BAKAN OSMAN AŞKIN BAK, AA EDİTÖR MASASI'NA KONUK OLDU

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

18 HAZİRAN 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.
 
Gençlik ve Spor Bakanı Bak, 24 Haziran'da Türkiye'nin önemli bir seçime gideceğini belirterek, şöyle konuştu:
 
"Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız il il geziyor. İstanbul'da dün yapılan miting de çok coşkulu geçti. Cumhurbaşkanımızın kendi değerlendirmesiyle de 'Baba bir miting.' oldu. İstanbul ayağa kalkarsa Türkiye ayağa kalkar. İstanbul bizim seçimlerimizde lokomotiftir. 5-6 gün daha var. İlçelerde de mitingler olacak. İnanıyoruz ki bu seçimde milletimiz yine projeleriyle sahada olan, geleceğe sağlam adımlarla yürüyen güçlü Türkiye'yi destekleyecektir. Biz, büyüyen, gelişen güçlü Türkiye istiyoruz. Yapılan eserler ortada. İstanbul'da yapılan büyük projeler var. Üçüncü havalimanı açılacak, Marmaray, 3. köprü, metro ağı... Eserler ortada. İstanbul, AK Parti ve Cumhurbaşkanımıza büyük destek verecektir."
 
Yenikapı Meydanı'nda dün yapılan mitingdeki katılıma dikkati çeken Bak, "Yağmura rağmen Yenikapı ruhunu ortaya koyan coşkulu bir kalabalık vardı. İstanbul, tüm dünyaya bu oyunu bozmak için mesaj verdi. Güçlü ve coşkulu bir miting gördüm. İstanbul mesajı verdi. Sayın Cumhurbaşkanımız da 'Bu iş bitmiştir.' diye bir değerlendirme yaptı orada. Tabii ki seçim sandıkta kazanılır. O coşku ve heyecan bize işaretler verdi. Milletimize güveniyoruz. Milletimiz bu ülkenin geleceği için 24 Haziran'da önemli bir karar verecek. AK Parti'ye, Cumhur İttifakı'na ve Cumhurbaşkanımıza olan desteği görüyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Güçlü Türkiye için güçlü bir meclise sahip olunması gerektiğini vurgulayan Bak, "Türkiye önemli bir süreci tamamlayacak. Meclis yasamayla ilgileneceği için güçlü olması lazım. 'Güçlü Türkiye, güçlü meclis.' sloganıyla yolumuza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Rize'ye yapılan yatırımlar
 
Bakan Bak, kendi seçim bölgesi Rize'de AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a büyük bir ilgi ve destek olduğunu vurguladı.
 
Bölge için çok önemli olan Ovit Tüneli'nin açılmasıyla 138 yıllık hayalin gerçekleştiğini anlatan Bakan Bak, sözlerine şöyle devam etti:
 
"Cumhurbaşkanımız Rize'ye her geldiğinde müthiş bir heyecan oluyor. Hemşehrileri gurur duyuyor Cumhurbaşkanımız'la. Rize'de 1 Kasım'da yüzde 76 oy aldık. Türkiye birincisiydi. Referandumda ise Bayburt'tan sonra en fazla oy Rize'den çıktı. Durum şu an çok iyi. Tüm teşkilat hep birlikte sahadayız. Rize'ye önemli bir yatırım daha yapılıyor. Rize-Artvin Havalimanı devam ediyor. Önemli bir yatırım. Denizin üzerinde olan 4 havalimanı var dünyada. Biri de Ordu-Giresun olarak Türkiye'de. Rize-Artvin Havalimanı için 11 milyon ton taş dolgu yapıldı. Toplam 88,5 milyon ton taş dolgu yapılacak. Günde 130 bin tona çıkacak kapasite. 130 kamyon çalışıyor. Bunlar devasa yatırım Rize için. Rize-Artvin Havalimanı'yla Rize'de çay dışında turizm ekseninde de gelişme olacak. Organik tarımı geliştirmek için de bölgemizde çalışmalar var. Otellerin sayısı turizm için artıyor. Körfez ülkelerinden turistler gelmeye başladı. Rize'de diğer önemli yatırım da İyidere'deki lojistik üst yatırımı. Proje ihalesi yakında yapılacak. Kuzey-güney ekseninde ürünlerin diğer ülkelere taşınması için bu da çok önemli."
 
