Hakkında

Genç Kâşifler Otobüsü, Osmanlı coğrafyası içerisinde yer alan ülkeler ile akraba topluluklarının bulunduğu ülkelerin tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerini görmek; tarih bilincini artırmak ve program sırasında yapılan etkinliklerle gençlerin birbirlerini tanıyıp kaynaşabilecekleri ortamlar hazırlamak amacıyla; iki ayrı bölümden oluşan ve Ağustos ve Eylül aylarında 19-29 yaş grubu, toplam 720 gencin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanan bir tarih ve kültür projesidir. 

Proje kapsamında;
Edirne, Makedonya, Kosova ve Yunanistan’dan oluşan program ile  Edirne, Sırbistan, Bosna-Hersek ve Makedonya programının gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir. 

Ziyaret edilen şehirlerin tarihi ve kültürel yapısı, kafilelerde bulunan uzman tarihçi ve her otobüste bulunacak olan rehberler tarafından gençlere anlatılacaktır. Otelde konaklama yapılan günlerde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği otellerde, öğle yemekleri ve konaklama yapılmayan günlerdeki kahvaltı ile akşam yemekleri uygun bir mekânda verilecektir. 

Proje, iki ayrı programdan oluşacaktır.

I inci Program; Edirne, Sırbistan, Bosna Hersek ve Makedonya olmak üzere iki kafile şeklinde (Kadın ve Erkek),
II nci Program; Edirne, Makedonya, Kosova ve Yunanistan olmak üzere dört kafile şeklinde (2 Kadın ve 2 Erkek) yapılması planlanmaktadır. 

Yolculuk boyunca tarihçiler ve yerel rehberler tarafından gençlere söz konusu ülkeler ve Osmanlı tarihi ile ilgili ziyaret edilecek yerler hakkında bilgiler verilecektir.