İSTANBUL’DA TÜRKİYE GENÇLİK ZİRVESİ DÜZENLENDİ

03.11.2018
03.11.2018 Türkiye Gençlik STK'ları Platformu (TGSP) tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kongre Merkezi'nde "Gençlik ve Sosyal Girişimcilik" temasıyla Türkiye Gençlik Zirvesi gerçekleştirildi. 

Programa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, TGSP Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, milletvekilleri, gençler ve çok sayıda davetli katıldı. 

TGSP'nin 37 ilden 8 bin gençle yaptığı "Gençlik Profili Araştırması" sonuçlarının da kamuoyuyla paylaşıldığı zirvede konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gençlerin gerisinde kalan değil, onların önünü açan, onlara rota çizen bir anlayışla çalışmaları yürütmeleri gerektiğini belirterek, "Hem devleti yöneten olarak bizim hem de gençliğe dair hassasiyeti olan sivil toplum kuruluşlarımızın bu noktada sorumluluğu bellidir. Hepimizin ortak sorumluluğu gençlerimizin terör, şiddet, uyuşturucu, nihilizm bataklığına düşmeyecekleri bir zemini birlikte hazırlamaktır. Gençlerimiz formatlamanın, onları belli kalıplara mahkum etmenin değil, gençlerimiz ile ideallerinin önündeki engelleri kaldırmanın çabası içinde olacağız." dedi. 

Gençlik denildiğinde tıpkı kadın konusu gibi hayatın her alanını kuşatın bir kavramla karşı karşıya olunduğunu gördüklerini aktaran Erdoğan, bunun için her bakanlığın, her kurulun, her kurumun gençlikle ilgili görevleri olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tabii bu durum gençlik politikalarını münhasıran takip edebileceğimiz yapılar oluşturmamıza mani değildir. Bu sebeple Cumhurbaşkanlığı Politika Kurullarından birisinin bünyesinde gençlere ilgili bir alt çalışma gurubu oluşturulmasını gündemimize alabiliriz. Böylece bu müjdeyi gençlerimizle paylaşmış olalım." dedi. 

"Türkiye Gençlik Profili Araştırması'nın bizlere de rehber olacağına inanıyorum"

Devletin de toplumun da sivil toplum kuruluşlarının da asli görevinin gençleri tanımlamaktan ziyade, tanımaya, anlamaya, bu noktada onlarla empati kurmaya çalışmak olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kendi alanında özgün ve öncü bir çalışma olan Türkiye Gençlik Profili Araştırması'nın zirve vesilesiyle ilgililerle paylaşılmasını bu noktada son derece önemli görüyorum. 37 ilden, 8 bin gençle yapılan araştırmanın çıktılarının bu alanda faaliyet yürüten gönüllü ve resmi kurum ve kuruluşlarımız başta olmak üzere, üniversitelerimiz ve ailelerimiz için yol gösterici olmasını diliyorum. Bu araştırmanın ülkemiz gençliğinin hissiyatının, görüşlerinin, beklentilerinin ve elbette sıkıntılarının anlaşılması noktasında devleti yönetenler olarak bizlere de rehber olacağına inanıyorum."

"Gençlerimizin hızına ayak uyduramazsak geride kalmaya mahkum oluruz"

