İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR O GECEYİ DİYARBAKIR VE MARDİN’DE ANLATTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar” projesi son olarak Diyarbakır ve Mardin’deydi.

20 NİSAN 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen "İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında 15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci askerlerine karşı kahramanlık örneği sergileyen isimler Gaziantep Diyarbakır ve Mardin’de o hain gecede yaşadıklarını paylaştılar.

 

Diyarbakır ve Mardin’de birer gün arayla gerçekleşen programlara Kerim Eren, Galip Çolak ve Rukiye Dağ katılırken programın moderatörlüğünü İsmail Hakkı yaptı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Veysel Çelikdemir'in "15 Temmuz" temalı kum sanatı gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

“O hain gecede eşimden helallik dahi isteyemedim "

 

15 Temmuz gecesi yaşadıklarını paylaşan Rukiye Dağ,” darbe girişimi haberlerini alınca oğlumu teyzesine emanet edip eşimle birlikte sokağa çıktık. Tankların külliyeye doğru gittiğini görünce bir grup vatandaşla birlikte tankları engellemek adına önlerinde durduk. Tam o esnada helikopterden bizi taramaya başladılar. Eşim benden bir kaç metre ötede vurulmuştu. Maalesef eşimden o gece helallik dahi isteyemedim. Bilseydim şehit olacağını bir an bile olsun elini bırakmazdım" şeklinde konuştu.

 

"Hiç bir darbe meşru değildir"

 

O gecenin bir diğer kahramanı olan Kerim Eren ise "Bir takım darbeleri geçmişte yaşadık. Darbelerin hiçbiri meşru olmamıştır. Geçmişte darbeleri yapanlar masum asla değillerdi. Onlar da hainlerdi. Darbe yaparak ülkemizi alt üst etmişlerdi. Millet olarak bugün bu toprakların sahibi olduğumuzu deklare etmeliyiz. Bu topraklarda Aleviyi,Sünni ve benzeri bir çok farklı noktamız var ama biz bir bütünüz ve bu toprakların sahibiyiz. Tek vatan, tek bayrak, tek devlet ve tek millet demeliyiz. O gece bu anlayışta olan herkes sokağa çıkarak vatanına sahip çıkmıştı" ifadelerini kullandı.

 

“Bizi kendi silahlarımızla korkutmaya çalıştılar”

 

İçimizdeki Kahramanlar projesiyle vatandaşlarla buluşan Galip Çolak da o gece yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ben o gece darbe girişimi haberini alınca arkadaşlarımla birlikte sokağa çıktım. Bayrağımıza,vatanımıza sahip çıkmak adına darbeci hainlerin karşısında durduk. O hainler milletin vergileriyle alınan silahlarla millete ateş ettiler. Ama hiç kimse şehit olanları yaralanıp gazi olanları görmesine ve hatta açılan ateşler sonucu yaralanmasına rağmen geri çekilmedi. Biz böyle bir milletiz. Vatan mücadelesi söz konusu olunca hiçbir güç bizi yıldıramaz."

 

Programın sonunda şehit yakınlarına ve 15 Temmuz Demokrasi Kahramanlarına Türk Bayrağı takdim edilirken, vatandaşlar Kahramanlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.