"KYK Siber Beyin Arıyor" Bilgi Yarışmasının Finali Ankara’da Gerçekleştirildi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun düzenlediği KYK Siber Beyin Arıyor Yarışmasının finali Ankara'da gerçekleştirildi.

16 MART 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
KYK’nın yurtlarda barınan gençlere siber dünyanın perde arkasını aralamak, bilinçli internet kullanımını teşvik etmek ve siber dünyaya meraklı gençleri desteklemek amacıyla düzenlenen yarışmanın finaline 50 KYK’lı genç katıldı. 

İnternet tabanlı düzenlenen yarışmaya 13 bini aşkın öğrenci katıldı.  Yarı finalin 1 Mart’ta gerçekleştirildiği yarışmada en çok puanı alan 50 öğrenci, dün Ankara’daki finalde birincilik için ter döktü. Öğrencilere uygulamalı 12 sorunun yöneltildiği yarışma, 8 saat sürdü. 

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu da yarışmacıları ziyaret etti. Öğrencilerle tek tek görüşüp başarılar dileyen Aksu, kurumun bugüne kadarki versiyonunun dışına çıktığını, barınma, burs ve kredinin yanı sıra öğrencilerin her anlamda başarılı bir birey olarak topluma kazandırılması konusunda ellerinden gelen desteği verdiklerini belirtti.

KYK'nın büyük bir aile olduğunu dile getiren Aksu, "Biz bu ailenin tüm üyelerine katkıda bulunmak istiyoruz. Devletin sosyal imkanlarından onları faydalandırmak istiyoruz." dedi. Aksu, KYK'nın çok iyi derecede bir insan kaynakları envanterine sahip olduğunu, düzenledikleri yarışma ve faaliyetlerle bu özelliği ortaya çıkarmak istediklerini vurguladı.

Gençlerin bu konudaki başarılarını ortaya çıkararak onları ödüllendirmek istediklerini dile getiren Aksu, "Devlet kurumları ve özel sektörde bu arkadaşlarımızın başarılarının takip edildiğine, mutlaka bir şekilde istihdam noktasında düşünüldüğüne de eminim." diye konuştu.

Devlet olarak başarıyı ödüllendirmek ve desteklemekten başka bir düşüncelerinin olmadığını ifade eden Aksu, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif manada kendilerini geliştirebilmeleri için şu anda yüzlerce projeyle hizmet verdiklerini anlattı.

Yarışmada birinciye 10, ikinciye 7, üçüncüye 5, dördüncüye 3, beşinciye ise 2 cumhuriyet altını hediye edilecek. İlk 5'e girenlere ayrıca dizüstü bilgisayar verilecek. Ayrıca ilk 10'a giren öğrencilere birer cumhuriyet altını ile dizüstü bilgisayar hediye edilecek. Finalde yarışan tüm öğrenciler, bilişim seminerine kayıt hakkı da kazanacak.

Yarışmanın sonuçları ve ödül törenine ilişkin bilgiler, önümüzdeki günlerde açıklanacak.