KYK’DAN ÖĞRENCİLERE BESLENME YARDIMI SÜRPRİZİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), yeni eğitim-öğretim yılı başında bünyesindeki yurtlarda barınan öğrencilere verilen beslenme yardımı miktarını artırdı. KYK, öğrencilere günlük 11 TL, aylık 330 TL beslenme yardımında bulunacak.

13 EYLÜL 2017
Adınız-Soyadınız  
Göndereceğiniz E-Posta Adresi   
Yazacağınız E-Posta adresi başka bir amaçla kullanılmayacaktır.
Mesajınız 
HABERİNFOTOĞRAFLARI
600 binden fazla üniversiteli gence kucak açan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), sunduğu barınma, burs/kredi ve eğitim imkânlarının yanı sıra öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmeleri için yurtlarda kalan tüm öğrencilere beslenme yardımında da bulunuyor.  

KYK, yeni eğitim-öğretim yılı başında bünyesindeki yurtlarda barınan öğrencilere verdiği beslenme yardımını artırdı. 

KYK yurtlarında barınan öğrencilere verilen beslenme yardımı 11 liraya yükseltildi. 11 Eylül’den itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak beslenme yardımı sabah kahvaltısı için 3,50 TL; akşam yemeği için ise 7,50 TL olarak belirlendi. Beslenme yardımı, Eylül 2016’dan bu yana sabah kahvaltısı için 3; akşam yemeği için 6,5 TL; günlük 9,5; aylık ise 285 TL olarak uygulanıyordu. 

Aile sıcaklığını aratmayan konforlu ve huzurlu yurtlarıyla gençlere hizmet veren ve onların hijyenik ortamlarda sağlıklı gıdalarla beslenmesini önemseyen KYK, yeni eğitim öğretim yılı için yurtlarda kalan öğrencilere günlük 11,00 TL; aylık 330 TL beslenme yardımında bulunacak. 

Kahvaltı yardımı, yurt yemekhanelerinde hafta içi 06.30-13.00, hafta sonları ise 06.30-14.00; akşam yemeği yardımı ise 16.00-23.00 saatleri arasında geçerli olacak. 

Şehit ve gazi çocuklarına 21 TL beslenme yardımı

Yurtlarda yurt ücreti ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocuklarına, anne ve babası vefat etmiş öğrenciler ile devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 19,50 TL’den 21 TL’ye yükseltildi. 

Beslenme yardımı KKTC’de yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4, akşam yemeği için ise 8 TL olmak üzere günlük toplam 12 TL olarak uygulanacak.

Yemekler açık büfe ve piyasa fiyatlarının yüzde 35 altında

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkânlar sunuluyor. KYK’lı öğrencilere her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkânı sunulurken akşam yemeği için de yaklaşık 20 çeşit yemek servis ediliyor.

Öğrencilerin maddi imkânları gözetilerek yemeklerin fiyatı, piyasa fiyatları ortalamasının en az yüzde 35 oranında indirimli olarak sunuluyor. Bununla birlikte mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler, gıda mühendisleri ve yurt yöneticileri tarafından devamlı kontrol ediliyor.

Yemekler gıda mühendisi, diyetisyen ve idarenin kontrolünde

KYK’daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. ‘Güvenli Gıda Sunumu’ tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamında işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor.

Diğer taraftan yurt idaresince her gün yemeklerden numuneler alınarak sterilize kavanozlar veya çıtçıtlı poşetlerde 72 saat buzdolabında saklanıyor. Numuneler, gerekli durumlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimleri tarafından tahlil ediliyor.

KYK, öğrencinin yaşam alanı

KYK, bir taraftan öğrenciye sunduğu barınma imkânının yanı sıra sunduğu diğer hizmetlerle adeta bir yaşam alanına dönüşüyor. Yurtlarda lokanta ve kantinin yanı sıra fotokopi-kırtasiye, kuaför, berber çamaşırhane gibi öğrencinin ihtiyaç duyduğu pek çok işletme de hizmet veriyor.

Bu işletmeler, ehil kişi veya kuruluşlar tarafından çalıştırılması, öğrencilerin gıda ve ihtiyaç maddelerini piyasadan daha uygun fiyata sağlamaları, işletme yerlerinin hijyenik şartlara uygun olarak hizmet vermesi açısından da sürekli denetleniyor.