TÜRK BASKETBOLU İÇİN TARİHİ PROJE

16.08.2018
16.08.2018 Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Basketbol Federasyonu arasında, “Basketbol Seferberliği” işbirliği protokolü imza töreni Ankara’da gerçekleştirildi. “Haydi Sahaya” sloganıyla hayata geçirilecek projenin imza törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu katıldı.

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, çocuklarımızın ve gençlerimizin, emniyetini, huzurunu, mutluluğunu ve sağlığını temin etmenin her şeyden önemli olduğuna işaret ederek, “Devletimizin en önemli, en temel vazifelerinden birisi budur. Bütün çabamız, gayretimiz bunun içindir” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde son 16 yılda ekonomik, sosyal ve sportif alanda çok ciddi mesafeler kat ettiğine dikkat çekerek: “Bildiğiniz üzere ülke olarak son yıllarda her alanda dev atılımlara imza attık. Ekonomik ve sosyal kalkınmaya paralel olarak Türk sporu da bu dönemde önemli merhaleler kat etti. Basketboldan tenise, futboldan güreşe sporun her alanında gurur duyacağımız başarılar elde ettik. Emeklerimizin meyvelerini ülke olarak hep birlikte topluyoruz; inşallah bundan sonra çıtayı daha yükseğe koyarak bu meyveleri toplamaya devam edeceğiz” dedi.

Bakan Mehmet Kasapoğlu, bu güzel ülkenin gençlerine daima inandıklarını ve güvendiklerini vurgulayarak, “Gençlere nasıl bir ülke bırakacağımız kadar, Türkiye’yi nasıl bir gençliğe emanet edeceğimiz de oldukça önemli bir konudur. Gençlerimiz sadece milletimizin değil dünyanın umududur. Onlardan ülkemizin geleceği adına çok şeyler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Umutlarımızın gerçekleşmesi için gençlerin sağlıklı, enerjik ve güçlü nesiller olarak yetişmesini sağlamakla yükümlü olduklarına, bunun yolunun da spor olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstiyoruz ki; yediden yetmişe herkes spor yapsın, sporla iç içe bir hayat yaşasın. İstiyoruz ki; şampiyonlarımızın sayısı artsın, başarılarımız çoğalsın. Madalyalarımız çoğalsın. Sporcularımız her branşta dünya çapında başarılar elde etsin. İstiyoruz ki Türkiye, bütün dünyada bir spor ülkesi olarak anılsın.”

Bakan Kasapoğlu, sporun birçok toplumsal sorunun çözümünde eşsiz bir anahtar olduğuna dikkat çekerken, sporun sağladığı bütün imkânların Türkiye’nin refahı, huzuru, mutluluğu, geleceği için kullanılması gerektiğini vurguladı. Bakan Kasapoğlu, bu anlamda Terör ve Bağımlılıkla Mücadelenin “Koruyucu ve Önleyici” ayağında sporun en etkin şekilde devrede olması gerektiğine işaret ederek, “Kendi ruhuna ve kendi bedenine özen gösteren insan başkasının da hukukunu korur anlayışı içerisindeyiz” dedi.

Bunun için bir “Basketbol Seferberliği” başlattıklarını dile getiren Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Basketbolu gençlerimizin, çocuklarımızın bulunduğu her yere taşıma seferberliği bu. Bu vesileyle, basketbolumuza yeni yıldızlar, yeni ‘dev adamlar’ kazandıracağız. Bu çalışmayla çocuklarımız erken yaşta sporla tanışmak için bir fırsat daha yakalamış olacaklar. Bu sayede kişiliklerinin oluştuğu yaşta, çağda aydınlığa yönelecekler. Her sporun bir felsefesi var. Basketbol bir takım oyunu... Zorluklar karşısında ayakta kalma, direnç gösterme, ekip olma ve birbirini tamamlama bilincini aşılıyor . Gençlerimizin bu yeteneklere sahip olmaları gelecek hedeflerimizin gerçeğe dönüşmesi için büyük önem arz ediyor.”

“Haydi Sahaya” projesinin yalnızca bir inşaat projesi olmadığını, bunun aynı zamanda barış, sevgi ve kardeşlik projesi olduğunu vurgulayan Bakan Mehmet Kasapoğlu, “Barış dolu bir dünya için atılmış büyük bir adımdır. Bir gönül seferberliğidir” dedi.

Birlikte sevinmenin, ortak hedefler için birlikte heyecanlanmanın dilinin spor olduğunu vurgulayan Bakan Kasapoğlu, gençlerin sporun ortak diliyle iletişim kurmasının da toplumsal gelişim için son derece önemli olduğunu söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Türk sporuna büyük faydalar sağlayacak böyle bir protokolün paydaşı olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Öncelikle bu vizyonu bize çizen saygıdeğer cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimizi, saygılarımızı ifade ediyor, bu bağlamda hükümet programımızla ilgili, projelerimizle ilgili katkılarını esirgemeyen sayın Millî Eğitim Bakanımıza teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Federasyon başkanımıza bu heyecanından, katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bu projenin ülkemizin yüzünü güldürecek yeni şampiyonluklara vesile olmasını diliyorum. Bütün gençlerimizin ve bütün çocuklarımızın mutlu, huzurlu, güvenli ve sağlıklı olmasını diliyorum.”