BAKAN OSMAN AŞKIN BAK ŞIRNAK’TA

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, "İnanıyoruz ki bu bölgede gelecek yeşerecek, terörün izlerini ve buradaki o terör iklimini ortadan kaldıracağız. Bu noktada da devlet olarak buraya tesisler inşa etmeye, yeni tesisler kazandırmaya devam edeceğiz." dedi.

19 HAZİRAN 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Şırnak’ın İdil İlçesine 3 bin kişilik stadyum ile spor tesisi kazandırılacağını belirterek, "İnanıyoruz ki bu bölgede gelecek yeşerecek, terörün izlerini ve buradaki o terör iklimini ortadan kaldıracağız. Bu noktada da devlet olarak buraya tesisler inşa etmeye, yeni tesisler kazandırmaya devam edeceğiz." diye konuştu. 

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak'a gelen Bakan Osman Aşkın Bak, İdil ilçesinde bir kafede düzenlenen programa katıldı.

Çıkışta kendisini bekleyen çocuklarla dünya kupası ile ilgili sohbet eden Bakan Osman Aşkın Bak, onlara forma hediye etti.

Bakan Osman Aşkın Bak, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Turgut Özal Mahallesi'nde 3 bin kişilik stadyum inşa edilecek alanda incelemelerde bulunurken, İdilli çocuklar ve gençler coşkuyla karşılandı.

Çocuklarla hatıra fotoğraf çektiren Bakan Osman Aşkın Bak, gazetecilere yaptığı açıklamada, 14 Ocak'ta İdil 1937 Spor ile Kumçatı Gençlerbirliği arasında oynanan futbol maçını izlemek için ilçeye geldiğini hatırlatarak, aynı gün İdil 1937 Spor minik futbol takımı oyuncularıyla da maç yaptığını bildirdi.

"Buradaki gençler, çocuklar spor yapmak istiyorlar"

Bakan Osman Aşkın Bak, ilçenin gençlerine bir stat kazandırmak için çalışmaları tamamladıklarını müjdeleyerek, ihalesinin 19 Temmuz'da yapılacağını açıkladı.

20 dönüm araziye 3 bin kişilik stadyum inşa edeceklerine değinen Bakan Osman Aşkın Bak, yanına bir de portatif spor salonu ekleyeceklerini, bir kompleks oluşturacaklarını aktardı.

"Gençlerin o coşkusunu tribünlerde gördük. Buradaki gençler, çocuklar spor yapmak istiyorlar. Sporun gücü terörü yenecektir." diyen Bakan Osman Aşkın Bak, şöyle devam etti:

“Arzumuz bu gençlerimizin, çocuklarımızın spor salonlarında, futbol sahalarında, yüzme havuzlarında başarılı birer sporcu olması. En azından sağlıklı birer birey olmaları ve bu ülkeye hizmet etmek için çalışmaları. Devletimiz buralara yatırımlar yapıyor. Valimiz konuyu takip ediyor. İnşallah burada güzel bir eseri, kısa sürede başlayıp, bitireceğiz. Gençlerle o zaman bir maç daha yaparız. Şu anda beraber oynadığımız sporcuları gördüm. Gerçekten keyifli bir süreçti. Sözümüzü yerine getirmek için buradayız."

"Yeni tesisler kazandırmaya devam edeceğiz"

Terörün izlerini ve buradaki o terör iklimini ortadan kaldıracaklarına işaret eden Bakan Osman Aşkın Bak, devlet olarak buraya tesisler inşa etmeye, yeni tesisler kazandırmaya devam edeceklerini bildirdi. Bakan Osman Aşkın Bak, terörün ortadan kaldırılması için sporun önemli bir argüman olduğunu vurguladı.

Bakan Osman Aşkın Bak, çocukları, gençleri, halkı spor tesislerine beklediklerini belirterek, bölgede yatırımların artarak devam edeceğini ifade etti.

Hafta sonu yapılacak seçimlerin önemine dikkati çeken Bak, ülkenin, güçlü Türkiye'nin adımlarının atılacağı bir seçim olacağını belirtti.

"Sporla bölgede terörün izini sileceğiz"

Bakan Osman Aşkın Bak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"PKK bu bölgenin gençlerine gelecek vaat edemez, onları götüreceği yer dağlardır, sonu belli olmayan bir gelecektir. Ama devletimiz burada büyüyen, gelişen güçlü Türkiye'de gençlerin yer almalarını, hukukçu, doktor, mühendis ve sporcu olarak her alanda ülkemizi temsil etmelerini sağlayacaktır. Spor barışın dilidir. Sporla bölgede terörün izini sileceğiz. Sporun gücü terörü yenecektir. Onun için buradayız. Destek verenlere teşekkür ederiz. Terörün izlerini devletimiz ortadan kaldırıyor. Bakanlık olarak biz de buraya güzel bir ilçe stadyumu ile spor salonu ve gençlik merkezi kazandıracağız." 

İdil'e daha çok ziyaretler gerçekleştireceklerine değinen Bakan Osman Aşkın Bak, sporun barış dilini konuşmak, sporun birleştirici gücünü göstermek için İdilli gençlerle yeniden bir araya geleceklerini aktardı.

Bakan Osman Aşkın Bak, İdilli gençleri ayrıca bir gezi kapsamında Çanakkale'ye götürmek, tesislerde misafir etmek istediklerini kaydetti.

Cizre'ye 10 bin 500 kişilik stadyum 

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "AK Parti iktidara gelmeden önce tesis sayısı bin 575 iken, AK Parti döneminde büyük çaptaki tesis sayısı 2 bin 878 oldu. Diğer tesislerle birlikte sayı 5 bini geçiyor." dedi.

Şırnak'taki temaslarını sürdüren Bakan Osman Aşkın Bak, Cizre ilçesinde Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Konak Mahallesi'nde 10 bin 500 kişilik stadyum inşa edilecek alanda incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan Bakan Bak, Cizre'ye yeni spor tesisleri kazandıracaklarını söyledi.

"Büyük çapta tesis sayısı 2 bin 878 oldu"

Sporun birleştirici yönünün terörü yeneceğini aktaran Bakan Bak, Cizre'den olimpiyat şampiyonu çıkabileceğini belirtti.

Bakan Osman Aşkın Bak, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın spor adamı olması bizim için büyük bir kazanç. Cumhurbaşkanımız, sporla ilgili bir şey istediğimizde, 'Hemen süratle hayata geçirin, gençlere hizmet götürün, mahallelere basketbol sahası, halı saha yapın.' diyor." ifadelerini kullandı.

Bu eserleri hızla sporcularla buluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Bak, "AK Parti iktidara gelmeden önce tesis sayısı bin 575 iken, AK Parti döneminde büyük çaptaki tesis sayısı 2 bin 878 oldu. Diğer tesislerle birlikte sayı 5 bini geçiyor. Sadece Spor Toto bünyesinde yaptığımız saha sayısı 4 bin." diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Cizre'nin günden güne büyüdüğüne işaret ederek, nüfusunun da kalabalık olduğunu, 10 bin 500 kişilik stat ile gençlik merkezleri yaparak bu ihtiyacı gidereceklerini bildirdi.

Daha sonra Cudi Mahallesi İdil Caddesi'nde gençlik merkezi yapılması planlanan alanda incelemeler yapan Bakan Bak, Cizre Stadyumu'nda çeşitli spor branşlarında eğitim gören sporcularla bir araya gelerek sohbet etti, hatıra fotoğraf çektirdi.