KYK, Yurt Dışında da Öğrencilerin Hizmetinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrencilerin yükseköğrenimlerini, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak için çalışıyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yükseköğrenim gören T.C. vatandaşı öğrencilere üç yurtla hizmet veriyor.

10 ŞUBAT 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
Bülent Ecevit Yurdu 587 kız, 375 erkek olmak üzere toplam 962 kapasitesiyle 2011 yılından bu yana, 404 kız ve 365 erkek olmak üzere toplam 769 kapasiteli Necmettin Erbakan Yurdu da 2013 yılından bu yana KKTC’de öğrenim gören gençlere hizmet veriyor. Refika Öğretmen Yurdu ise 1000 kız öğrenci kapasitesi ile 2016 yılında hizmete açıldı.  

Yurt dışında okuyan öğrencilere de kredi/burs veriliyor

Yurt içinde ve dışında yükseköğrenim gören öğrencilere burs/kredi vererek nakdi yardımda bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu, KKTC’de yükseköğrenim gören 22 bin 517 öğrenciye öğrenim kredisi, 405 öğrenciye ise burs veriyor.

Yurtdışındaki öğrencilere ödenecek burs/kredi miktarları, yurt içinde verilen burs/kredi miktarları göz önüne alınarak, öğrencilerin yükseköğrenimlerine devam ettikleri ülkedeki Satın Alma Gücü Paritesi verilerine oranlanarak belirleniyor. Buna göre KKTC’de öğrenim gören lisans öğrencilerine aylık 514 TL,  yüksek lisans öğrencilerine 1028 TL, doktora öğrencilerine ise 1542 TL burs/kredi ödeniyor. 

Öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunmak amacıyla KKTC’de de Türkiye’de olduğu gibi eğitim faaliyetleri düzenleyecek olan KYK, Türk öğrencilerin yoğun olarak öğrenim gördükleri diğer ülkelerde yurt açılmasına yönelik çalışmalarını da sürdürüyor.