BAKAN KASAPOĞLU VE BAKAN VARANK BURDUR'DA

02.12.2018
02.12.2018 Mehmet Akif Ersoy Üniversitesindeki (MAKÜ) bir dizi açılış ve ziyaret için Burdur'a gelen Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı Burdur Valisi Hasan Şıldak ile Burdur ve Isparta’dan gelen protokol mensupları karşıladı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Teknokenti'nin açılışını yapan iki bakan, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz'dan da Teknokent ile ilgili bilgi adı. Gençlerle yakından ilgilenen Bakan Kasapoğlu, öğrencilerle uzun süre sohbet etti.

KYK Öğrencilerinden Bakanlara Çay
İstiklal Yerleşkesi içerisindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) bağlı Fereli Sinan Efendi Erkek Öğrenci Yurdu önünde bekleyen öğrenciler tarafından hazırlanan ve üzerinde ‘Sayın Bakanım yurdumuza çaya bekliyoruz’ yazan pankartı gören Bakan Kasapoğlu ve Bakan Varank, beraberindekilerle yurdun yemekhanesine giderek öğrencilerle çay içti.

Burada öğrencilerle çay içerken sohbet eden Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, yurdun imkanlarını, gençlerin sporla ilgili ihtiyaçlarını birinci ağızdan dinledi. Bakan Kasapoğlu ayrıca, tüm gençlerin spor yapmasını tavsiye etti.

Kasapoğlu ve Varank daha sonra 15 Temmuz gecesi şehit olan Prof. Dr. İlhan Varank'ın adının verildiği kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Kütüphanenin açılış töreninde ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank'ı anlatan videonun gösterimi sırasında duygusal anlar yaşandı.
Kütüphanenin açılışında konuşan Bakan Varank, "Burdur tarihiyle müsemma ilim ve irfan şehri. İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy ilk mecliste Burdur'u temsilen mebusluk yaptı. Burdur ilmin, irfanın ve milli mücadelenin şehridir. İşte bu şehrin şanına, tarihine, yakışır şekilde uzun yıllardır beklenen Mehmet Akif Esoy Üniversitesi'ni 2006 yılında Burdur'a kazandırdık. Maşallah üniversitemiz kurulduğu günden bu yana hızla büyüyor. Şimdi de üniversitemize ve Burdur'umuza yakışır bir şekilde çok güzel bir kütüphaneyi açıyoruz. Merhum ağabeyim İlhan Varank isminin bu esere verilmesi beni oldukça duygulandırdı. Muhtemelen konuşmamı bitiremeyeceğim. Bu eserler şehrimize ve ülkemize hayırlı olsun" dedi.

"Prof. Dr. Varank, darbe gecesi ilk direnenlerden biriydi"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da Prof. Dr. İlhan Varank adında bir kütüphanenin açılmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, "Prof. Dr. İlhan Varank kitaba, ilme değer veren, örnek bir şahsiyetti." dedi. Varank'ın darbe gecesi ilk direnenlerden biri olduğunu anlatan Kasapoğlu, kütüphanede çalışan gençlerin de onun yolunda ilerlemeleri temennisinde bulundu.

"Gençler En Büyük Sermayemiz"
Avrupa'da en genç nüfusuna sahip ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Kasapoğlu, gençleri "en büyük sermaye" olarak nitelendirdi. Gençleri önemsediklerini vurgulayan Kasapoğlu, "Her bir gencimiz bizim ayrı bir umudumuz, yarınlar adına ümidimiz. İnanıyorum ki bugün yaptığımız açılışlar, gelecek adına gerek ülkemizin gerek dünyanın yarınları adına çok güzel başlangıçların, başarıların önünü açacaktır." diye konuştu.
Her alanda hayatı kolaylaştırmanın, geleceğin ihtiyaçlarını bugünden gidermenin en öncelikli görevlerden biri olduğuna işaret eden Kasapoğlu, "Ülkemizi güçlü kılmak, geleceği bugünden inşa etmek için teknolojiyi takip eden değil, teknolojiyi üreten, teknolojik anlamda takip edilen bir ülke olmamız gerekiyor. Bu noktada gençlerimizi, öğrencilerimizi, bilimsel manada donanımlı hale getirmek gerekiyor." dedi.

Üniversitede açılışını yaptıkları Teknokent'in de yeni buluşların önünü açacağını belirten Kasapoğlu, teknolojinin doğru kullanılması gerektiğini dile getirdi. Teknolojinin kullanımı noktasında bağımlılık oluşturan değil, teknolojiyi üreten bir gençlik yetişmesi gerektiğini söyleyen Kasapoğlu, bakanlık olarak bu konuya gereken hassasiyeti gösterdiklerini ifade etti.

"Her kitap bir dünya, bir ufuk, bir dost demektir"
Kitabın hem kişilik olarak gelişimde hem bilgi ve tecrübeler edinmede çok büyük rolü olduğunun altını çizen Kasapoğlu, okumanın daha da yaygınlaştırılması gerektiğini bildirdi. Bu açıdan kütüphaneler açısından yeni konseptleri önemsediklerini belirten Kasapoğlu, millet kütüphanelerini örnek gösterdi.

Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi'nin gençler için bir hazine değeri taşıdığını vurgulayan Kasapoğlu, "Her kitap bir dünya, bir ufuk, bir dost demektir. Bu kütüphanede okuyan gençlerimiz, başta kendi gelecekleri olmak üzere ülkemizin geleceği inşasında ciddi rol üstlenecekler." diye konuştu.

Öğrencilere seslenen Kasapoğlu, öğrencilerin tesislere değer katacağını belirterek, imkanları sonuna kadar kullanmalarını istedi.

İki Bakandan Gençlik Merkezi'ne Sürpriz

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank daha sonra Burdur Gençlik Merkezi'ne giderek gençlere sürpriz yaptı. Türkiye'nin her yerinde bulunan Gençlik Merkezleri'nin daha uzun süreli açık kalacağı müjdesini veren Bakan Kasapoğlu, gençlerle yakından ilgilenerek gençlik merkezindeki çalışmaları yakından inceledi. Gençlik Merkezindeki atölyelerde yapılan çalışmaları da izleyen iki bakan, ardından gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.