KYK Kış Kampları Sona Erdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun bu yıl ikinci kez organize ettiği KYK Kış Kampları, 81 İlden 1500 genci 11 ilde bir araya getirdi.

30 OCAK 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun bu yıl ikinci kez organize ettiği KYK Kış Kampları, 81 İlden 1500 genci 11 ilde bir araya getirdi.

Her ilde ayrı bir temanın işlendiği kamplar çerçevesinde Uluslararası İlişkiler Kampı Nevşehir'de; Gönül Coğrafyası Kampı Hatay'da; İlahiyat Kampı Rize'de; Psikoloji Kampı Muğla'da; Türk İslam Sanatları Kampı Edirne'de; Hukuk Kampı Mersin’de; Yakın Tarih Kampı Konya'da; Ar-Ge (İnovasyon) Kampı Denizli'de, Edebiyat Kampı Kocaeli'nde; İletişim Kampı Antalya'da; Sağlıklı Yaşam Kampı da Adana'da gerçekleştirildi.

Bakan Kılıç Kocaeli’ndeki kampta gençlerle buluştu

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da Kocaeli'ndeki Edebiyat Kampı'na katıldı. Yazar-mütefekkir Rasim Özdenören ile birlikte kampın son gününde gençlerle birlikte olan Bakan Kılıç, Özdenören’e ve kampa katılan gençlere yakın ilgi gösterdi.    

Burada gençlere hitap eden Bakan Kılıç, Türkiye’nin yakın zamanda ülke olarak zorluklar yaşadığına dikkat çekerek, “15 Temmuz darbe girişimini yaşadık. Orada Asım'ın nesli olduğunuzu tüm genç kardeşlerim, tekrar gösterdi" dedi.

Bakan Çağatay Kılıç, geleceğin teminatı olan gençlerin ülkenin dört bir yanından gelerek kamplara katılmalarının ve birbirleriyle tanışmalarının gurur verici olduğunu söyledi.

Edebiyat Kampının önemine değinen Bakan Çağatay Kılıç, “Kampımızda inanıyorum ki; ruhunuzu arındıracak, zaten pırıl pırıl olan zihinlerinizi iyice parlatacak bir zaman dilimi geçirdiniz. Burada farklı yörelerden, farklı düşünce yapısına sahip gencecik kardeşlerimizin sevgi ve hoşgörü çerçevesinde bir araya geldiklerini, kaynaşmayı görmek bizim buradaki amacımız ve fikir birliği içerisinde ortaya koyduğumuz duruştur. Bu program birçok farklı ilimizde gerçekleştiriliyor. Her ilimiz bu kampları yaparken valisinden, milletvekiline tüm protokolü ile buna sahip çıkıyor. Bu anlamda Kocaeli Valimize, milletvekillerimize ve tüm idarecilerimize ev sahipliğinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.   

KYK’lı gençler, 23-27 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilen kamplarda Türkiye’nin kültür-sanat, edebiyat ve akademik hayatının önemli isimleriyle bir araya gelme fırsatı buldu.

Uluslararası İlişkiler Kampı

Nevşehir’de düzenlenen Uluslararası İlişkiler Kampında gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, Prof. Dr. Muhsin Kar, Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Doç. Dr. Ahmet Şahbaz, Doç. Dr. Metin Aksoy, Doç. Dr. Mehmet Akif Kireççi ve Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı KYK’lı gençlere hitap etti. Kampın kapanış oturumuna Vali İlhami Aktaş ve KYK Genel Müdür Yardımcısı Hasan Davulcu da katıldı.

Kamp çerçevesinde canlı müzik ve çiğköfte ziyafeti, şehir gezisi,  şehitlik ziyareti ve şehit ailesi ziyareti ve bilek güreşi, dart, masa tenisi ve ip atlama müsabakaları da gerçekleştirildi.

AR-GE (İnovasyon) Kampı

Denizli’de gerçekleştirilen kampta Prof. Dr. Ejder Okumuş, Gökhan Yücel, Erdem Koçoğlu, Muhammed Ali Oflaz, Doç. Dr. Bahaddin Karademir, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Aksel ve Dr. Miray Hanım Yıldırım KYK’lı gençlerle buluştu.

KYK’lı gençler Denizli’de de şehit ailelerini unutmadı. Şehit ailelerini ziyaret eden gençler, Denizli’nin tarihi ve kültürel mekanlarını da gezdi.

Gönül Coğrafyası Kampı

Hatay’da gerçekleştirilen Gönül Coğrafyası Kampında gazeteci-yazar Yusuf Kaplan, Sami Özey, Enver Arpa,  Dr. Süleyman Gündüz, Çad eski büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Zeki Uyanık KYK’lı gençlere hitap etti.

Şehit ailelerini de ziyaret eden KYK’lı gençler, şehir gezisi ile medeniyetler şehri Hatay’ı daha yakından tanıma imkanı da buldu.

İlahiyat Kampı

Rize’de gerçekleştirilen İlahiyat Kampında Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Prof. Dr. Hasan Ayık, Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Prof. Dr. Ali Akdoğan, Yrd. Doç. Dr. Talip Ayar, GSB Müşaviri Selim Cerrah ve Mehmet Paksu KYK’lı gençlerle buluştu.

KYK’lı gençler şehit ailelerini ve şehrin tarihi ve kültürel mekanlarını da gezdi.

Psikoloji Kampı

Muğla’da gerçekleştirilen Psikoloji Kampında Prof. Dr. Sinan Canan, Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin İbrahim Yeğin, Doç. Dr. Tayfun Doğan, Doç. Yrd. Doç. Dr. Ekmel Geçer, Dr. Ali Ayten, Dr. Tuba Aydın, Dr. Mehmet Tekneci, Dr. Hüseyin Burhan ve Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar KYK’lı gençlerle buluştu.

