KARAMAN’DA STEM KODLAMA VE ROBOTİK LABORATUVARI AÇILDI

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Genç Bilginler Bilimin Peşindeler” projesi kapsamında hazırlanan STEM kodlama Robotik Laboratuvarı Karaman’da açıldı.

21 KASIM 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI
Bilimsel çalışmalara ışık tutması amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen “Genç Bilginler Bilimin Peşindeler” projesi kapsamında hazırlanan STEM kodlama Robotik Laboratuvarı Karaman’da açıldı. 

Karaman Önder İmam Hatipliler Derneği tarafından düzenlenen ve Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesinde açılışı yapılan programa; Karaman Valisi Fahri Meral, İl Emniyet Müdürü Fikret Bayraktar, İl Milli Eğitim Müdürü Mevlüt Kuntoğlu, Türkiye TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Lokman Kuzu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mehmet Çalışkan, okul yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Açılışı yapılan laboratuvarı gezerek incelemelerde bulunan Vali Meral, Karaman’da ilk olma özelliği taşıyan laboratuvarda yer alan 3D Yazıcı, Teleskop, Bilgisayarlar, Kodlama ve Robotik Kitleri ile Lego Setleri hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Gençlik Projeleri Destek Programı 2016-II kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen ve 6 ay sürecek olan projede STEM kodlama ve robotik laboratuvarının kurulmasının yanında; Konya Bilim Merkezine öğrencilerin ziyareti, İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne öğrencilerin ziyareti, Türkiye'nin ilk insansı robot fabrikasına öğrenci ziyareti ve eğitimi, kodlama ve robotik öğretmen eğitimi, lego mınstorms öğretmen eğitimi, konferanslar gibi faaliyetler yer alıyor.