Dünyanın baş döndürücü hızla değiştiği bir dönemde gençlerle ilgili çalışmaların, gençlere yönelik tasavvurların, bakış açılarının sabit kalmasının asla düşünülemeyeceğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Gençlerimizin hızına ayak uyduramazsak geride kalmaya mahkum oluruz. Gençlerin yönelimlerini doğru okuyamazsak sağlıklı politikalar geliştiremeyiz. Gençlerimizin kaygı, talep ve umutlarını tespit edemezsek onlara yol gösterici görevimizi yerine getiremeyiz. Değişimi, gençlerimizin beklentilerini önceden görerek, zamanın ruhunu iyi okuyarak projelerimizi, politikalarımızı belirlemeliyiz. Gençlerin gerisinde kalan değil, onların önünü açan, onlara rota çizen bir anlayışla çalışmalarımızı yürütmeliyiz. Hem devleti yöneten olarak bizim hem de gençliğe dair hassasiyeti olan sivil toplum kuruluşlarımızın bu noktada sorumluluğu bellidir. Hepimizin ortak sorumluluğu gençlerimizin terör, şiddet, uyuşturucu, nihilizm bataklığına düşmeyecekleri bir zemini birlikte hazırlamaktır. Gençlerimiz formatlamanın, onları belli kalıplara mahkum etmenin değil, gençlerimiz ile ideallerinin önündeki engelleri kaldırmanın çabası içinde olacağız. Biz gençlerin hayal dünyasını yasaklarla çevrelemeyi değil, alabildiğine genişletmeyi hedefliyoruz. Mesuliyetimizin gençlerimizin şiddete bulaşmadan her türlü düşünceyi tartışabilecekleri, her türlü fikri savunabilecekleri bir ortamı ülkemiz genelinde tesis etmek olduğuna inanıyoruz."

“Yüksek öğrenim yurdu sayısını 190'dan 776'ya çıkardık” 

Gençliğe ve öğrencilere yönelik yapılan çalışmaları anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek öğrenim yurdu sayısının 190'dan 776'ya, yurt yatak kapasitesinin 182 binden 663 bine çıkartıldığını belirterek, harç sorununu kaldırdıklarını hatırlattı. Erdoğan, "Hem bu meselenin marjinal örgütler tarafından istismar edilmesinin önüne geçtik hem de gençlerimizin ve ailelerinin omuzlarından önemli bir yükü almış olduk. Ama hafıza-i beşer nisyan ile malül, ne yaparsan yap. Bunlar bir gün geçiyor, unutuluyor. Ama bunlar yapıldı bu ülkede." diye konuştu.

Erdoğan, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde öğrenim gören gençlerin burs ve kredi imkanlarının genişletildiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"16 yıl önce 45 liracık burs, kredi veriliyordu. Ocak ayından itibaren lisans öğrencilerine 500 lira, yüksek lisans öğrencilerine bin lira, doktora öğrencilerine bin 500 lira verilecek. Bunlar şu anda bizim iktidarımızın hamdolsun ülkemizde sağladığı gelişmelerdir. Her başvuran öğrenci kredi alabilirken, burslu öğrenci sayısı da bu yıl 150 bine ulaştı. Ama gençlerimizde şöyle bir anlayış var, bunu şimdi sizinle paylaşayım, gerçeği söylemem lazım. İlla burs... Ya niye burs? 'Bursun ödemesi yok.' Evladım, kardeşim, kredi aldığın zaman bunu da faizsiz ve iş bulmadan değil, sigortalı bir işte yer aldıktan sonra çok basit taksitlerle ödüyorsun. Bu, seni bedavacılığa da alıştırmıyor. Bu milletin gençlerine yakışan da bu değil mi? Böyle bir imkan var. Bu imkandan istifade ettiğin zaman, kredi veya burs olduğu zaman kimsenin kredi veya burs almaması mümkün değil. Her müracaat edene burs veya kredi muhakkak veriliyor. Eskiden günlük 50 kuruş olan yurtlarda kalan öğrencilerin yemek yardımı bugün 12,5 liraya çıktı."

“Gençlerimizin sosyal, kültürel gelişimi için her türlü imkanı sunuyoruz”

Üniversite imkanlarının yanı sıra spor alanında da gençlere her türlü desteği sağlamanın gayreti içinde olduklarını vurgulayan Erdoğan, "Gençleri daha fazla kütüphane, daha fazla spor tesisi, daha fazla kültür merkeziyle buluşturmak için tüm imkanları seferber ettik. 2002'de sadece 9 olan gençlik merkezi sayımızı 286'ya, bin 575 olan spor tesisi sayımızı 3 bin 567'ye ulaştırdık. Gençlerimizin sosyal, kültürel gelişimi için her türlü imkanı sunuyoruz. Biz, 'Gençlik geleceğimizdir.' demekle kalmadık, kalmıyoruz. Geleceğimizi sağlıklı bir zeminde inşa etmek, donanımlı gençler yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşayan kütüphane anlayışıyla 218 kütüphanenin modernize edildiğini, millet kıraathanelerinin ülkenin dört bir yanında yaygınlaştırılarak tüm vatandaşların, özellikle gençlerin istifadesine sunulduğunu anlattı.