Rize'de 800 yatak kapasiteli bir şehir hastanesi yapıldığını da hatırlatan Bak, "Rize ve Karadeniz bölgesi turizm ekseninde çok önemli bir geleceğe sahip. Mihenk taşlarından biri havalimanı olacak. Bir de Ayder'e kayak merkezi yapılması için ihale açacağız. Ayder, kış turizmi için önemli bir yer olacak potansiyele sahip. İnanıyoruz ki Ayder kendinden söz ettirecek, turizm cenneti bölgesi olacak. Yine inanıyoruz ki hemşehrilerimiz, Rize'nin evladı Sayın Cumhurbaşkanımıza coşkulu, güçlü bir destek verecek 24 Haziran'da. Onu başkan yapacak, buna inanıyoruz." ifadelerini kullandı.
 
"Futbolda altyapıya yatırımlar çok önemli"
 
 Bakan Osman Aşkın Bak, futbolda altyapıya yatırımın önemine vurgu yaptı.
 
Spor Toto Süper Lig'e çıkan Çaykur Rizespor'u tebrik eden Gençlik ve Spor Bakanı, "MKE Ankaragücü ve Büyükşehir Belediye Erzurumspor'u da tebrik ediyorum. Rizespor için büyük bir sinerji oluştu. Gelecek sezon için de hazırlıkları sürüyor. Altyapıya önem verilmesi lazım. Umarım Süper Lig'de kalıcı bir ekip olurlar. Futbolda altyapıya yatırımlar çok önemlidir. Cengiz, Enes gibi oyuncuların artması lazım. Bursaspor'un, Kayserispor'un yatırımları var. Fenerbahçe'nin ciddi bir altyapı projesi var. Bütün takımların altyapıya yatırım yapması lazım ama göstermelik değil. Ajax, Barcelona gibi olmalı. Bu tip yatırımları üreten sistemi getirmeliyiz. Kabiliyetli sporcularımız var. Teknik heyetlerin bu sporculara daha fazla şans vermesi önemli." değerlendirmesinde bulundu.
 
Amatör kulüplere büyük destek verdiklerini aktaran Bakan Bak, şunları kaydetti:
 
"Amatör kulüplere bu yıl yaklaşık 50 milyon lira yatırım yaptık. Buna da artırarak devam ediyoruz. Amatör spor kulüpleri mahallerinde kahramandır. Gençleri uyuşturucudan, kötü alışkanlıklardan kurtarıyorlar. Yüzlerce tesis yapılıyor Türkiye'nin her tarafına. AK Parti hükümetleri tarafından yapılan spor tesisi sayısı, dünyada en önde geliyor. Doğu ve Güneydoğu'da kayyum belediyeler vasıtasıyla ciddi spor tesisleri yapıyoruz. Oranın belediyeleri kaynağı terör örgütüne aktarmış. Kayyum belediyeler projelerle geldi bize. Tesisler yapıyoruz, sahadayız. 2-3 ay önce Şırnak'ta gençlerle bir aradaydık. Orada tesis yaptık. Hakkari'de yine gençlik merkezi, havuzlar yapıyoruz. Sporun oradaki gücüyle terörü yeneceğine inanıyorum. Terörü yenmede spor ciddi bir argüman. Çocukları dağa gitmekten kurtararak, salonlara gitmeye yönlendiren bir argüman spor."
 
Milli Eğitim Bakanlığı'yla (MEB) yaptıkları projeyle Türkiye çapında yetenek taraması başlattıklarını anlatan Bak, "Üçüncü sınıflarda başladık. Bir ayda 400 bin öğrenciyi yetenek taramasından geçirdik. Eylül ayında yeniden devam edeceğiz. Sporun tabana yayılması için MEB'le çok önemli bir proje bu. Turkcell bu noktada büyük destek verdi. Onlara da teşekkür ediyoruz. İnanılmaz bir arzu var. Burada amaç şu, sporda başarılı olmanın en önemli yolu ölçmek. Mesela yüzücü olacaksa kulaç genişliğine, boyun uzunluğuna bakıyoruz. Bu ölçmeyle başka sporlara da yönlendirebilirsiniz çocukları. Bunların hepsi değerlendiriliyor. Ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. MEB'le başarılı bir şekilde gidiyoruz. Velilerden de çocuklarını spor sahalarına götürmesini istiyoruz." diye konuştu.
 
