VODAFONE 40. İSTANBUL MARATONU KOŞULDU

11.11.2018
11.11.2018 Vodafone 40. İstanbul Maratonu’nun startını veren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul'un maraton konusunda bir marka haline geldiğini vurguladı. Bakan Kasapoğlu, "Sporun birleştirici gücünü kıtaları birleştirerek tekrar ispat etmiş olacağız" diye konuştu.

"Sağlıklı yarınlara koş İstanbul" sloganıyla bu yıl 40’ıncısı düzenlenen İstanbul Maratonu koşuldu. Dünyanın elit kategorideki organizasyonlarından olan İstanbul maratonunda, erkeklerde Kenyalı atlet Felix Kimutai, kadınlarda ise aynı ülkeden Ruth Chepngetich parkur rekoru kırarak birinci oldu.

Maratonun startını veren Bakan Kasapoğlu, basın mensuplarına  yaptığı açıklamada, organizasyona yoğun bir katılım olduğunu belirterek,
"Güzel bir İstanbul gününde, İstanbul'umuzun en güzel noktalarından birinde binlerce sporseverle beraberiz. Yabancı misafirlerimizin de aralarında bulunduğu her yaştan, binlerce sporseverle bir arada olmak, bu güzel spor coşkusunu görmek bizi heyecanlandırıyor. Organizasyonun gerçekleşmesinde başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Katılanlara da teşekkür ediyorum." diye konuştu.

"Sporun birleştirici gücünü kıtaları birleştirerek tekrar ispat etmiş olacağız"

Tüm vatandaşları spor yapmaya davet eden Bakan Kasapoğlu, "Özlenen manzara bu. Önemli olan herkesin spor yapması. Sporun birleştirici gücünü kıtaları birleştirerek tekrar ispat etmiş olacağız. Spor, tüm kötülükleri, hastalıkları yenebilecek güçte bir olgu. Bu bağlamda biz sporun gücüyle başta terör olmak üzere, uyuşturucu bağımlılıkları ve sağlık sorunlarını yenebileceğimize inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı spor yapmaya davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, maratonun bu yılki sloganının, "Sağlıklı yarınlara koş İstanbul" olduğunu hatırlatarak, "Spor, sağlık sorunlarını önleme ve tedavi açısından çok önemli bir olgu. Bu anlamda halkımızı yaptığımız tesisleri kullanmaya davet ediyorum. Gerçekten son 17 yılda Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sportif anlamda, tesisleşme anlamında büyük bir devrim gerçekleştirildi. Herkesin spor yapmasını sağlayarak, bu devrimi daha ileri noktalara taşımanın gayreti ve çalışması içinde olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

"İstanbul'umuz maraton konusunda bir marka oldu"

Türkiye'nin her noktasında sporun coşkusunu hissetmek istediklerini aktaran Bakan Kasapoğlu, "Ülkemizin her noktasında bu manzaraları daha çok görmek istiyoruz. Sporun coşkusunu hissetmek istiyoruz. İstanbul'umuz gerçekten maraton konusunda bir marka oldu. New York, Tokyo, Boston gibi bir marka oldu. Bu anlamda İstanbul Maratonu'nun diğer illerimize ve bölgelerimize örnek olmasını temenni ediyorum. Bunun için çalışacağımızı ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

Çeşitli kategorilerde ve "Sağlıklı yarınlara koş İstanbul" temasıyla koşulan İstanbul Maratonu’na bu yıl, 100 ülkeden yaklaşık 130 bin kişi katıldı. 55 elit atletin de yer aldığı 40. İstanbul Maratonu'nda dereceye giren sporculara 334 bin 300 dolar ödül dağıtıldı.

Organizasyonda dereceye giren atletlere ödülleri takdim edildi

Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nun ardından düzenlenen törenle dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Ödül törenine Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Spor İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel ile diğer davetliler katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, maratonda erkeklerde ilk 3 sırayı alan Kenyalı Felix Kimutai, Bahreynli Abdi İbrahim Abdo ve Kenya asıllı Fransız Abraham Kiprotich'e ödüllerini takdim etti.

Maratonda kadınlarda ilk 3 sırayı alan Kenyalı atlet Ruth Chepngetich, aynı ülkeden Margaret Agai ve Etiyopyalı Fatuma Sado'ya ödülleri verildi.

Törende tekerlekli sandalye kategorisinde erkeklerde ve kadınlarda ilk 3 sırayı elde eden sporculara da ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninin ardından fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.