Kampın kapanış programına KYK Genel Müdür Yardımcısı Recep Ali Er de katılarak gençlere hitap etti.

Kamp çerçevesinde Belen Kahvesi, Güzelköy, Akyaka-Azmak gezildi, kent şehitliği ve şehit ailesi ziyaret edildi. Öğrenciler sinemada Dağ 2 filmini de izleme fırsatı buldu.

Türk İslam Sanatları Kampı

Edirne’de gerçekleştirilen Türk İslam Sanatları Kampında yazar Sadık Yalsızuçanlar, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, Prof. Dr. M. Zeki Kuşoğlu, Prof. Dr. Ahmet Atan, Doç. Dr. Abdülhamit Afşar, Dr. Naci Bakırcı, Özcan Özcan, Uğur Taşatan, Selman Küçükkömürler, Ahmet Şahin, Gülşen Yıldız, Zeliha Yıldız KYK’lı gençlerle buluştu.

Edirne’nin tarihi ve kültürel mekanlarını da gezen KYK’lı gençler, yöresel lezzetleri de tatma imkanı buldu. Şehit ailelerini de ziyaret eden KYK’lı gençler, şehit aileleri ile yemek de yedi.

Hukuk Kampı

Mersin’de gerçekleştirilen Hukuk Kampında Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Prof. Dr. Haluk Alkan, Prof. Dr. Nihat Bulut, Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Doç. Dr. Ahmet Kemal Bayram, Yrd. Doç. Dr. Selman Öğüt ve ÜLKE TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk KYK’lı gençlerle buluştu.

Sinemada Dağ 2 filmi izleyen KYK’lı gençler, şehit ailesi ve şehitliği de ziyaret etti. Tarsus gezisi, Taşkuyu mağarası, Ashab-ı Kehf mağarası, Tarsus Şelalesi, Kırkkaşık Bedesteni’ni de ziyaret etti. 

Yakın Tarih Kampı

Konya’da gerçekleştirilen Yakın Tarih Kampında tarihçi-yazar Yavuz Bahadıroğlu, tarihçi-yazar Mustafa Armağan, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Prof. Dr. Caner Arabacı, Prof. Dr. Ramazan Çelik, Prof. Dr. Necmi Uyanık ve Doç. Dr. Mahmut Hakkı Akın KYK’lı gençlerle buluştu.

Kamp çerçevesinde ayrıca Dağ 2 filmi izlendi, şehit ailesi ve şehitlik ziyaret edildi, çiğ köfte ziyafeti, masa tenisi, satranç ve dart turnuvası düzenlendi. Kelebekler Vadisi’ni, tarihi Sille köyünü, kentin tarihi ve kültürel mekanlarını ve Mevlana Türbesi’ni gezen gençler, ney dinletisi ve semazen gösterisine de katıldı.

Edebiyat Kampı

Kocaeli’nde gerçekleştirilen Edebiyat Kampında yazar-mütefekkir Rasim Özdenören, şair-yazar Yavuz Bülent Bakiler, Fahri Tuna yazar Metin Karabaşoğlu, şair Arif Ay, şair Recep Garip, şair-yazar Hayati İnanç, Mustafa Özçelik, Ayşe Şener ve Cem Sancar KYK’lı gençlerle buluştu.

Edebiyat Kampının kapanış oturumuna Müsteşar Yardımcısı İbrahim Özekinci ve Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu da katıldı. Özekinci ve Aksu, öğrencilere kamp katılım belgelerini sundu.

Kamp çerçevesinde Dağ 2 filmi izlendi, bowling ve futsal turnuvası, mangal ziyafeti, bilgi yarışması düzenlendi. KYK’lı gençler, pişmaniye yapımını izleme fırsatı da buldu.

İletişim Kampı

Antalya’da gerçekleştirilen İletişim Kampında Türk sinemasının önemli ismi Mesut Uçakan, ünlü sunucu ve spikerler Cansu Canan Özgen, Erdoğan Arıkan, Zeynep Bayramoğlu ve Işıl Açıkkar’ın yanı sıra Mustafa Sami Mencet, Said Ercan, Ahmet Öcal ve Fatih Tunç, KYK’lı gençlerle buluştu.

İletişim Kampının açılış programına KYK Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül de katılarak gençlere hitap etti.

Kamp çerçevesinde şehitlik ve şehit ailesi ziyaret edildi. Antalya’nın tarihi ve kültürel mekanları gezildi, eğlence programı ve çiğ köfte ziyafeti yapıldı. Düden şelalesini de gezen gençler, yat turuna da katıldı. Sahilde piknik yapan gençler, burada düzenlenen okçuluk ve mini golf turnuvasında da şampiyonluk için ter döktü.  

Sağlıklı Yaşam Kampı


Adana’da gerçekleştirilen Sağlıklı Yaşam Kampında Prof. Dr. Ahmet Maranki, Elmas Maranki, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Tuncer, Kızılay Genel Müdürü Dr. Mehmet Güllüoğlu, Prof. Dr. Murat Sert, Prof. Dr. Asım Yapıcı, Dr. Turgay Çınar, Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, Doç. Dr. Ersin Nazlıcan, Doç. Dr. Oğuz Kutlu, Doç. Dr. Dilek Sevimli Adana'da KYK’lı gençlerle buluştu.

Kamp çerçevesinde Dağ 2 filmini izleme fırsatı bulan gençler, yöresel lezzetleri tatma imkanı da buldu. Gençler Adana’nın tarihi ve kültürel mekanlarını da ziyaret etti.