Millet bahçeleri projesi, yerinde, zamandında ve güzel bir proje"

Eski statların yerlerinin ardından çok büyük alanların boşa çıktığını aktaran Osman Aşkın Bak, "Millet bahçeleri projesi, toplumsal şehir yaşamı ve çevrecilik için çok önemli bir açılım. Bana göre yerinde, zamandında ve güzel bir proje. Çok büyük alanlardan bahsediyoruz. Eski statlarımız şehir merkezlerinde kaldı. Onların ardından ciddi alanlar ortaya çıkıyor. O alanda da insanların nefes alacağı, açık spor tesislerinin olacağı yerler ortaya çıkıyor. 30'a yakın yerde süreç yürütülüyor." diye konuştu.
 
Türkiye'nin son dönemde gerçekleştirdiği tesisleşme hamlesine değinen Bakan Bak, "Şu anda 34 stat projesi var. Buların 15-16'sı tamamlandı. Bu yılın sonuna kadar bitireceğimiz 5-6 tesisimiz var. İllerimizde yeni projelere başlıyoruz. Spor tesisleri alanında ciddi bir altyapı yatırımı var. Müthiş statlar ortaya çıktı. Diyarbakır'da Türkiye Kupası final maçı oynandı. Ardından da Diyarbekirspor'un yükselme maçı vardı. 33 bin kişilik stat tamamen doldu ve dışarıda da o kadar insan vardı. Muhteşem bir atmosfer vardı. Nereye giderseniz gidin, statlarımızın standartları UEFA standartlarının üstünde. Statlarımızın 1.9 yaş ortalaması var." ifadelerini kullandı.
 
Birçok ilde yeni statların açıldığını kaydeden Bak, "Hatay'ı bitiriyoruz. Adana'nın yüzde 80'i bitti. Ardından Van'a başlayacağız. Eskilerin yerine de millet bahçeleri yapılacak. İnsanımızın nefes alacağı, açık alan spor tesislerinin, kafelerin, kıraathanelerin olduğu, gençlerin geleceği yerlere dönüştüreceğiz." şeklinde görüş belirtti.
 
Osman Aşkın Bak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bahsettiği kıraathane projesiyle ilgili ise şöyle konuştu:
 
"Gençlerimiz, az kitap okuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyaret ettiği, Zeytinburnu'nda yapılan bir proje var.  Bunun benzerlerini gençlik merkezlerinde de yapıyoruz. 280 tane gençlik merkezimiz var. Gençlerimiz, spor, sanat ve kültürle buluşuyor. Kütüphane ve okuma alanları var. Sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız projeler var. Gençlerimiz okumayı biraz kenara bıraktı ama okumak çok önemli. Okumak, insanı geliştiren bir süreç. Üniversiteye hazırlananlar var. Millet kıraathanelerinde gençlerimizin ders çalışabileceği, çayını kahvesini içebileceği, bir şeyler atıştırabileceği sessiz bir ortam olacak. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak Beyazıt'ta Fatih Belediyesi ile bir projeye başlıyoruz. Türkiye'nin en başarılı, güzel kıraathanelerinden biri olacak. Millet kıraathanelerinde okudukça, yorumladıkça ülkesini seven, ülkesi için çırpınan ve proje üreten gençlerin bulunacağı bir ortam olacak. Bunları Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak destekliyoruz. Gençlik merkezlerimiz bu yükü ciddi anlamda taşıyor ama daha da güçlü bir şekle getirmek için bu süreci desteklemek için çalışıyoruz. Gençlerimiz, bu ortamlardaki fikir alışverişinden ve çalışmalardan büyük keyif alacak ve ülkesine proje üreten, fikri olan gençlerimiz yetişecek." 
 
"Yurtlar konusunda ciddi çalışmalar yapıldı"
 
 Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, AK Parti döneminde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinde ciddi çalışmalar yapıldığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki KYK yurdunda gençlerle sahur yaptığını hatırlatan Bakan Bak, "AK Parti iktidarları döneminde yurtlar konusunda ciddi çalışmalar yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız, gençlerimizin sahur davetine katıldı. Gençlerle sahur yaptı. Orada gençler 'yaz aylarında ücret ödüyoruz.' diyince, Cumhurbaşkanımız bize sordu. Biz de kanuni olarak bu şekilde yürütüldüğünü ifade ettik. 'Öyle olmaz, bunu hemen düzeltin.' dedi. Biz de bunla ilgili kararımızı aldık. Bakanlar Kurulu kararı da çıktı. Artık öğrencilerden yazın ücret alınmayacak." ifadelerini kullandı.
 
