GÖNÜLLÜ GENÇLER BİTLİS VE MUŞ’TAYDI

02.10.2018
02.10.2018 Daha önce hiç tanışmayan, aralarında Türkiye’de öğrenim gören yabancı üniversite öğrencilerinin de olduğu Gönüllü Gençler, ortak bir amaç için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Damla Gönüllülük Hareketi Projesi kapsamında bir araya geldi. 

Türkiye’nin farklı illerinden gelen bayan öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünce yürütülen Damla Gönüllülük Hareketi kapsamında, Bitlis ve Muş’ta bireylerin yaşam kalitesini artırmak ve toplumsal girişimlere katkı sağlamak amacıyla birbirinden farklı faaliyetlerde bulundu. 

Gönüllü gençler, on gün boyunca Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ziyareti, Sevgi Evi ve Çocuk Evleri ziyaretleri, köylerde çocuklarla çeşitli aktiviteler ve köy halkı ile bir araya gelme, kimsesiz ya da yalnız yaşayan yaşlıların ev ve bahçe temizliklerinin yapılması, mezarlık, şehitlik ziyareti ve çevre temizliği, köy okulu duvarlarına resim çizme ve aile ziyaretleri, kurum ziyaretleri gibi gönüllülük faaliyetleri gerçekleştirdi. 

Damla Gönüllülük Hareketi’nde gönüllü gençler 175 bin kişiye ulaştı
Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje ve Koordinasyon Genel Müdürlüğünce yürütülen Damla Gönüllülük Hareketi, gençlerin maddi karşılık beklemeden, ailesi ya da yakın çevresi dışındaki bireylerin yaşam kalitesini artırmak için bir toplumsal girişime destek olmalarını sağlamak amacıyla düzenleniyor. 

Gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında gönüllü gençler, ziyaret ettikleri il, ilçe ve köylerde bir araya geldikleri çocukların ve gençlerin geleceğe dair farklı vizyonlar kazanmasına, hedeflerinin gelişmesine ve çeşitlenmesine aracı olurken onlarla hem gönül bağı kurup hem de onlar için birer rol model oluyor. Yerli ve yabancı gönüllü gençler, gittikleri yerlerde çevre temizliği, tadilat, ağaçlandırma vb. faaliyetlerine katılırken, yaşlılar, şehit aileleri ve güvenlik güçlerini ziyaret ediyor. 

Damla Gönüllülük Hareketiyle, bu yıl 386 kişilik yerli ve yabancı gönüllü gençlerle; Ağrı, Iğdır, Şırnak, Bingöl, Siirt, Mardin, Batman, Bitlis ve Muş’ta yaklaşık 175 bin kişiye ulaşıldı. Damla Gönüllülük Hareketiyle gençler, 5-14 Ekim’de Adıyaman’da faaliyetlere katılacak.