kasapoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada ise katılımcı ülkelerin geçmişten geleceğe uzanan bir kardeşlik zincirinin halkaları olduklarını belirterek, "Bizim kardeşliğimiz, sadece aynı dili konuşmaktan kaynaklanmıyor. Biz birlikte binlerce yıl boyunca ortak medeniyetler inşa ettik" dedi.
Bin yıl önce toprak olan dedelere ve bin yıl sonra doğacak torunlara bir borçlarının olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, "Bu borcu bizden öncekiler gibi bir olarak, halkımız için 'gece uyumadan, gündüz oturmadan' çalışarak ödeyeceğiz. Ses bayrağımız Türkçenin altında birleşen bizler, bu beraberliğimizi aynı zamanda ekonomik, politik ve teknolojik iş birlikleriyle taçlandırmak zorundayız" şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Türk Konseyi ülkeleri gençlik ve spordan sorumlu bakanlarının üzerine düşen ciddi sorumlulukların olduğuna dikkati çekerek, "Çünkü bizim faaliyetlerimiz, beraberliğimizi istikbale taşıyacak genç nesilleri inşa etmek için gereklidir. Onlar, gelecekte birliğimizi daha kuvvetli bir kardeşliğe dönüştürecekler" diye konuştu.

Türk Konseyine üye devletlerdeki gençler arasındaki yapıcı diyalog ve etkileşim fırsatlarının geliştirilmesinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Kasapoğlu, bu desteğin Türk Konseyinin çalışmalarına da ayrı bir değer katacağını dile getirdi.

Bakan Kasapoğlu, toplantının gündem maddeleri arasında bulunan 'Türk Konseyi Gençlik Platformu'nun hayata geçirilmesini gönülden desteklediklerini ifade ederken, genç nesillerle iyi işleyen, kurumsal ve sürdürülebilir bir çerçeve bağlamında irtibat sağlanması gerektiğine inandıklarını, bunun sağlanması halinde Nahçıvan Anlaşması'nda belirtilen gençlik hedeflerine daha kolay ulaşabileceklerini söyledi.

Geçen yıl Türkiye'de ve Kazakistan'da "Türk Konseyi Uluslararası Gençlik Kampı"nın ve Azerbaycan'da ve Kırgızistan'da da Gençlik Festivallerinin düzenlendiğini anımsatan Bakan Kasapoğlu, bu etkinliklerin sürdürülebilir hale gelmesinin umut verici olduğunu dile getirdi.

Bakan Kasapoğlu, ekonomik ve politik ittifakı sağlamlaştıracak gücün spordan, sanattan, duygulardan, heyecandan, birlikte üzülmek ve birlikte sevinmekten geçtiğine işaret ederek, gençlik politikalarının hedefe ulaşmasında en önemli araçlardan birisinin de gençlik kampları olduğuna dikkati çekti.

Gençlik politikalarının Türk Konseyine üye ülkelerde yaygınlaştırılması amacıyla bu yaz Ankara'da "Türk Konseyi Gençlik Kampları Çalıştayı" düzenlendiğini hatırlatan Kasapoğlu, "Gençlerimizin bizzat kendisi tarafından yürütülen bu kardeşlik hamlesi, çok değerli sonuçlar vermektedir" diye konuştu.

Eylül ayında Kırgızistan'da yapılan Türk Konseyi Devlet Başkanları Zirvesi'nde kararlaştırılan 4. Dünya Göçebe Oyunları'nın 2020 yılında Türkiye'de yapılacak olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getiren Bakan Kasapoğlu, "Etnospor Federasyonu ve Geleneksel Spor Dalları iş birliği ile Gençlik ve Spor Bakanlığımız bu organizasyonu en iyi şekilde planlamanın gayreti içinde olacaktır" ifadesini kullandı.

Bakan Kasapoğlu, 2021'de İstanbul'da ev sahipliğini gerçekleştirecekleri 5. İslami Dayanışma Oyunlarının da kendileri için bir başka heyecan kaynağı olduğunu belirtti.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bagdat Amreyev'in moderatörlüğünde yapılan toplantıya Kazakistan Sosyal Kalkınma Bakanı Darhan Kaletayev, Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İsmail İsmayilov, Kırgızistan Gençlik İşleri, Beden Eğitimi ve Spor Devlet Ajansı Müdürü Kanat Amankulov'un yanı sıra Azerbaycan, Kırgızistan ve Türkiye'nin yurt dışı misyon temsilcileri katıldı.

Toplantıda, Türk Konseyi 2. Üniversite Spor Oyunlarının 2020'de Kazakistan'da, Türk Dünyası 2. Gençlik Forumunun gelecek yıl Kazakistan'ın Türkistan kentinde, Türk Konseyi Gençlik Platformu Genel Asamblesi toplantısının gelecek yıl Azerbaycan'da, 4. Türk Konseyi Gençlik ve Spordan Sorumlu Bakanlar Toplantısı'nın da gelecek yıl Kırgızistan'da yapılmasına karar verildi.