AK Parti döneminde yurtlardaki kapasitenin ve kalitenin arttığını dile getiren Osman Aşkın Bak, "AK Parti, iktidara geldiğinde 130-135 bin olan yatak sayısı 660 bine çıktı. Yeni açılacak yurtlarla 50-60 bin daha ilave edip 700 binin üstüne çıkacak. Kalite ise tartışılmaz. Öğrencilerimiz 4-5 yıldızlı otel konforunda hizmet alıyorlar. Yeni yurtlar yaptıkça standartlar artıyor. Eski yurtlarımızı da yeniliyoruz. Öğrencilerimiz, koğuşta 10-15 kişi kalıyordu. Artık 2, 3 ve 4 kişilik odalar var. Günde 4-5 çeşit yemek çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.
 
Bakan Bak, gençlerin verilen hizmetlerden çok memnun olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:
 
"AK Parti geldiğinde 45 lira verilen aylık burs ve kredi ücreti, 470 liraya çıktı. Yüksek lisans olunca bunun iki, doktorada üç katı. Yurtta sabah aç gitmesin, akşam da aç yatmasın diye her öğrenciye günlük 11 lira yemek yardımı yapıyoruz. Yurtlarda verilen hizmetler zaten çok ucuz ve kaliteli. Artık yurtlarımızı kampüslerde yapmaya başladık. Bu da hem ulaşım hem de zaman açısından çok büyük kazanım. İstanbul'daki yurt açığımızı süratle kapatacağız. Yapacağımız ilavelerle 1-1,5 yıla kadar başvuruların çoğunu karşılayacağız."
 
Mezuniyetten sonra iş bulamayan öğrencilerin kredi ödemelerinde mağdur olduğu yönündeki iddialara değinen Osman Aşkın Bak, şunları kaydetti:
 
"Bize başvuran 450 bin öğrenciye burs veriyoruz. 1 milyon 200 bin öğrenciye de kredi veriyoruz. Kredi için başvuran her öğrenciye veriyoruz. Öğrencilerin iş bulamadığı zaman mağdur olduğu algısı var. Öğrenci, mezun olduktan sonra iki yıl geri ödeme yapmıyor. Sigortalı bir işe giremediği zaman da dilekçe vererek ödeme süresini uzatabiliyor. Muhalefetin verdiği bilgiler doğru değil. AK Parti bunları yapmış zaten. Yapılmış, gerçekleştirilmiş şeyleri anlatıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımız da bu konuları yakından takip ediyor. Yurtlara gidiyor, öğrencilere 'Yurtlardan, yemeklerden memnun musunuz?' diye soruyor. Biz de kendi hizmetimize ve personelimize güveniyoruz. Öğrencilerimiz bizim evladımız. Standartlarımız git gide artıyor. Gelecekte de hiçbir sorun ile karşılaşmayacağız. Talepleri ve bursları karşılıyoruz. Bu noktada hükümetimiz çok cömert davranıyor. Yazın yurtlarda öğrencilerimizden kalmadıkları dönem içinde herhangi bir ücret alınmayacak. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Bu iş bitmiştir."
 
“2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na güçlü bir dosyayla hazırlandık"

Birçok ilde stat yaptıklarını kaydeden Bak, "Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na güçlü bir dosyayla hazırlandı. Yaptığımız statlar, yatak kapasitesi, turizm ülkesi olmamız, futbola olan ilgi, ulaşımın kolaylığı, izlenebilirlik, bunların hepsi önemli. Türkiye'de futbolun değeri yükseliyor, Avrupa'da belli noktaya geldi, 5. sırada. Lig kalitesi artarak devam ediyor, sponsorluk geliri devam ediyor." diye konuştu.
 
Organizasyonlar konusunda ciddi bir tecrübe kazandıklarını vurgulayan Bak, "2019 UEFA Süper Kupa finali de İstanbul'da, Vodafone Park'ta oynanacak. Adaylık dosyamız gerçekten çok güçlü. Almanya'daki statlar yaşlı ve eski. Seyirci coşkusu ve heyecanı, ulaşımlar nedeniyle avantajımız var. Bize yakışır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Statların kalitesinin ortada olduğunu dile getiren Bak, "Ev sahipliği konusunda eylül ayında karar verilecek. Almanya ile yarışıyoruz, onları geçeceğimize inanıyoruz. Milletimize, ülkemize Avrupa Futbol Şampiyonası organize etmek yakışır." ifadelerini kullandı.
 
