BAKAN KASAPOĞLU: "EURO 2024'ÜN ALTINDAN BAŞARIYLA KALKABİLECEĞİMİZE İNANIYORUM"

12.09.2018
12.09.2018

Bakan Kasapoğlu, Spor Toto Süper Lig'de 2017-2018 İlhan Cavcav Sezonu'nun en iyilerine ödüllerinin verildiği "Futbolun Süperleri" ödül törenine katıldı. Türkiye Futbol Federasyonu ile Beinsports'un birlikte düzenlediği törende önemli açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin EURO 2024 adaylığını da değerlendirdi.

Türkiye'nin spor ve organizasyon ülkesi olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "EURO 2024 adaylık sürecinde son düzlüğe girmiş bulunuyoruz. Türkiye, bu süreçten ev sahibi olarak çıkmayı fazlasıyla hak ediyor. Çünkü biz tam 16 yıldır Türkiye’yi bir spor ülkesi haline getirmek için büyük gayret gösteriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora olan ilgi ve teşviklerinden güç alarak bu yolda büyük atılımlara imza attık. Gelinen noktada gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki; Türkiye artık bir spor ülkesi ve bir organizasyonlar cennetidir. UEFA kriterlerine sahip şehir stadyumlarımızla EURO 2024’ün altından büyük bir başarıyla kalkabileceğimize ben gönülden inanıyorum" şeklinde konuştu.

"Diliyorum ki “Futbolun Süperleri”, Gelenekselleşerek Devam Etsin"
Konuşmasında bütün futbol emektarlarına teşekkür eden Bakan Kasapoğlu, "Bu gecenin hayata geçirilmesinde pay sahibi olan Türkiye Futbol Federasyonu ve Beinsports'u kutluyorum. Türk futbolunun bugünlere gelmesinde payı olan, bizlere futbolu sevdiren bütün futbol emektarlarına da buradan şükranlarımı ifade ediyorum. Diliyorum ki “Futbolun Süperleri”, gelenekselleşerek devam etsin. Daha nice yıllar, Türk sporunun başarılı isimleri bu vesileyle taltif ve teşvik edilsin" ifadelerini kullandı.

"Bakanlık Olarak Türk Futbolu İçin Tüm Adımları Atmaya Hazırız"
Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak kulüplerin mali, idari ve sportif sorunlarını yakından takip ettiklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Futbolumuzda on yıllardır yaşanan mali sıkıntıların aşılması noktasındaki gerçek sorunun üretim ve denetimdeki sıkıntılar olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda bu sorunların aşılmasının üretimin ve denetimin önemsenerek mümkün olacağına inanıyoruz. Yabancı sınırı ve benzeri konular federasyonumuz ve kulüplerimizin karar vereceği teknik konulardır. Bakanlık olarak Türk futboluna bakışımız daha makro ve stratejik düzeydedir. Sporun her branşında olduğu gibi futbolda da hem antrenör ve hem de diğer yetişmiş spor elemanları konusunda büyük bir açığımız mevcuttur. Biz Türkiye’nin sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yeni ufuklara yürüdüğü bu yeni dönemi bir insana yatırım dönemi olarak görüyoruz. Amacımız insanımıza yatırım olunca, gençlerimizi de bu işin tam ortasında algılamak gerekiyor. Meseleye böyle bakınca futbolumuzun, yani kulüplerimizin altyapılarının ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkıyor. Kulüplerimizin alt yapılarından dünya çapında başarılı sporcuların yetiştiği, kuruluş amaçlarına uygun şekilde sporu tabana yayan, sporcu yetiştiren bir yapıda olması gerekiyor. Ama daha önce kulüplerimizin sürdürülebilir mali ve idari bir düzene kavuşması, Türk futbolunda istikrarın yakalaması gerekiyor. Bakanlık olarak Türk futbolunun daha iyi noktalara gelebilmesi için gereken tüm adımları atmaya hazırız."

