BAKAN KASAPOĞLU MARDİN’DE

12.03.2019
12.03.2019

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Mardin’in ilçelerine yüzme havuzları ve gençlik merkezleri inşa edeceklerini ifade ederek, “Mardin’de sporcularımızın sayısını arttıracağız. İnşallah hem Avrupa’da hem dünyada şampiyonlar çıkaracağız” dedi.

Bakan Kasapoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Mardin'e gitti. İlk olarak Yeşilli ilçesinde ziyaretlerde bulunan Bakan Kasapoğlu,  bugünün İstiklal Marşı'nın kabulünün 98. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, "Allah bu millete tekrar bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" ifadesini kullandı.

Türkiye’de son 17 yılda spor anlamında çok önemli tesis yatırımlarının gerçekleştiğini kaydeden Bakan Kasapoğlu, “Bunun bir kısmını siz Yeşilli'de tecrübe ettiniz, bir kısmını Mardin'de gördünüz. Ülkemizde 2002 yılında 1500 adet spor tesisi varken şimdi 5 bine yakın tesis var. Çok basit bir rakam bu, çok somut bir örnek. 2002'de 200 bine yakın yurt kapasitesi varken şimdi 700 bine yakın yatak kapasitemiz var. Bunları inşallah hep birlikte artıracağız” dedi.

“Mardin için değerli projelerimiz var”

Mardin’de sporcu sayısını arttıracaklarını kaydeden Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi:

“İnşallah  buradan hem Avrupa’da hem de dünyada şampiyonlar çıkaracağız. Bunun için spor alanlarını artıracağız. Biz sporun her branşına önem veriyoruz. Spora önce kadınlarımız öncelik edecek. Onun için halkımıza hizmet edecek bir yüzme havuzu müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Buradan Yeşilli’ye söz veriyoruz. Çok güzel bir gençlik merkezi projemiz var. Bu gençlik merkezi hızla bitirilmesi talimatını verdim. Yılsonuna kadar kadınlarımız ve gençlerimizin gece gündüz kullanacağı bir gençlik merkezini hizmetinize sunacağız.” 

Ziyaretleri kapsamında Ömerli ilçesinde vatandaşlarla buluşan Bakan Kasapoğlu, İlçede yapılan "Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi" ile herkese yüzme öğreteceklerini  belirtirken, yarının yüzme şampiyonlarının Ömerli'den de çıkacağını ifade etti.

Bakan Kasapoğlu, gençlerin, kadınların ve herkesin spor yapması için tesis inşasına devam edeceklerini belirterek, Ömerli ilçesinde Bakanlık olarak bir de gençlik merkezi açacaklarını söyledi. 

Bakan Kasapoğlu, bu sayede Ömerli'nin gençleri, kadınları ve çocuklarının orada farklı branşlarda bilimden sanata, spordan edebiyata kadar eğitim göreceklerini, merkezin 7 gün 24 saat hizmet vereceğini vurguladı. 

"Daha güçlü bir Türkiye için aşkla çalışmaya devam edeceğiz"

Mardin'deki ziyaretleri çerçevesinde Midyat ilçesindeki Barış ve Kardeşlik Parkı'nda vatandaşlara hitap eden Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "Daha güçlü bir Türkiye için aşkla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Midyat'ın kültür, medeniyet ve inanç mozaiği olduğuna değinen Bakan Kasapoğlu, "Bizi bölmek ve parçalamak isteyenlere, kin ve nefret odaklarına inat, adaletle, sevgiyle, şefkatle bu bayrağı daha yukarılara beraber çıkaracağız" diye konuştu.

"Daha güçlü bir Türkiye için taş üstüne taş koyarak, usanmadan, küsmeden, aşkla çalışmaya devam edeceğiz" diyen Bakan Kasapoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Midyat'ta başlatacağımız seferberlikle yüzme bilmeyen kalmayacak. İki yüzme havuzumuzu Midyat'a kazandıracağız. Semt sahaları projemiz var. Futbol, basketbol ve voleyboldan oluşan 10 semt sahamızı Midyat'a kazandıracağız. İki gençlik merkezimizi de kazandıracağız. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu tesisleşmeyi son 17 yılda sporda ve her alanda gerçekleştirdik. Dünyanın en modern spor tesisleri ülkemizde. Bunları daha da yukarı çıkarmanın kararlığındayız. Bu vesileyle bahsettiğimiz bu projelerin birçoğunu yıl sonuna kadar gerçekleştireceğiz." 

Bakan Kasapoğlu, konuşmasının ardından alanda bulunan çocuklara futbol topu, kitap ve spor malzemeleri dağıttı.

Bakan Kasapoğlu protokol imza törenine katıldı

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu daha sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, Dicle Kalkınma Ajansı, Midyat Kaymakamlığı ve Artuklu Üniversitesi tarafından hazırlanan Telkari Tasarım ve Uygulama Merkezi Projesi'nin protokol imza törenine katıldı.

Bakan Kasapoğlu, projenin, ilçenin ekonomik ve kültürel gelişimine katma değer sağlayacağını dile getirdi. Devlet Konuk Evi'ndeki programda Bakan Kasapoğlu, ilçedeki kadınlar ve gençler tarafından hazırlanan telkari ürünleri inceledi.

“Gençlerle Demokrasi Buluşması”

Mardin'de düzenlenen “Gençlerle Demokrasi Buluşması" programına da katılan Bakan Kasapoğlu, burada yaptığı konuşmada, gençlerle buluşmalara çok önem verdiklerini, her ilde mutlaka gençlerle demokrasi buluşması adı altında bir araya geldiklerini söyledi. 

Programın ardından gençlere kitap hediye eden Bakan Kasapoğlu,  daha sonra Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi'ni ziyaret etti. Merkezle ilgili yetkililerden bilgi alan Kasapoğlu, sohbet ettiği gençlere tavsiyelerde bulundu.  Radyo programına da konuk olan Bakan Kasapoğlu, gençlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.