2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finalinin Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapılmasının nedenlerine değinen Bakan Bak, şunları söyledi:
 
"UEFA kriterlerinde statların 70 binin üzerinde olması lazım. Atatürk Olimpiyat Stadı buna uyuyor. Yarı finaller oynanabilir ama finaller sadece 70 binin üzerindeki statlarda oynanıyor. Atatürk Olimpiyat Stadı'nı elden geçiriyoruz. Kapasitesi var ama rüzgar ve diğer konularda bazı değerlendirmeleri var. Elden geçirip hazırlayacağız."
 
Abdi İpekçi Spor Salonu'nun yıkıldığını hatırlatan Bak, "Milli takımlar için güzel bir salon yapacağız. Müthiş bir tesis kazandırılacak." diye konuştu.
 
2026 Kış Olimpiyat Oyunları'na da Erzurum'da gerçekleştirmek üzere talip olduklarını kaydeden Bak, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Çalışmalar devam ediyor. Erzurum'da Universiade ve kış oyunlarını gerçekleştirdik. Rakiplerimizden bazılarının halkı oyunları istemedi. Bu noktada ciddi şans çıktı. Değerlendirmelere devam ediyoruz. Uluslararası Federasyon başkanları da söylüyor; 'Türkiye birkaç ay öncesinde olsun organizasyonu yapar.' diyorlar. Misafirperverlikten tutun, ulaşım açısından avantajlıyız. Türk Hava Yolları'nın her yere ulaşıyor olması büyük başarı hikayesi. Sporu seven ve sporun içinden gelen Cumhurbaşkanımız var. Yakından takip ediyor. Sporun yaşam tarzı toplumda sizi bütünleştiren değer." 
 
"İnsanların gönlüne zincir vuramazsınız"
 
 Bakan Osman Aşkın Bak, Almanya Milli Takımı'nın Türk kökenli oyuncusu İlkay Gündoğan'ın aracına kimliği belirsiz kişilerce gerçekleştirilen saldırıyla alakalı olarak ise şunları kaydetti:
 
"İnsanların gönlüne zincir vuramazsınız. Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'a yapılan bu davranış çok çirkin, araca saldırı çok çirkin. Daha önce statlarda ırkçılık bir salgın gibi başlamıştı ama orada fair play ruhu ve sağduyu kazandı. UEFA ve FIFA bu konuda ciddi kampanyalar başlattı ve bu olay engellendi. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Irkçılığa varan, şiddet içeren bir davranış. Alman bakan 'Tasvip etmiyoruz.' diye açıklama yapmış. Mesut ve İlkay, Dünya Kupası'nı kazanan takımın içinde yer alarak en büyük cevabı verecektir diye düşünüyorum."
 
Dünya Kupası maçlarını seçim süreci sebebiyle özetlerinden takip ettiğini belirten Osman Aşkın Bak, "Bana göre kupa sürprizlerle başladı. Dünya Kupası'nda her zaman sürprizler olmuştur, daha önce de yaşanmıştır. Tabii turnuva takımları var. İtalya ve Hollanda gibi turnuva takımları bu organizasyonda yok. Turnuva takımı olan Almanya kaybetti ama 2 maç daha var. Mutlaka çıkma durumları olacaktır. 'Rusya'daki Dünya Kupası'nda favoriniz kim?' derseniz, ben disiplinli oyunuyla Almanya diyorum." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye'nin, Dünya Kupası elemelerinde istediği neticeleri alamadığını dile getiren Bakan Bak, şunları ifade etti:
 
"Başarılar jenerasyonla da alakalı. Tabii Türk oyuncuların çok daha fazla şans bulması gerekiyor. Kulüplerimizin, Türk futbolunun altyapısına çok ciddi yatırım yapması gerekiyor, biz hazırız. Türk futbolunun marka değerinin artması, genç oyuncuların yurt dışında oynaması bizim için önemli. Bana göre bayağı yol kat ettik. Bu işler hem çok maç oynamakla hem de oyuncuların birlikte oynamalarıyla alakalı."