"Milli Takımımız Gelecek İçin Hepimizi Umutlandırdı"
Futbolda altyapının önemine de vurgu yapan Kasapoğlu, " Bakınız daha iki gece önce yaş ortalaması 25,6 olan milli takımımız muhteşem bir geri dönüşle İsveç’i 3-2 yenerek tüm milletimizin yüzünü güldürdü ve gelecek için hepimizi umutlandırdı. Aslında Türk futbolu ile ilgili bazı soruların cevabının bu milli takımın tam kendisinde görüyoruz. Şu gerçeğin altını çizmek istiyorum; Futbola yatkın gençlerimizin seviye atlayarak futbolumuza kazandırılması için büyük oranda Avrupa sisteminde yer alan kulüplerin altyapılarında futbola başlamaları gerekiyor. Ayrıca Türkiye’de örneğin Bursaspor gibi, Altınordu gibi, Buca gibi üretime önem veren kulüplerde yetişmeleri gerekiyor. Pazartesi akşamı hepimize umut veren milli takımımızın bize gösterdiği gerçek budur. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum; görev sürem boyunca Türkiye'de futbolun alt yapısını geliştirecek adımları atmak konusunda ciddi bir hassasiyet göstereceğiz. Buna ilave olarak, gençlerimizin önünü açan ve bunu felsefe haline getirmiş kulüplerimizi de mutlaka taltif ve teşvik edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"EURO 2024'ün Altından Başarıyla Kalkacağımıza İnanıyorum"
Türkiye'nin EURO 2024 adaylık sürecinde son düzlüğe girdiğini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, "Bu gece burada sergilenen beraberlik tablosu, Türk futbolunun yeni bir enerjiyle, yeni bir sinerjiyle geleceğe yürüyor olması, bizleri oldukça heyecanlandırıyor. İnşallah EURO 2024’e ev sahipliği yapacak ülke açıklandığında bu sevincimiz bir müjdeyle taçlanmış olacak. Çünkü biz tam 16 yıldır Türkiye’yi bir spor ülkesi haline getirmek için büyük gayret gösteriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın spora olan ilgi ve teşviklerinden güç alarak bu yolda büyük atılımlara imza attık. Gelinen noktada gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki; Türkiye artık bir spor ülkesi ve bir organizasyonlar cennetidir. UEFA kriterlerine sahip şehir stadyumlarımızla EURO 2024’ün altından büyük bir başarıyla kalkabileceğimize ben gönülden inanıyorum" diye konuştu.

"Türkiye Marka Haline Geldi"
Türkiye'nin son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu tesisleşme atılımlarıyla her türlü organizasyona ev sahipliği yapabileceğini belirten Bakan Mehmet Kasapoğlu, "Bugün çok şükür her türlü organizasyona ev sahipliği yapmamıza imkan verecek uluslararası standartlarda tesislerimiz var. Bir taraftan sporumuza çağ atlatan bu yatırımlara devam ediyor, bir yandan da yapılan tesisleri uluslararası organizasyonlara açıyoruz. Bu organizasyonlar ülkemize ciddi anlamda tecrübe kazandırdı ve ülkemizi bir marka haline getirdi" açıklamasında bulundu.

"Devletimiz Hem Gençliğimize Hem Spora Sahip Çıkmaya Devam Edecektir"
Hem gençliğe hem spora aynı kararlılık ve azimle sahip çıkmaya devam edeceklerini vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türk sporunun ilerlemesine katkı sağlamak için tüm paydaşların özveriyle çabalaması ve oluşturulan birlik ruhu çok önemlidir. Biz de ülkemizin spordaki ilerleyişini hızlı adımlarla devam ettirmek kararlılığında ve çabasındayız. Devletimiz, bütün ekonomik taarruzlara rağmen dimdik ayaktadır. Bu bağlamda devletimiz hem gençliğe hem spora aynı kararlılık ve azimle sahip çıkmaya devam edecektir.

Hiç kimsenin endişesi olmasın, Türk sporuna yapılabilecek hiçbir yatırımdan geri durmuyoruz ve durmayacağız. Çok daha güçlü bir Türkiye için ara vermeksizin çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin geleceğini inşa etme yolunda insanımızın ihtiyacı olan yatırımları aynı kararlılıkla yapmaya da devam edeceğiz. Türkiye'nin gelişme iradesi asla kaybolmayacak. Ülke olarak sporda çok parlak bir geleceğin eşiğinde olduğumuza inanıyoruz. Bu vesileyle spora ve futbola emek veren, bu alanda ülkemizi daha ileri seviyelere taşımak için gayret gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum. Burada ödül alacak olan bütün sporcuları tebrik ediyorum. Ödül alsın ya da almasın; spor adına ter döken, bu uğurda emek harcayan tüm sporcularımız bizim nazarımızda çok kıymetlidir."