BAKAN DR. MEHMET KASAPOĞLU HOLLANDA’DA

01.02.2019
01.02.2019 Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, bazı programlara katılmak ve temaslarda bulunmak üzere Hollanda’ya geldi.

Bakan Kasapoğlu Hollanda’daki temasları kapsamında ilk olarak Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB) Başkanı Michael van Praag ve Genel Sekreteri Gijs de Jong ile Amsterdam’da bir araya geldi.

Görüşmede altyapı çalışmaları, spor finansman modelleri, tesis yönetimi ve taraftar etkinlikleri konularında değerlendirmelerde bulunuldu. Michael van Praag, “Türkiye’deki passolig uygulamasını iyi bir örnek olarak değerlendirdiklerini ve son dönemdeki tesisleşme hamlesinden etkilendiklerini” ifade etti.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’deki taraftar atmosferinden çok etkilendiğini söyleyen Hollanda Kraliyet Futbol Federasyonu (KNVB) Başkanını Michael van Praag’ı Türkiye’de bir futbol maçı izlemeye davet etti.

Karşılıklı hediyelerin takdim edilmesiyle sona eren toplantıda Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ahmet Ali Temurci ve Hollanda Eredivise ekiplerinden Fortuna Sittard'ın sahibi Işıtan Gün de yer aldı.

“Gerek gençlik alanı gerekse spor konusunda görüşmelerimiz olacak”
Toplantı sonrası basına konuşan Bakan Kasapoğlu, "KNVB Başkanı ile çok verimli bir görüşme yaptık. İki ülke arasında sportif konulardaki iş birliğini konuştuk. Hem de futbolun geleceği ile ilgili trendler noktasında fikir alışverişinde bulunduk." dedi.

Hollanda'da bugün ve yarın bir dizi ziyaretler ve temaslarda bulunacağını belirten Bakan Dr. Mehmet Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Gerek gençlik alanı gerekse spor konusunda buradaki spor kulüpleri ile hem de Spor Bakanı ile görüşmelerimiz olacak. Bunun yanında burada üniversite okuyan gençlerimizle bir araya geleceğiz yarın da sivil toplum örgütleri ile gerek gençlerimizle gerek sporcularımızla sohbet etme, sorunlarını dinleme ve geleceğe yönelik planlarımızı projelerimizi görüşme fırsatı yakalayacağız. İnşallah çok faydalı ve verimli görüşmeler gerçekleştireceğimize inanıyoruz."

Bakan Kasapoğlu, Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanı Bruins ile bir araya geldi

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, daha sonra Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanı Bruno Bruins ile bir araya geldi.
Lahey kentindeki Hollanda Sağlık, Refah ve Spor Bakanlığı binasında yapılan görüşmeye, Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun yanı sıra Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli de katıldı.

Görüşmede, Hollanda'da haziran ayında devreye giren yerel yönetimler, hükümet ve spor dernekleri arasındaki ulusal spor anlaşması ile Türkiye’deki çalışmalar değerlendirildi.

İki ülke arasında uygulama örneklerinin paylaşılacağı, spor yönetim biçimlerini tanıtacak kapsamlı bir çalışma yapılmasına karar verilen görüşmede; engelliler sporu, spor gönüllüğü, tesis işletim verimliliği (enerji verimliliği, çevreci tesisler, tesislerin aktif kullanımı) ve bireylerin yaşam alanlarına yakın spor olanaklarının geliştirilmesi konularında iş birliği çalışmalarının arttırılması prensip olarak kabul edildi.