Spor Toto Süper Lig'de geride kalan sezonun büyük bir heyecana sahne olduğunu söyleyen Bak, "2017-2018 sezonu çok çekişmeli geçti. Şampiyonluğa oynayan 4 takım, nefes kesen bir mücadele ve son hafta belli olan bir şampiyonluk. Ciddi bir mücadele oldu. Galatasaray'ı da diğer takımları da tebrik ediyoruz." diye konuştu. 
 
Futbolun büyük bir endüstri olduğunu dile getiren Bak, "Futbol bir endüstri. Onun kurallarına bakmak gerekiyor, 750 milyon avroluk bir değer var ortada. En önemli argüman kulüplerin içinde bulunduğu süreçte üretim konusu. Altyapıdan oyuncu çıkarmadığınız sürece borçlanmaya ve maddi olarak kötüye gitmekten kaçınamazsınız." ifadelerini kullandı.

 "Ciddi borçlanmalar ve faiz ödemeleri var"
 
Kulüplerin yaşadığı finansal sıkıntıya değinen ve spor kulüpleri yasasının hazır olduğunu sözlerine ekleyen Bak, şunları kaydetti:
 
"Diğer ülkelere ligin satılması ve ürünün değerinin arttırılması gerekiyor. Digitürk'ü alan Katarlı grup bu noktada ciddi yatırımlar yapıyor. Kulüpler Birliği'nde Fikret Bey'le de Dursun Bey'le de kulüplerimizin finansal sorunlarıyla alakalı neler yapılabilir, neler yürütülebilir diye bir araya geldik. Ciddi borçlanmalar ve faiz ödemeleri var. UEFA Finansal Fair Play kriterlerine göre planlama yapmak, her şeyi bütçenize göre planlamak ve aşırı borçlanmayı engellemek zorundasınız. Spor kulüpleri yasasını bakanlar kuruluna sunmak için hazırlık yaptık. Kulüplerimizin borçlanmasını kontrol edecek mekanizmanın oluşması gerekiyor. UEFA'nın, futbol federasyonunun mekanizması var, bunu güçlendirmek gerekiyor."
 
 "Devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdik"
 
 Kulüplere amatör branşlar konusunda yardımcı olmak için devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdiklerini söyleyen Osman Aşkın Bak, "Kulüplerimiz 'Profesyonel futboldan ürettiğimiz geliri amatörlere harcamak zorunda kalıyoruz. Oradan gelirimiz yok, bizi yoruyor' diyorlardı. Devrim gibi bir kanunu meclisten geçirdik. Diyelim, 2017 yılında 80 milyon vergi ödediniz. Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı bu vergiyi o kulübe iade ediyor. Bu parayı amatör branşlarda, futbol altyapısında harcayabilirsin. Tutup o parayla futbolcu maaşı ödeyemezsin. Bu, amatör branşların ayağa kalkması açısından çok önemli bir yasa." ifadelerini kullandı. 
 
"Büyük kulüplerin olimpik branşalara yatırım yapması gerekiyor"
 
 Büyük kulüplerin olimpik branşlara yatırım yapması gerektiğinin altını çizen Bak, şunları kaydetti:
 
"Bu kulüplerin talebiydi. Bizim açımızdan da önemli, olimpiyatlarda başarılı olmak istiyoruz. Kulüpler sponsor buluyor ama yeterli olmuyor. Bizim için önemli olan büyük kulüplerin olimpik branşalara yatırım yapması gerekiyor. Bu, sporun tabana yayılması açısından da önemli. Bunu Anadolu kulüpleri de yapabilir. Bu süreçte başarılı bir netice gelecek. Yasayla beraber kulüplere görev düşüyor. Olimpik branşlara verecekleri destek, olimpiyatlarda büyük katkı sağlayacak." 
 
"2020'de ciddi bir sıçrama yapacağız"
 
 Tokyo'da düzenlenecek 2020 Olimpiyat Oyunları'na hazırlıkların devam ettiğini vurgulayan Bakan Osman Aşkın Bak, "2020'de ciddi bir sıçrama yapacağız. Bunun işaretlerini görüyoruz. Güreşte ciddi bir hareketlenme var. Güreş Federasyonu Başkanı olduğum dönemde yıldızlarda oynayan sporcular bugün madalya alıyor." şeklinde konuştu. 
 