Daha önce seçme yaşının 18, seçilme yaşının 30 olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Seçme aslında zor mu kolay mı diye baktığımızda zor. Seçilme kolay. Niye? Bir siyasi lider bir zamanlar 'Taksim Meydanı'na 4 ayaklı koysam seçtiririm.' dedi. Düşünebiliyor musunuz? Niye? Kolay olduğu için. Ama seçme zor, ayıklayacaksın. Biz buradan hareketle ilk etapta seçilmeyi 25'e, ardından 18'e indirdik. Şimdi seçme ve seçilme 18. Bu bir şeyi gösteriyor. Bu nedir? 'Ben gencime güveniyorum, inanıyorum.' demektir." diye konuştu.

Gençlerin dinamizmleriyle heyecanlarıyla cesaretleriyle geleceğe dair sarsılmaz inançlarıyla geçmişe göre bugün her alanda kendilerini daha fazla hissettirdiğini aktaran Erdoğan, Türkiye'nin gelecekte çok daha iyi konumda olacağını, gençlerin başarılarının ileride çok daha fazla konuşulacağını söyledi.

Bakan Dr. Mehmet Kasapoğlu Türkiye Gençlik Zirvesi'nin açılışında konuşma yaptı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, Türkiye Gençlik STK'ları Platformu (TGSP) tarafından "Gençlik ve Sosyal Girişimcilik" temasıyla İstanbul’da düzenlenen Türkiye Gençlik Zirvesi'nin açılışında konuşma yaptı. 

Bakan Dr. Mehmet Kasapoğlu, gönüllerini ve gözlerini gençlerin üzerinden geleceğe çevirmiş 92 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu TGSP’nin düzenlenen zirvenin, gençleri bir araya getirerek, kendilerine bilgi ve tecrübe aktarımı sağlayacak zeminler oluşturmasını son derece değerli bulduğunu vurguladı. 

Bakan Kasapoğlu, "Bu yolda atılan her adım Türkiye'nin istikbali adına toprağa serpilmiş bir tohum gibidir. Türkiye Gençlik STK'ları Platformu’nu gençlerimizi doğru anlamak için Bakanlığımızın önemli çözüm ortaklarından biri olarak algılıyoruz. Gençlerle ortak bir paydada buluşarak, aynı dili konuşabilmek için onların talep ve beklentilerini doğru algılamak ve değerlendirmek gerekiyor" diye konuştu.

“Demokratik çoğulculuğu esas alan bu gençlik geleceğimizin mimarı olacaktır”

Bugün sonuçlarının açıklanacağı son saha araştırmasının bu bağlamda yollarına ışık tutacağına inandıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sonuçlar şüphesiz bizim sorumluluklarımız açısından önem taşımakla birlikte gençlerimizin sorumluluklarını hatırlaması açısından da önemli. Gençlerimizin ayrıntılı bir profilini ortaya koyacak olan bu araştırma ülkemizin gelecek tasavvuru açısından da yol gösterici olacaktır. İnsani düzeyleri en üst düzeyde olan, evrensel değerlere bağlı, mili ve manevi kimliğine sahip çıkan bir gençliğe sahibiz. İşte bu gençlik Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde 15 Temmuz'da kendini, duruşunu, etkinliğini ortaya koymuştur. Demokratik çoğulculuğu esas alan, birbirinin hukukunu gözeten bu gençlik geleceğimizin mimarı olacaktır"

Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin her gencinin sadece Türkiye'nin değil insanlığın da umudu olduğuna dikkati çekerek, gençlerin talep ve beklentileri doğru okunabilirse çok daha kısa sürede meselelere dair ilerlemelerin kaydedileceğini söyledi.

