BAKAN KASAPOĞLU PENDİK’TE GENÇLERLE BULUŞTU

18.06.2019
18.06.2019

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Pendik Belediyesi Gençlik Kampı’nı ziyaret ederek, gençlerle bir araya geldi.

Bakan Kasapoğlu burada yaptığı açıklamada, Pendik’in İstanbul’un önemli bir ilçesi olduğuna işaret ederek, kampta bulunan gençlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletti.

Gençlere öğrenmenin önemini anlatan Bakan Kasapoğlu, “Bizim anlayışımızda, bizim inancımızda, ’öğrencilik beşikten mezara kadar.’ Her gün yeni bir şey öğreneceğiz. Belki bu örgün bir eğitim sistemiyle olacak, belki kendi gayretlerimizle olacak. Ama öğrenmeye devam etmemiz lazım. Çünkü insanı diğer canlılardan ayıran, mesafe katetmesi, ilerlemesi, kazanımlarda bulunması” diye konuştu. Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Ne diyor peygamber efendimiz hadisi şerifinde? ‘İki günü eşit olan ziyandadır’. O yüzden bizler kutlu bir davanın erleri olarak, bu misyonun temsilcileri olarak, her gün daha ileri gitme zorunluluğundayız. Bu bir tercih değil, bu bir mesuliyet, bir yükümlülük, bir görev. O anlamda kendimizi ne kadar geliştirirsek evvela kendimize, sonra diğer insanlara o kadar faydalı oluruz. Hadiste ne diyor? ‘İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır.’ Bizim inancımızın, kültürümüzün, medeniyetimizin temel amacı bu. Görüyorsunuz ecdadımız yaptırdığı hanlar, çeşmeler, kervansaraylar… Hep kutlu bir amaca hizmet eder nitelikte. O anlamda ben, siz değerli gençlerimizin, yarınların yöneticileri olarak, her şeyden evvel anneleri, babaları olarak, çok daha güçlü bir şekilde yarınlara kendinizi hazırlama arzusu ve gayreti içinde olduğunuza inanıyorum. Bizler de hükümet olarak, devlet olarak, devletin kurumları olarak, her şeyden evvel sizlerin kardeşi, ağabeyleri olarak sizler için her türlü imkanı hazırlamakta ve bunlar için gece gündüz çaba sarf etmekte kendimizi mükellef addediyoruz.”

“Tüm imkanlarımızla gençlerimizin hizmetindeyiz”

Bakan Kasapoğlu, Pendik Belediyesi Gençlik Kampı’nın yapımında emeğe geçenlere teşekkür ederek, Bakanlık olarak bu tür imkanları desteklediklerini vurguladı. Bakanlığına bağlı gençlik kampları hakkında bilgi veren Bakan Kasapoğlu, şöyle konuştu:

“Bakanlığımızın 38 adet gençlik kampı var. Bu sayıyı önümüzdeki günlerde daha da artıracağız. Ülke genelinde, yerel yönetimlerimizin de katkısıyla çok daha müşterek faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Bunun yanında biliyorsunuz gençlik merkezlerimiz var. İnşallah en kısa sürede Pendik’e de bir gençlik merkezi açılması için çalışma yapacağız. Gençlikle ilgili 3 temel alanda; öğrenci yurtlarımız, gençlik merkezlerimiz ve gençlik kamplarımızla gençlerimizin hizmetindeyiz. Bu manada yaklaşık 5 milyon gencimize dokunuyoruz. Bizim amacımız tüm gençlerimize dokunmak. İşte bizim derdimiz de bu. Ben sizlerin bu derdi, bu heyecanı, bu hassasiyeti bizlerle gönülden bir şekilde paylaştığınıza inanıyorum.”

