İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR O GECEYİ ÇANKIRI VE ÇORUM'DA ANLATTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar projesi Çankırı ve Çorum'daydı.

7 ŞUBAT 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen "Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında  15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci askerlerine karşı kahramanlık örneği sergileyen isimler Çankırı'da ve Çorum'da o hain gecede yaşadıklarını paylaştılar. Çankırı ve Çorum'da gerçekleşen programa Rukiye Dağ, İsmet Doğan ve Abdullah İrgin katılırken programın moderatörlüğünü İsmail Hakkı yaptı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Veysel Çelikdemir'in "15 Temmuz" temalı kum sanatı gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.
 
“Bilseydim eşimin şehit olacağını bir an bile olsun elini bırakmazdım”
15 Temmuz'da şehit olan Cuma Dağ'ın eşi Rukiye Dağ o gece yaşadıklarını şu sözlerle anlattı; "Ben ve eşim darbe girişiminin olduğunu televizyondan öğrenince 6 yaşındaki oğlumuzu teyzesine bırakıp dışarı çıktık. Eşim eğer bu gece vatana sahip çıkmazsak bir daha sahip çıkacak vatanımız kalmayabilir dedi. Sonrasında ben eşimden biraz uzaklaştım. Sokaktaki insanlarla birlikte asker kışlaya şeklinde sloganlar atıyorduk. Sonrasında darbeci askerler tanklarıyla karşımıza dikildiler. Sonra bir anda ortalık cehennem yerine döndü. Helikopterden bulunduğumuz yeri taramaya başladılar. Bir kaç adım gerimde meğerse o kurşunlarla eşim şehit düşmüş. Önce eşimi tanıyamadım yanına yaklaştığımda elbiselerinden ancak o kişinin eşim olduğunu anlayabildim. Bilseydim şehit olacağını bir an bile olsun elini bırakmazdım.”
 
“Bu topraklarda tehlike kıyamete kadar devam edecek”
Darbeci askerlere karşı mücadelesiyle tanınan emekli binbaşı Barış Dedebağı ise FETÖ' örgütünün hala tehlike oluşturduğunu kaydederek, "Bu topraklarda tehlike kıyamete kadar devam edecek. Bizim hep ayakta, dik ve tedbirli olmamız gerekiyor. 15 Temmuz gecesi aziz milletimiz canlarını hiçe sayarak darbecilerin karşısında bir demokrasi zaferi kazandılar. Sonrasında da millet olarak her türlü tehlikeye karşı uyanık olmaya bayrağımıza sahip çıkmaya devam etmeliyiz" şeklinde konuştu.
 
 “Bizim başka vatanımız yok diyerek o gece sokağa çıktık”
İstanbul Saraçhane´de darbecilerin açtıkları ateş sonucu iki bacağından vurularak yaralanan milli karateci İsmet Doğan da o gece yaşadıklarını anlattı. Doğan, "Biz o gece bizim başka vatanımız yok diyerek dışarı çıktığımızda bazı insanların fırınlar ve banka ATM´leri önünde kuyruklar oluşturduğunu gördüm. Sonuç olarak insanlar inandığı değerler üzerine yaşar ve ölürler. Bizler vatanımız için  darbecilerin karşısında durduk.Şehit olmayı çok isterdim Allah bana gazi olmayı nasip etti " dedi.?