KYK, 81 İLDEN 1000 GENCİ “KURULUŞ’TAN ÇANAKKALE’YE” GÖTÜRÜYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu, “Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri” kapsamında 81 ilden bin genci Çanakkale’ye götürecek.

19 NİSAN 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun gençleri tarih ve medeniyet mirasımızla buluşturmak ve onlara tarih bilinci kazandırmak amacıyla gerçekleştirdiği “Bir Günde Bin Yıl Tarih ve Medeniyet Gezileri” devam ediyor. KYK’lı gençlerin bu seferki rotası, tarihe adını altın harflerle yazdıran Çanakkale olacak.

81 ilden 1000 öğrenci 21–23 Nisan tarihleri arasında “Kuruluş’tan Çanakkale’ye Tarih ve Medeniyet Gezisi” adı altında Kütahya, Bilecik, Bursa ve Çanakkale’yi gezecek.

21 Nisan’da öğrencilerin buluşma noktası olarak belirlenen Kütahya Domaniç Hayme Ana Göç Şenlikleri Alanı’ndaki açılış programına Prof. Dr. Mehmet Çelik de katılarak öğrencilere hitap edecek. Çelik, gençlere Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecini ve bu süreçte yaşanan gelişmeleri anlatacak.

Ardından Söğüt’te bulunan Ertuğrul Gazi Tören Alanı’nda gerçekleştirilecek programda ise Tarihçi - Yazar Yavuz Bahadıroğlu, Çanakkale ruhunun mayasının çalındığı topraklarda öğrencilerle buluşacak.

Domaniç ve Söğüt’teki programlara katılacak mehter takımları, marşlarıyla gençleri tarihi bir gezintiye çıkaracak.

Uğur Işılak KYK’lı Gençlerle

KYK’lı gençler Söğüt ve Domaniç’in ardından 22 Nisan’da Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti Bursa’ya geçecek. Ulu Camii, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Bursa Yeşil Camii, Emir Sultan Camii ve türbesi gibi tarihi ve kültürel mekânları gezecek, gençler akşam saatlerinde salon programında Yavuz Bahadıroğlu ve Sanatçı Uğur Işılak ile bir araya gelecek. Bahadıroğlu, Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecinde kurumsallaşmanın önemi ve Çanakkale’yi anlatırken Sanatçı Uğur Işılak ise ezgileriyle geceyi renklendirecek.

Gezinin son adımı 23 Nisan’da Çanakkale’de atılacak. KYK’lı gençler Eceabat, Şahindere Şehitliği, Zığındere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Morto Koyu, Yahya Çavuş Şehitliği ve Conk Bayırı’nı gezecek, Çanakkale zaferini ve şehitleri yâd edecek.