“MEKTEB-İ ARİFAN MEYDAN-I AŞIKAN" ANKARA’DA BAŞLADI

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, KYK’lı gençlere yönelik yeni programı “Mekteb-i Arifan Meydan-ı Aşıkan" Ankara’da başladı.

13 NİSAN 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun, KYK’lı gençlere yönelik yeni programı “Mekteb-i Arifan Meydan-ı Aşıkan" dün akşam Ankara’da başladı.
Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumu’nun öncülüğünde 2017 yılının "Türk Dili Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla, gençleri büyük bir kültür ve medeniyet dili olan Türkçe ile buluşturmak amacıyla düzenlenen programda Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs KYK’lı gençlere Klasik Türk Şiirinde "aşk ve hikmet"i anlattı. 
KYK Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu’nun da katıldığı programda Örs, Türkçe’nin zengin, güçlü, geleceğe yönelik bir dil olması ve dünya dilleri arasında 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren hak ettiği yeri alması gerektiği inancıyla kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği içinde çeşitli toplantılar gerçekleştirmeyi istediklerini söyledi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen programda son yıllarda Türkçede yaşanan kirliliğe dikkat çeken Örs, mekân ve yer adlarındaki kirliliğe, Türkçenin telaffuzu ve yazımındaki bozulmalara işaret etmek, Türkçenin imkân ve kabiliyetlerini gençlere daha iyi anlatabilmek için bu etkinliklerin düzenlendiğini belirtti, KYK yetkililerine bu konudaki duyarlılıklarından ötürü teşekkür etti. 
"Amacımız, Türkçe konusunda bir duyarlılık var etmek"
Derya Örs, şöyle konuştu: 
"Türkçenin zengin, güçlü, geleceğe yönelik bir dil olması ve dünya dilleri arasında 21'inci yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren hak ettiği yeri alması gerektiği inancıyla bu tür toplantıları kamu kurum ve kuruluşlarıyla gerçekleştirmek istiyoruz. Bu anlamda Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ve Kredi Yurtlar Kurumumuzun bize çok geniş bir desteği oldu. Bütün yurtlarda öğrenci arkadaşlarımız 'Türkçesi varken neden yabancılarını kullanıyoruz' gibi köşeler hazırladı. Buna ilişkin çok güzel faaliyetler gösteriyorlar. Bizim de amacımız, bir kurumun kendi başına gerçekleştiremeyeceği büyüklükteki bu faaliyeti devletin, özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının ve özellikle basın yayın kuruluşlarının dikkatine taşıyarak, Türkçe konusunda bir duyarlılık, bir özen, bir hassasiyet var etmek."
Yıl boyunca birçok faaliyet gerçekleştireceklerini aktaran Örs, "Asıl amacımız Türkçenin içinde bulunduğu kimi sıkıntıları aktarmak, bunların çözümleri için ortak bir akıl paydasında buluşabilmek ve bunun yollarını aramak, güzel Türkçemizi aydınlık yarınlarımızın en önemli araçlarından birisi olarak geleceğe taşımak." diye konuştu.