KYK'DAN KKTC’DEKİ 23 BİN ÖĞRENCİYE BURS VE KREDİ İMKANI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca (KYK), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) öğrenim gören yaklaşık 23 bin öğrenciye burs veya öğrenim kredisi sağlandı.

10 ŞUBAT 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt içinde ve dışında yüksek öğrenim gören öğrencilerin yüksek öğrenimlerini, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak için çalışıyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, KKTC’de yüksek öğrenim gören öğrencilere üç yurtla hizmet veriyor. Bülent Ecevit Yurdu 587 kız, 375 erkek olmak üzere toplam 962 kapasitesiyle 2011 yılından bu yana, 404 kız ve 365 erkek olmak üzere toplam 769 kapasiteli Necmettin Erbakan Yurdu da 2013 yılından bu tarafa KKTC’de öğrenim gören gençlere hizmet veriyor. Refika Öğretmen Yurdu ise 1000 kız kapasitesi ile 2016 yılında hizmete açıldı. 

KKTC’de 23 bine yakın öğrenciye kredi/burs veriliyor

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrencilere kredi/burs vererek nakdi yardımda bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu, KKTC’de yükseköğrenim gören 22 bin 517 öğrenciye öğrenim kredisi, 405 öğrenciye ise burs veriyor. Yurt dışındaki öğrencilere ödenecek burs/kredi miktarları, yurt içinde verilen burs/kredi miktarları göz önüne alınarak öğrencilerin yüksek öğrenimlerine devam ettikleri ülkedeki Satın Alma Gücü Paritesi verilerine oranlanarak belirleniyor. Buna göre KKTC’de öğrenim gören lisans öğrencilerine aylık 514 TL,  yüksek lisans öğrencilerine 1028 TL, doktora öğrencilerine ise 1542 TL kredi/burs ödeniyor. KYK, öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla KKTC’de de eğitim, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler de düzenliyor. ?