“Güçlü aileyi yücelterek toplumu daha yukarılara taşımamız gerekiyor”

Bakan Kasapoğlu, ailenin çok önemli bir kavram olduğuna dikkat çekerek, “Siz gençler, yarının anne, baba adayları olarak kendinizi çok iyi yetiştirmeniz lazım. Çünkü güçlü anne, baba ve aile toplumun temeli demek. Güçlü aileyi yücelterek toplumu daha yukarılara taşımamız gerekiyor” dedi.

Bakan olarak gençlerden kendilerini çok iyi yetiştirmelerini, okul hayatına önem vermelerini ve çok kitap okumalarını isteyen Bakan Kasapoğlu, “İnternetin sizleri sanal dünyanın tuzaklarına düşürmesine izin vermeyin. İnternetin nimetlerinden yararlanacağız tabi ki ama kitap okumayı asla ihmal etmeyeceğiz” diye konuştu.

Kendisinin kitap okumayı çok sevdiğini ve çok da okuduğunu, gelen her misafirine kitap hediye ettiğini ve talep eden herkese de kitap gönderdiğini anlatan Bakan Kasapoğlu, gençlere kitap hediye etti.

“Gençlik ve Spor Bakanlığı, gençlerin bakanlığı”

“Gençlik ve Spor Bakanlığı sizin bakanlığınız” diye gençlere seslenen Bakan Kasapoğlu, “Sizlere hem bakanlığımızın hem de bizim gönül kapımız açık. Bu kitapları okuyun, bana adresinizi gönderin, ben sizlere yeni kitaplar göndereceğim” dedi.

Bakan Kasapoğlu, bedenin gelişimi ve sağlığın en önemli anahtarlarından bir tanesinin de spor yapmak olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Spor yapan bir toplum değiliz, bunun çeşitli gerekleri var. Bir takım bilimsel raporlar da var elimizde. Biz sizlerle beraber tüm bahaneleri bertaraf edeceğiz. Çünkü spor yapmak için yeteri kadar tesisimiz var artık. Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanımız spor geçmişi olan bir lider. O yüzden son 17 yılda Türkiye’nin gerçekleştirdiği spor yatırımının dünyada örneği yok. En yeni tesisler bizde. Bakıyorsunuz stadyumlar, spor salonları, tenis kortları, havuzlar… Bakıyorsunuz her şey var. Ancak bakıyorsunuz, vatandaşlarımız gerektiği kadar bu tesisleri kullanmıyor. Siz gençler, yarınlar için de bugünler için de ümidimizsiniz. Bu sorunu da sizlerle beraber çözeceğiz. Sağlığın anahtarı spor, kötü alışkanlıkları engellemenin birinci anahtarı spordur. Bağımlılıkları engellemenin en büyük yollarından biri spordur. Toplumda birliği, beraberliği, kardeşliği tesis etmenin en önemli yollarından biri de spordur. O yüzden sizden ricam, tesisleri kullanın. Varsa eksik inşa etmeye hazırız.”

“Güçlü bir gençlik istiyoruz”

Bakan Kasapoğlu, gençlerle her ortamda bir arada olmak istediğini vurgulayarak, “Sizlerden alacağımız enerji, sizlerin anlatacağı bazen öneri, bazen eleştirileriniz çok önemli. Sizlerin yol arkadaşlığınızda rehberliğinde inşallah bu kutlu yürüyüşe devam edeceğiz” diye konuştu. Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı

“Biz; öncü bir gençlik istiyoruz. Lider ruhlu bir gençlik istiyoruz. Sorgulayan, analiz eden, okuyan, yazan, sporda, sanatta, edebiyatta güçlü bir gençlik istiyoruz. Buna da inanıyoruz. Allah’ın izniyle bizim medeniyetimizde inancımızda bunlar var. Her geçen gün bayrağı ileri taşıyacağız. Sadece bu ülkenin insanı için değil, biz tüm dünyanın mazlumlarına umut olmuş ve bunu her zaman yerine getirmiş bir ecdadın torunlarıyız. Siz değerli gençlerimizde çok daha aydınlık yarınları görüyoruz. Sizlere inanıyoruz, güveniyoruz.”