"Gençliğimiz sorumluluklarının bilincinde bir gençliktir"

Gençlikle ilgili araştırmaların bilimsel açıdan yol gösterici olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, "Ancak istatistiklere gelmeyecek konularda var. Bir gençlik lideri olarak, Türkiye'nin kaos günlerinden yıldızı dünya ölçeğinde parlayan bir noktaya taşıyan Sayın Cumhurbaşkanı'mızın sürekli vurguladığı 'gönüllere dokunmak, kalplere girmek' meselesi hiçbir istatistik ile ölçülemez. Bu anlamda biz gençliğimizin kalbine, gönlüne, aklına ve basiretine her daim güveniyoruz. Gençliğimiz sorumluluklarının bilincinde bir gençliktir. Hiçbir zaman bireyci, hazcı, sorumluluk hissetmeyen, kısa yoldan mutluluk peşinde koşan, şiddet yanlısı, dünyaya sırtını dönmüş niteliksiz bir gençlik olmadı, olmayacaktır. Bu gençlik meselelerini akılla, bilimle, irfanla ve maşeri vicdan ile çözen, aidiyet ve mensubiyet sorunlarını en aza indirmiş, ülkesine, değerlerine sahip bir gençliktir" değerlendirmesini yaptı.

Bu araştırmanın yanı sıra platformun sosyal girişimcilikle ilgili çalışmalarının kendileri mutlu ettiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, toplumda pozitif bir değişikliğe imza atmak, sosyal bir fark ortaya koymak için çabalayan gençlerin varlığının Türkiye adına çok umut verici olduğunu vurguladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye için yeni bir model gibi görünen sosyal girişimcilik konusunun esasen bu toprakların yabancısı olduğu bir konu olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Sosyal girişimcilik kavramını, piyasa şartlarına uygun bir ticari girişimle, kar amacı gütmeyen, sadece hizmet kaygısı taşıyan bir hayır kuruluşunun sentezi olarak görebiliriz. Bu türden bir girişimcilik anlayışı, bizim kadim ahilik kültürümüz ve vakıf medeniyetimizin günümüzdeki izdüşümüdür. Bu topraklardan bu dayanışma ruhunun ve birlik şuurunun yeni atılımlarla yaşatılmasına sadece ülke olarak bizim değil, dünyadaki bütün mazlumların ihtiyacı var. Bu alanda gençlerimize çok güzel imkanlar sağlayan TGSP yöneticilerine teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca, her birinden ayrı ayrı heyecan duyduğumuz proje ve fikirleri için bütün gençlerimize de canı gönülden teşekkür ediyorum." 

“Bu ülkenin gençlerine güveniyor, Türkiye'nin geleceğine yürekten inanıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin gençlerine olan ilgi ve güveninin kendileri için daima ilham kaynağı olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirten Bakan Kasapoğlu, Türk gençlerinin Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'yi mutlu, müreffeh ve aydınlık bir geleceğe taşımak için daima göreve hazır olduğunu vurguladı.

2023 hedeflerine ulaşmak için geçen 16 yılın engin tecrübelerini gençlerin potansiyeliyle buluşturacaklarını aktaran Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkemizi istikrarlı biçimde büyütmek ve geliştirmek için en elverişli kimyanın da bunun olduğuna yürekten inanıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak, içerisinde her türlü imkanı bulabilecekleri gençlik merkezlerimiz, gençlik kamplarımız, yurtlarımız ve spor tesislerimizle daima gençlerimizin hizmetindeyiz. Bir fikri olan, üretmek isteyen, söyleyecek sözü, gerçekleştirecek projesi olan bütün gençlerimize, istedikleri her konuda imkan ve fırsat sağlamaya devam edeceğiz. Gençlerimiz için hayata geçireceğimiz projelerde yine gençlerin sesine kulak verecek ve planlama aşamasında da onları sürece dahil edeceğiz. Bu ülkenin imkanlarını yine bu ülkenin çocukları için seferber etmeye, daima gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu ülkenin gençlerine güveniyor, Türkiye'nin geleceğine yürekten inanıyoruz."

Törenden notlar

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Daha sonra Erdoğan ile ödül alan öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi. 

Ayrıca törende, TGSP Yönetim Kurulu Ömer Faruk Terzi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üzerinde hat yazısının bulunduğu bir tablo hediye etti. Tören, TGSP etrafında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları başkanlarının da yer aldığı aile fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.