 "Sporun gücü terörü yenecektir"
 
 Amatör kulüp sayısının artırılması ve gençlerin spora yönlendirilmesinin gerektiğinin altını çizen Bak, şunları ifade etti: 
 
"Amatör kulüp sayısını artırmamız lazım. Çocuklarımızı sokaklardan alıp uyuşturucudan, madde bağımlılığından kurtarmamız lazım. Ciddi tesisler yapmaya devam ediyoruz. Gençler salonlara, sahalara gitsin, hareket etsin. Spor yapan bir genç hastaneye az gider, emniyetle işi olmaz, topluma zarar vermez, adliyeye gitmez, toplumun vicdanı olur, çevresine faydalı olur. Doğu ve Güneydoğu'ya ciddi yatırımlar yapıyoruz. Sporun gücü terörü yenecektir, uyuşturucuyu yenecektir.Amatör spor kulüplerinin, belediyelerin üzerine düşen görev var. Şirketlerimizin sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde destek olması lazım, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için."
 
"Teknoloji olimpiyatları yapıyoruz"
 
 Gençlik ve Spor Bakanlığının teknoloji olimpiyatları ile ilgili de çalışmaları olduğunu söyleyen Bak, "E-Spor Federasyonu kurduk. Oradaki düzenlemeleri yapacağız, orada da bulunmak gerekiyor. Teknoloji olimpiyatları yapıyoruz. Gençlik Merkezi'ne gelen çocuklarımız robotlar yapıyor. Gençler bizim geleceğimiz. Gençlik kamplarımızda bu projelerimiz devam ediyor. Tematik kamplar, teknolojik kamplar yapıyoruz ve 120 bin gencimizi misafir ediyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Gençlere çağrıda bulunan Bakan Bak, "Kendine güvenmek çok önemli. Hayalleriniz olacak ve hayallerinizin peşinde koşacaksınız. Gençlerimize güveniyoruz, inanıyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizle birlikte olmaya devam ediyoruz." dedi.
 
"12 seçim kazanmış, 4 olimpiyat görmüş bir olimpiyat şampiyonu var."
 
 Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'yle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "12 seçim kazanmış, 4 olimpiyat görmüş bir olimpiyat şampiyonu var." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile rakipleriyle arasında sıklet farkı olduğunu belirten Bakan Bak, görüşlerini şöyle aktardı:
 
"Karşısındakilerin sıkleti açık. TBMM'de Cumhurbaşkanı ile ilgili yorum yaparken, 'çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş' dedim. Yenilen pehlivan güreşe doymaz. İtiraz ediyorlar, bunu yaparken de bir olimpiyat şampiyonunun sıkletinde olmak önemli. Sıklet farkı çok büyük. Yine de çalışmak gerekiyor. Bir şampiyon yine sahada çalışmaya devam ediyor. 12 seçim kazanmış, 4 olimpiyat görmüş bir olimpiyat şampiyonu var."
 
Rize'nin seçimlerde hep birinci olduğuna dikkati çeken Bakan, "Teşkilatımızla ciddi bir çalışma yürütüyoruz. Bu seçimde de hedefimiz birinci olmak. Dediğim gibi seçim bu. Sandık var. Sandığa hakim olmak lazım. Cumhurbaşkanımızın hizmetleri milletimiz tarafından değerlendiriliyor. Yine millet karar verecek. Türkiye bu süreci şahlanarak tamamlayacak. Buna yürekten inanıyorum." değerlendirmesini yaptı.
 
Ankara Stadı mevcut yerine yapılacak
 
Bakan Bak, Ankara'ya yapılması planlanan statla ilgili yaptığı değerlendirmede ise, "Ankara'ya 55 bin kapasiteli bir stat yapacağız. 2020'ye yetiştiririz." ifadelerini kullandı.
 
Stadın yıkım ihalesini gerçekleştirdiklerini hatırlatan Bakan Bak, sözlerini şöyle tamamladı:
 
"Projesi bitti. En geç 2 ay içinde yapım ihalesini de gerçekleştiririz. Mevcut yerine yapacağız ama çevresi millet bahçesi haline geliyor. Ankara'nın merkezine yapacağız. Projesi çok güzel. Spor salonları, spor etkinlik alanları olan çok güzel bir proje. Bunun içinde ihalesini 2 ay içinde yapmış oluruz. Yıkımdan hemen sonra işe başlarız."